Filmovi i serije koje treba da gledate ako vam se dopala serija „Squid Game“
Odgledali ste Squid Game i pitate se šta dalje. Netfliks je priznao da razmišlja o drugoj sezoni, ali to i dalje nije izvesno, a moraćete i da čekate. Ne brinite, tu je puno drugog sadržaja koji će vas zadovoljiti u međuvremenu, a za koji možda niste čuli do sada. Mi vam predstavljamo 10 filmova i serija slične tematike.
Battle Royale
Ovaj film je veoma uticajan, jer je inspirisao čitav jedan podžanr u filmovima, književnosti i video igrama. U totalitarnoj budućnosti u Japanu, svake godine bira se jedno srednjoškolsko odeljenje koje odvode na udaljeno ostrvo. Tamo, svako od učenika dobija neko nasumično oružje i treba da preživi, a imaju i ogrlicu koja eksplodira ako ne poštuju pravila igre ili ostanu u „opasnim zonama“ koje se menjaju tokom vremena. Onaj ko preživi ima pravo da se vrati starom životu. Sve ovo je prikazano veoma nasilno, ali i sa priličnom dozom crnog humora.
Alice in Borderland
Ova serija je možda i najsličnija gorepomenutom korejskom ostvarenju, a dolazi iz Japana. Pratimo troje mladih ljudi koji se odjednom nađu u paralelnom, post-apokaliptičnom Tokiju, gde će morati da učestvuju u nizu krvavih igara kako bi preživeli. Usput pokušavaju da shvate šta se desilo njihovom gradu, a sve to ispraćeno je nasiljem, društvenim komentarom i stilizovanom distopijom, koja je doduše mnogo prljavija od one u ostvarenju Squid Game.
The Belko Experiment
U ovom filmu pratimo radnike jedne poslovne zgrade koja se nalazi negde u Južnoj Americi. Radnici su uglavnom migranti koji nemaju previše veza sa spoljašnjim svetom, što ih čini idealnim kandidatima za okrutan eksperiment. Zatvaraju se sva vrata i prozori zgrade i oni dobijaju uputstva da se ubijaju međusobno, inače će svi biti ubijeni. Sve ovo je naravno krvavo, ali tu je ponovo i izvesna doza humora, jer je scenarista ovog filma Džejms Gan.
The Hunger Games: Catching Fire
Ova književna i filmska trilogija umnogome je inspirisana gorepomenutim ostvarenjem Battle Royale. U prvom delu pratimo decu koja se bore do smrti kao predstavnici svojih regiona, a u drugom nas čeka specijalno izdanje igara u kojima se susreću svi prethodni pobednici. Sve ono što je bilo zanimljivo i upečatljivo u prvom delu filma ovde je ponovljeno, tako da je u pitanju još jedna fenomenalna distopijska avantura.
Snowpiercer
Oskarovac Bong Džun Ho režirao je ovu distopijsku društvenu satiru zasnovanu na istoimenom grafičkom romanu, a po kojoj je kasnije snimljena i serija, trenutno u četvrtoj sezoni. U filmu pratimo poslednje preživele ljude u ledenoj apokalipsi, a koji su svi smešteni u jednom vozu koji neprestano kruži. Glavni lik, u tumačenju Krisa Evansa, živi na kraju voza, u delu rezervisanom za siromašne, i odlučuje da se zajedno sa prijateljima pobuni i pokuša da se probije do prednjeg dela voza i onih odgovornih za celu društvenu strukturu.
The Platform
Ovaj horor film predstavlja jednu jaku alegoriju na temu konzumerizma, kapitalizma i ljudske prirode uopšte. Radnja se dešava u jedinstvenom zatvoru u kome su zatvorenici smešteni po dvoje po vertikalnom i nivou i gde svakoga dana od vrha kreće platforma sa hranom. Ona se spušta brzo i svako ko pokuša da zadrži hranu nakon što platforma prođe, biće kažnjen, a oni koji su na dnu moraju da se nadaju da će nešto ostati za njih. Međutim, nivoi na kojima se zatvorenici nalaze menjaju se svakog dana, kako bi svako dobio šansu da dođe do hrane.
Cube
Kada pričamo o hororima sa surovim igrama, mora se spomenuti onaj od koga je sve krenulo. Petoro stranaca budi se u lavirintu sastavljenog od niza kockastih prostorija. Neke od njih imaju zamke i zagonetke, neke brojeve, a oni će morati da sarađuju da bi probali da izađu. U trenutku izlaska, iznenadio je mnoge svojim izgledom i brutalnim smrtima, a taj uspeh je još veći kada se uzme u obzir da je film snimljen sa minimalnim budžetom.
High-Rise
Ovde ponovo pratimo društvenu strukturu u kojoj su siromašni i bogati direktno odvojeni na neki način, ovog puta spratovima u jednom neboderu. Porodice na prizemnim spratovima muče se da prežive, a oni na vrhu se dave u izobilju, sve dok se ne desi jedna pobuna. Ova distopijska drama prelepo je stilizovana, a tu su i upečatljive uloge Toma Hidlstona i Džeremija Ajronsa.
The Running Man
Roman Stivena Kinga koji je tokom 80-ih pretvoren u akcioni film sa Arnoldom Švarcenegerom u glavnoj ulozi iz današnje perspektive deluje pomalo luckasto, ali i dalje poseduje neki svojstveni šarm. Glavni lik je pilot helikoptera nepravedno optužen da je ubio civile tokom jedne pobune u vezi sa nestašicom hrane. Sve ovo dešava se u totalitarističkoj budućnosti u kojoj vlasti umiruju ljude puštajući im šou u kome se zatvorenici bore za goli život. Oni se ne ubijaju međusobno, već kao „trkači“ prolaze nivoe sa raznim „plaćenicima“, a pilota zatičemo baš u toj situaciji.
Tag
Teško je objasniti o čemu se ovde radi, a ne pokvariti doživljaj. Film kombinuje naizgled obične igre sa paralelnim dimenzijama, zamenjenim identitetima, nastavnicima koji pucaju iz mitraljeza i još puno toga. Film definitivno nije za svakog, jer je prepun krvi i ne trudi se previše oko priče, ali sve ima smisla na kraju, ako izdržite dotle.
Izvor: Slash Film
Naslovna fotografija: Netflix