Filmovi čije je snimanje bilo pakleno
Ponekad celokupan proces snimanja nekog filma prate mnoge nezgode i teški uslovi, ali kada se to na kraju isplati u vidu dobrih ocena i visoke gledanosti, mnogi teže da to zaborave i oproste. A kada nakon svega toga rezultat još i bude neočekivano loš, ukus u ustima je gori. Mnogi su razlozi za takve probleme na snimanju, negde tvrdoglavost reditelja ili glumaca, negde jednostavno loša sreća, ali za mnoge od njih je zajedničko to da baš i nije moralo da bude tako. U nastavku pročitajte o nekoliko takvih produkcija, čiji uslovi snimanja i situacije se mogu opisati kao pakleni.
Heaven’s Gate (1980)
Ovaj film je na neki način ozloglašen po tome šta se sve dešavalo tokom njegove produkcije. Reditelj Majkl Ćimino zahtevao je da se mnoge scene snimaju više puta, a pod tim se podrazumeva između 30 i 60 pokušaja, što je naprosto izluđivalo i iscrpljivalo sve glumce. Pored toga, mnogi statisti dovedeni su u opasnost jer je od njih traženo da sami rade akrobacije, bez kaskadera, što je dovelo do mnogih povreda tokom jedne scene velike bitke.
Waterworld (1995)
Budžet za ovaj film je u to vreme bio rekordan, ali je on morao da bude još viši nakon što je uragan blizu havajske obale uništio set. Snimanje se odvijalo usred Pacifika, tako da je svaki dan podrazumevao da cela ekipa bude transportovana brodom na lokaciju, u toku pauza za ručak bude vraćena na kopno, vrati se na snimanje do kraja dana i potom još jednom bude vraćena na suvo. A u toku svega toga, Kevin Kostner umalo nije zadobio ozbiljne povrede usled iznenadne oluje, dok su pojedini članovi ekipe imali bolne bliske susrete sa meduzama.
Apocalypse Now (1979)
Postoji i ceo dokumentarni film o stvaranju ovog ostvarenja, što nagoveštava koliko je ono bilo pakleno. Film je sniman na Filipinima, gde je loše vreme uništavalo setove i podizalo konačni budžet do besvesti. Frensis Ford Kopola se svađao sa Marlonom Brandom jer je glumac često zaboravljao svoj tekst, a u jednom trenutku je želeo da ga otpusti jer se previše ugojio. Martin Šin je imao slom na setu i jedva preživeo srčani udar.
Deliverance (1972)
Mnogo je strašnih priča o produkciji ovog filma, a jedna govori o navodnoj tuči između reditelja Džona Bormana i scenariste Džejmsa Dikija. Najproblematičnija je ipak bila Bormanova odluka da svi glumci sami snimaju akrobacije i opasne scene, bez ikakve pomoći kaskadera i dublera. Usled jedne takve scene, Bert Rejnolds je kanuom pao niz vodopad i polomio repnu kost. Sa druge strane, Džon Vojt je rizikovao život dok se penjao uz stenu bez žica i sigurnosnih pomagala, a sve zbog insistiranja reditelja da mu se lice vidi izbliza.
The Shining (1980)
Kada su u pitanju psihološki zahtevna i pogubna snimanja, ovaj film se ipak izdvaja. Ne samo što je Kjubrik tražio od glumaca da ponavljaju neke scene unedogled, nego se stalno sukobljavao sa Šeli Duval ono njene glume i stalnih promena u scenariju. Ona je bila toliko iscrpljena da je mesecima bila bolesna, a postoje i priče da je počela da gubi kosu od stresa i da je bila na ivici nervnog sloma.
Izvor: Indie Wire
Naslovna fotografija: Warner Bros