„Rekonstrukcija“: Jedini festival posle kog naše ulice postaju vrednije i lepše
Piše: Ljubisav Panić
Festival umetnosti na ulici Rekonstrukcija, koji se ove godine održava po drugi put od 6. do 8. septembra, jedini je posle kog naše ulice postaju atraktivnije i vrednije. „Teme i problemi kojima se ulični umetnici bave ne razlikuju se od dela koja se nalaze u galerijama i muzejima. Ulična umetnost je vidljivija, vremenski trajnija od drugih načina izlaganja i direktnija. Mislim da joj je budućnost svetla i jedva čekam da vidim kako će se odvijati“, kaže Barbara Dimić iz studija Krishka, poznata i kao DeadBarby, koja će učestvovati na ovogodišnjem festivalu.
U toku Rekonstrukcije Barbara će sa domaćim, regionalnim i internacionalno prepoznatim umetnicima iz Španije (Julieta XLF i Sebas Velasco) oslikati sedam fasada na Dorćolu, odabranih u saradnji sa žiteljima Starog Grada. „Postoji nepisano pravilo da se murali ne rade na fasadama koje su nove ili na zgradama koje predstavljaju kulturno nasleđe i slično, već mahom na oronulim zidovima kojima bi dobro došlo osveženje. Ovde, naravno, mislim na gerilske akcije, a ne na naručene projekte“, nastavlja Barbara za City Magazine.
Beograd ima dugu istoriju kako gerilske, tako i naručene ulične umetnosti. Pojedini murali odavno su stekli kultni status, ali oni nisu sve što kreativnost na otvorenom može da ponudi. Prvi graffiti jam, na primer, održan je u dvorištu Osnovne škole Kralj Petar Prvi pre dve decenije. Festival Rekonstrukcija će proslaviti taj jubilej uz 45 metara nove umetnosti. Toliko veliku površinu zida u dvorištu škole oslikaće oko 20 umetnika, odnosno umetničkih kolektiva, aktivnih na srpskoj i međunarodnoj street art sceni. Događaj će biti obeležen i izložbom dokumentarnih fotografija i tribinom u Ustanovi kulture Stari grad.
Mladi provode dosta vremena na ulici pa bi se ovakav uticaj mogao pokazati veoma korisnim. „Ulična umetnost teži da postavlja pitanja i emancipuje, što je čini relevantnom u savremenom trenutku. Mislim da i te kako utiče na stil i odnos prema prostoru“, kaže umetnica i koosnivačica festivala Jana Danilović, koja je na Fakultetu primenjenih umetnosti doktorirala na temu zidnog slikarstva. Sistem, međutim, funkcioniše poput povratne sprege – vrlo često i umetnici doživljavaju promenu. Jana ističe da ulična umetnost teži da isprovocira diskusiju i objašnjava na koji način prostor utiče na nju kao stvaraoca: „Osvežavajuće je iskustvo boravka i rada na mestima koja su veoma različita od onih na koja si navikao i koja su te oblikovala. Senzibilitet i lični likovni jezik su konstante, ali prostor u kome radiš je više od toga, jer ljudi kojima se obraćaš oblikuju način na koji ćeš odgovoriti na ‘zadatak’.“
Festival će se svega toga dotaći na različite načine. U Pančićevom parku biće postavljene tri izložbe ulične fotografije. Na istoj lokaciji nalaziće se i umetnički market, crtanje uživo i književna prostorna instalacija višestruko nagrađivanog mladog vizuelnog umetnika Nikole Radosavljevića, a u okviru postavke Udomi umetnost publici će biti ponuđeni radovi „za poneti“. Dve radionice – digitalnih kolaža i pravljenja skica za murale, biće održane u dvorištu osnovne škole Kralj Petar Prvi. Planiran je i bogat muzički program na više lokacija, za koji su zaduženi bend Nek’ Svira Ko ’Oće, akustični bend Benjd, Phillie P, Feloneezy, Little Lu, Andrija Milošević, Igor Jadranin, Ktordo, Uveq i Čkode.
Ulična umetnička scena u Beogradu, očigledno, ima čemu da se raduje. Vladimir Tomić, umetnik koji nam dolazi iz Hrvatske, u potpunost je u pravu kada kaže da nas svako novo iskustvo i rad oplemenjuju. Koliki će biti njihovi dometi još uvek je diskutabilno. Na pitanje šta sprečava uličnu umetnost da ostvari pun potencijal Vladimir, koji se grafitima i street artom pod pseudonimom Mosk bavi od 1998, kaže da to zavisi od toga šta smatramo punim potencijalom. „Ko zna, možda se on upravo sada događa, ali iz ove pozicije i u ovom trenutku to ne možemo da vidimo.“
Celokupan program i spisak umetnika Rekonstrukcije možete pogledati ovde.