Cooltura 2 – Vladimir Đurić Đura
Leto ulazi u toplu fazu. Stoga je dobro rashladiti se dobrim filmovima, knjigama, stripovima, pločama. Mnogi od nas gledaju paralelno više filmova ili serija. Zaustave se u nekom momentu i krenu dalje kroz koji dan ili nedelju. Tako sam i ja prekinuo neke zanimljive stvari. Doduše kad je nešto maksimalno zanimljivo, uvek se nađe vremena da se dovrši.
Film/serija – Diva
Ovog puta preporučujem famozni triler Žan Žak Beneksa Diva iz 1981. godine. To je jedan od filmova koje mogu da gledam ponovo, te da uvek pronađem nešto novo. Divu sam gledao osam puta. To je zato što su mi glavni junak Gorodiš i njegova vijetnamska partnerka Alba, omiljeni filmski i literarni par.
Tinejdžerka Alba je muza prefinjenom četrdesetogodišnjem kriminalcu, koji se bavi specijalnim krađama i obožava da slaže pazl. Oboje su plod mašte Danijela Odijera, koji je napisao serijal detektivskih knjiga pod pseudonimom Delakorta.
Na skriven način, iz osmog puta sam otkrio da je Odijer utkao svoja znanja o tantra jogi i u kultni film. Iako nema eksplicitnih seksualnih scena, odnos Gorodiša prema plavim talasima dok posmatra Albu koja vozi rolere, ima tantrističku notu. Dobar film je uvek za gledanje.
Knjiga – Brazil
Knjiga Ijana Mekdonalda Brazil je nešto što se zaista ne ispušta iz ruku sve do kraja. Ne samo zato što je u pitanju tropikalistička kolevka Brazil, već što se u ovom SF romanu kriju brojni odgovori zašto neko prosto voli ovu zemlju iako nikada nije tamo bio. Pitanje je da li je i Mekdonald boravio tamo. Međutim, to ga nije sprečilo da Brazil predstavi trodimenzionalno i da vas ugura u njega.
Roman je napravljen iz tri sloja radnji koji se prepliću. Prošlost je priča o Jezuiti koji plovi Amazonom kako bi kaznio neposlušnog vernika. Sadašnjost je priča o devojci koja je luda za Kapuerom, Ajahuaskom i religijom Santo Daime, a budućnost priča o kvantnim kompjuterima i sumanutim hakerima koji jurcaju brazilskim autoputevima.
Strip – Tajna istorija
Strip sagu Tajna istorija nacrtao je moj omiljeni strip crtač Igor Kordej prema scenariju Žan Pjer Pakoa. Ova strip saga ima do sada trideset i pet nastavaka. Karte su zapravo glavni junak serijala Tajna istorija. U pitanju su zapravo četiri karte sa runama kao magičnim simbolima, koje kada se ujedine imaju veliku moć, koju može da upotrebi ili zloupotrebi onaj ko ih poseduje.
Pet besmrtnika – gnostičkih Arhonta, braća Dio, Erlin i Gijom De Leće, te sestre Reka i Aker kroz čitavu istoriju igraju igru sa tim kartama, tako što direktno utiču na najznačajnije istorijske događaje. Njihove udružene karte pomogle su Mojsiju da podigne more i napravi prolaz jevrejskom narodu iz Egipta ka obećanoj zemlji, već u prvoj epizodi Tajne istorije.
U nultoj epizodi, koja je pre par godina objavljena po imenu Tot, govori se o egipatskom božanstvu, koje je po legendi i tvorac magičnog špila karata koje su kasnije postale poznate kao Tarot. Karte odlučuju o sudbinama brojnih mističara i tajnih organizacija kroz istoriju, od templara, preko malteških vitezova, masona, nacističkog udruženja „Tula”, kojim rukovodi Rudolf Fon Zebotendorf, sve do napada terorista Al Kaide na kule bliznakinje 11. septembra, ili još dalje – do buduće trke u svemir velikih sila. Zli Arhonti Reka, De Leće i Dio svojim kartama pokušavaju da unište svet, odgovaraju im dobri Erlin i Aker. Kordejeve grafičke bravure sa kartama čine ovu strip novelu „umetnošću najvišeg ranga”.
Muzika – Piter Egriega
Tango pesme neobičnog muzičara i performera rogobatnog imena Pitera Egriege, zaista su poslastica za ljubitelje ovog muzičkog žanra. Egriega je mančesterski frindž performer koji puni velike sale u pozorištima Britanije svojim neobičnim kabaretskim predstavama. Osamdesetih je bio deo New Wave scene sa bendom Ludus. Njegove tango pesme na engleskom Razgovor o poslu sa prostitutkom ili Ispod tango mesečine koje peva hrapavim promuklim glasom prosto su neodoljive za slušanje. A obrada klasika benda Bajofondo pod nazivom Ružni Leo je priča za sebe. Skoro da doseže nivo koji u originalnoj pesmi Leonel el Feo imaju čarobni argentinski vokali Danijela Melinga i Kristobala Reperta.
Naslovna fotografija: Nebojša Babić