Sve o kostimima glavnih junaka hit serije „Normal People”
Na pitanje kakav je osećaj raditi kostime za jednu od najgledanijh serija u poslednje vreme u produkciji kuće BBC, kostimografkinja Lorna Mjugen kratko je odgovorila: „Sjajno!”. Ukoliko nas redovno pratite, tokom protekle nedelje imali ste priliku da se upoznate sa radnjom serije Normal People, koja je snimljena po istoimenom romanu Sali Runi. Da se podsetimo, reč je o odnosu mladog para Merijen i Konela, u tumačenju Dejzi Edgar-Džouns i Pola Meskala, koji doživljava uspone i padove na putu zajedničkog sazrevanja. Kao što imate priliku da vidite, danas se bavimo odećom koju junaci nose, a koja i te kako odražava njihova emotivna stanja, i stoga sve pohvale idu na račun spomenute dame, kojoj je poverena ta uloga. Udobno se smestite, i otkrijte kako je tekao nastanak garderobera.
Kada je u pitanju Konel, upoznajemo ga kao srednjoškolca koji se bavi fudbalom, i jedan je od omiljenih igrača. Iz epizode u epizodu tokom života u gradu Sligu, gde se radnja u početku odvija, gotovo da ne istupa iz sportskog stila odevanja. On podrazumeva patike marke Adidas, GAA šorts, donji deo trenerke i diskretan lanac oko vrata. Međutim, kada se preseli u Dablin, gde započinje studije književnosti, shvata da se razlikuje od kolega, koji su uglađeni i formalnije odeveni. Kostimografkinja je otkrila kako glavni glumci vole i prate modu, te da je Pol ostao dosledan liku iz romana, te nije želeo da skine lančić tokom snimanja.
Sa druge strane, stil Merijen poprima veliki zaokret od ležernog tinejdžerskog do sofisticiranog boho, takođe nakon selidbe u Dablin. Ideja je bila da se pravim odabirom kostima dočaraju faze u njenoj mladosti, od samoće, preko buđenja seksualne energije, do osećaja prihvaćenosti na studijama. Ključni komadi jesu vintidž čizme, koje su zapravo deo Mjuganine lične kolekcije, zatim nezaobilazne martinke, kao i tamno, mekano pletivo. Tokom letnjih scena snimljenih u Italiji, ova junakinja nosi jednostavne haljine. Tu treba istaći čuveni crni model, koji je odabran sa ciljem da pruži kontrast zaslepljujućem suncu na trgu. U pitanju je nagovor rediteljke Heti Mekdonald.
Kao glavno polazište za osmišljavanje odevnih kombinacija, Mjugan je izabrala sam kraj romana, gde se nalazi sledeća rečenica: „Sve ove godine, njih dvoje bili su poput dve biljke koje dele isti komad zemlje, i rastu jedno kraj drugog”. Stoga je bilo važno ispratiti njihov put, tako da se ne izgube iz vida koreni. Ukoliko bismo uporedili tinejdžere iz prvih nekoliko epizoda, sa odraslim ljudima na kraju serije, jasno nam je da postoji kontinuitet. Za kraj, Mjugan poručuje da činjenica da su se gledaoci saživeli sa Merijen i Konelom i doživeli ih kao živopisne junake, govori da su uradili odličan zadatak kada su u pitanju kostimi.
Izvor: Vogue UK
Fotografije za naslovni kolaž: Pinterest
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.