Najnovija dela umetnice Gale Čaki na izložbi „Lov” u Galeriji ŠTAB
Da li ste raspoloženi za Lov na umetnost, pristajete li da budete njena Lovina ili vam pak više odgovara uloga Lovca?
Sve to moći ćete da iskusite na samostalnoj izložbi maestralne umetnice Gale Čaki koja već godinama osvaja jednu po jednu galeriju sveta, a kuda će je put odvesti posle izložbe u Beogradu, otkriće vam ona sama.
Izložba simboličnog naslova LOV Gale Čaki otvara se u četvrtak 28. oktobra u 19h u Galeriji Štab, u Tržnom centru Galerija Beograd.
Posetioci će imati prilike da vide 15 velikih platana, fantastičnih životinja koje su plod mašte umetnice jedinstvenog umetničkog izraza i snage, kakva je Čaki. Posetilac nije pasivni posmatrač, već uz pomoć svetlosnih efekata, on i sam postaje deo Lova (ili Lovina umetnosti), a da toga nije ni svestan.
„Svako slikarstvo zahteva svoje vreme i svako vreme zahteva svoje slikarstvo i slikare koji o njemu promišljaju. Budući da je čovek, slikaru na kraju ni ne preostaje drugo no da bude tu, te svojim delovanjem oblikuje svoje vreme, koje nije čak ni sadašnjost, već jedna budućnost u nastojanju koja, poput sartrovskog čoveka-projekta, ispunjava svoju egzistenciju. Slika nije značajna sama po sebi, već je važna zbog iskušenja u koje postavlja čoveka da nadvlada svoje sablasti kako bi se približio svojoj ogoljenoj stvarnosti”, izjavila je Gala Čaki najavljujući svoju najnoviju izložbu, nakon 4 godine u Beogradu.
Stvarnost u kojoj živimo postaje metafora, na kojoj je Gala sagradila jedan sasvim nov, nepoznat, neviđeni svet – svet imaginacije. Unos ovozemaljskog u kosmičko je prisutno u celom likovnom delu, kao vid potvrde činjenice da je čovek svuda, ali da ga nigde nema. Promena stvarnosti kako one u kojoj postojimo, tako i stvarnosti samog likovnog dela, jeste ono što zaokuplja Galinu pažnju.
„U ovim delima ispitujem iskušenja u koja se postavlja čovek kako bi nadvladao svoje sablasti i time se približio svojoj ogoljenoj stvarnosti. Umetnik mora sići u tamne regije podsvesti da tamo otkrije čovekovo ‘ja’, koji se bitno razlikuje od spoljašnjeg, stilizovanog društvenog ‘ja’. Za većinu ljudi život je prejak. Čovek postaje melanholičan zbog toga, ili podivlja ili posrće. Samo ga najsnažniji podnose bez krivotvorenja, sa celokupnim mirisom, samo najjači znaju u životu nadiruću opijenost trezveno i čisto živeti”, dodala je Čaki.
Preobražaj svog bića u životinje postiže se dugim, ogromnim i smišljenim rastrojavanjem svih čula. Iz ovog razloga Gala je morala da upozna sve oblike ljubavi, patnje, ludila, da istraži samu sebe, da postane više nego iko veliki bolesnik, veliki zločinac, veliki prokletnik i vrhovni učenjak, kako bi na kraju stigla do neznanog.
Zanimljivo je da su sva dela nastala upravo u periodu izolacije usled Kovida 19.
Izložba Gale Čaki u galeriji Štab traje od 28. oktobra do 6. novembra.
Info…
- Ona je na put za osvajanje sveta svojom umetnošću krenula iz Srbije, Novog Sada, a kada je ostvarila samo deo svojih snova, poželela je da se to isto desi i drugim mladim umetnicima iz naše zemlje.
- Gala Čaki je u jednoj godini završila dva master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a Nakon toga je i doktorirala sa samo 29 godina.
- Dobitnica je stipendije Ruth Katzman, fondacije iz Njujorka, koja u jednoj godini daruje samo dve stipendije najtalentovanijim stvaraocima iz celog sveta. Potom su usledile stipendije u Indiji i Finskoj i predstavljanje na Bijenalu umetnosti u Pekingu u Narodnom muzeju sa svega 25 godina.
- Skoro da ne postoji zemlja koja nije videla njenu umetnost: Kina, Japan, Indonezija, Koreja, Singapur, Vijetnam, Kanada, Amerika, Nemačka, Francuska, Španija, Holandija, Danska, Belgija, Austrija, Italija, Rusija i tu se spisak ne završava…