• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti

BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti

CityMagazine
28.09.2019. 3 min Art

Kreativni centar i Muzej primenjene umetnosti pozivaju vas na izložbu BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića, koja će se održati u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu (Vuka Karadžića 18). Izložba će trajati od 2. do 23. oktobra. Izložba se organizuje u okviru Salona savremene primenjene umetnosti Muzeja primenjene umetnosti.

Rođen u Pirotu 1962. godine, Dobrosav Bob Živković je diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Prve ilustracije objavljivao je u Studentu, Vidicima i Tik-Taku, kasnije u Velikom dvorištu, Dnevnom telegrafu, Evropljaninu i Politikinom Zabavniku. Na početku je bio poznat kao ilustrator naučne fantastike – i danas se pamte njegove ilustracije za legendarnu ediciju Znak Sagite i almanah naučne fantastike Monolit. Dugo je radio i kao umetnički direktor i glavni ilustrator studija Sači & Sači u Beogradu, a i posle toga je nastavio da smišlja reklamne kampanje za mnoge agencije, državne institucije i nevladine organizacije. 

BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti
Dobrosav Bob Živković

Tokom karijere Bob Živković je ilustrovao više od 200 knjiga različitih izdavačkih kuća, a saradnja s Kreativnim centrom posebna je priča, jedna od onih koje dugo traju, na zadovoljstvo svih. Zajednička bibliografija Kreativnog centra i Boba Živkovića obuhvata blizu 120 knjiga, od kojih su neke prevedene na preko 40 jezika, a prve 43 knjige koje je Kreativni centar objavio imale su jednog ilustratora – Boba. 

Za svoj rad Bob Živković je dobio najvažnije nagrade za ilustraciju koje se u Srbiji mogu dobiti: dva Zlatna pera, pet Nevena, Nagradu Zmajevih dečjih igara za izuzetan stvaralački doprinos popularisanju književnosti za decu, specijalno priznanje na svetskom sajmu izdavača u Bolonji, a trostruki je dobitnik i Nagrade Lazar Komarčić za najbolja dela iz oblasti fantastike. Ipak, on sam kaže da mu je najveće priznanje to što neko ode i kupi njegovu knjigu.

BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti
BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića će trajati od 2. do 23. oktobra

U okviru izložbe BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića biće organizovana stručna vođenja, kao i radionice za decu, učenike srednjih umetničkih škola i studente. Povodom izložbe biće objavljena i monografija u kojoj će biti predstavljeni najbolji radovi Boba Živkovića.

Velika i pametna izložba

Pitali smo Dobrosava Boba Živkovića šta će publika imati prilike da vidi na izložbi i čemu se najviše raduje u vezi sa izložbom?

„Ne radujem se izložbi. Plašim se izložbe zbog 100 razloga. Plašim se da niko neće doći. Plašim se da će svi doći. Plašim se da nikada više neću uspeti da napravim ovako veliku izložbu na kojoj će biti izloženi moji prvi radovi iz oblasti fantastike, moji crteži za Tik-Tak i Politikin Zabavnik i, na kraju, hiljade ilustracija za knjige Kreativnog centra. Plašim se da ne znam šta je master klas, a treba da ga držim. Plašim se da li će biti poklona za sve, da li ću opet lupetati na otvaranju, da li mi je zagorela sarma… Uglavnom se plašim izložbe. Veća je i pametnija od mene.“

BOB – retrospektivna izložba Dobrosava Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti
Ilustracija iz knjige „Od čitanja se raste“ Jasminke Petrović u izdanju Kreativnog centra

Drugi o izložbi

„Poetika ilustracija koje pravi Dobrosav Bob Živković u uskom je odnosu sa igrom i komikom, koji su osnova razvoja dečje ličnosti. U njegovim ilustracijama deca su nevaljala, nestašna, maštovita, a škola i roditelji često ih sputavaju u tome. U brojnim intervjuima Bob često kaže da nikada ne bi mogao da se bavi nekim drugim poslom“, izjavio je Slobodan Jovanović, viši kustos Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu

Sve informacije o izložbi i programima pratite na www.kreativnicentar.rs

Oznake:

ilustracijeizlozbemuzej primenjene umetnosti

Podeli

Zaprati Autor

CityMagazine

Ostali članci

Filmska jesen
Prethodni

Filmska jesen

Ovaj fotograf je nakon 20 godina ponovo slikao ljude sa svojih starih fotografija
Sledeći

Ovaj fotograf je nakon 20 godina ponovo slikao ljude sa svojih starih fotografija

Sledeći
Ovaj fotograf je nakon 20 godina ponovo slikao ljude sa svojih starih fotografija
28.09.2019.

Ovaj fotograf je nakon 20 godina ponovo slikao ljude sa svojih starih fotografija

Prethodni
27.09.2019.

Filmska jesen

Filmska jesen

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    beograd
    „Doviđenja iz Beograda, iz Jugoslavije“: Pre 40 godina, ceo svet je čuo pesmu koja se i danas voli i peva na studentskim protestima
    CityMagazine
    Vlada Divljan
    Vlada Divljan je napisao kultni narodnjak iz 80-ih godina koji sigurno znate: “Uzeo sam flašu rakije, pijuckao i polako ulazio u patetično stanje”
    CityMagazine
    Bob Geldof: Hrabro irsko srce, lice starozavetnog proroka, energija mladića
    Bob Geldof: Hrabro irsko srce, lice starozavetnog proroka, energija mladića
    CityMagazine
    EXIT otvoren uz "Freed from Desire" i snažnu poruku Gale: "Pumpaj bre!"
    EXIT otvoren uz “Freed from Desire” i snažnu poruku Gale: “Pumpaj bre!”
    CityMagazine
    Supermen
    Gledao sam novog Supermena, i postoji jedan detalj koji se Srbima možda neće dopasti
    Miloš Dašić

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖