Izložba posvećena elektronskoj muzici – od Kraftwerk-a do Chemical Brothers-a
U londonskom Muzeju dizajna koji se nalazi nedaleko od Hajd parka do 14. februara 2021. može se pogledati izložba Electronic: From Kraftwerk to The Chemical Brothers. Zanimljiva postavka istražuje poslednjih 30 godina klupske kulture, podeljena je po segmentima, i predstavlja sve različite žanrove i najveća imena elektronske muzike.
Dočarani su enterijeri klubova, različite klupske scene, predstavljen je i razvoj tehnologije. Multimedijalna postavka se obilazi sa 3D naočarama, i slušalicama, a saundtrek je uradio francuski DJ i producent Loren Garnije. Na listi je ukupno 127 numera – tu je miks iz disko ere, zatim Chicago Jacking Zone miks, miksevi iz Nemačke, Detroita, Njujorka, Francuske, oni posvećeni bas kulturi, futurističkoj tehno muzici, kao i elektro i ambijentalnoj muzici. Tu su i segmenti nazvani From Bocaccio to Roxy i The Second Summer of Love.
Poseban deo postavke je i omaž grupi Kraftverk – izložba predstavlja trodimenzionalni šou posvećen legendarnoj nemačkoj grupi, i tako obeležava 50 godina od njihovog osnivanja.
Grupa Kraftverk, osnovana 1970, svoju muziku zasnovala je na elektronskim instrumentima – među prvima su koristili sintisajzere, bubanj mašine i vokodere. Popularisali su žanr i uticali na razvoj mnogih podžanrova moderne muzike – sint popa, hip hopa, post-panka, kao i tehno zvuka.
Londonska izložba u posebnom segmentu predstavlja i jedan od čuvenih živih nastupa grupe The Chemical Brothers. Ovaj britanski duo osnovan je u Mančesteru 1989. godine, i inventivno kreirao sopstveni zvuk zasnovan na simbiozi rep, tehno i rok muzike. I oni su usmerili tokove elektronske muzike, uticali na njen razvoj, i stekli veliki broj fanova.
Na izložbi u Muzeju dizajna može se videti preko 400 različitih eksponata. Uzbudljivo putovanje kroz istoriju elektronike posetioce vodi na plesne podijume od Detroita i Čikaga, do Pariza, Berlina, Velike Britanije… I podseća na detroitske tehno legende Kevina Sondersona, Huana Atkinsa, Džefa Milsa, Riči Hotina, na rodonačelnika haus muzike –Frenkija Naklsa, na dizajnera Bena Kelija, i mnoge druge…
Izložene su brojne fotografije, isečci iz novina, plakati, slike rejv kulture, komadi odeće – moda koju su promovisali DJ-evi i posetioci klubova. Zanimljiv je i snimljeni intervju – razgovor Džefa Milsa, muzičke legende iz Detrota sa dizajnerom zvuka Jurijem Suzukijem, i njihova priča o počecima tehno muzike, i ponovnom buđenju ovog žanra.
A u recenziji postavke u magazinu Guardian zapisano je da je poseta ovoj izložbi prilika da se izgubite u klupskom okruženju, i istražite kako je elektronska muzika preokrenula svet. Kritičari su naveli da je u pitanju jedinstvena postavka – pulsirajuća panorama elektronskog zvuka, njegovih mašina, grafika, prostora, kao i svih onih koji poštuju različite oblike elektronske muzike, te da je Loren Garnije uradio adekvatan miks zvučne istorije. Navedeno je i da izložba pruža snažan argument u prilog važnosti i vitalnosti elektronske muzike, te da je kontranarativ za sve one koji još uvek smatraju da elektronska muzika nije „prava muzika”.
Izložba Electronic: From Kraftwerk to The Chemical Brothers otvorena je do sredine februara naredne godine, ulaznice su oko 20 evra, i mogu se rezervisati na sajtu muzeja – designmuseum.org.
Fotografije: Design Museum