Najbolji filmovi Alfreda Hičkoka
Alfred Hičkok je jedan od najboljih reditelja svih vremena i mnogi njegovi filmovi spadaju u najuticajnija ostvarenja sedme umetnosti. Kao takvi se nalaze na mnogim top listama po ocenama i pohvalama, a mnogim ljudima zidove krase plakati baš njegovih filmova. Ne čudi što se o njima i dalje diskutuje u raznim krugovima i što se često puštaju na televizijama širom sveta.
Teško je od njegova 53 filma izabrati one najbolje i poređati ih na top listu, ali nije loše prisetiti se nekih od ostvarenja ili pak po prvi put istražiti njegovu filmografiju. U čast 60 godina od izlaska filma Psiho, u nastavku je jedna moguća lista preporuka Hičkokovih filmova.
Rebecca (1940)
Legendarno ostvarenje dobilo je novu verziju, ali ova originalna je jedan od filmova koji je Hičkoka pozicionirao na panteonu najboljih reditelja. On je u njemu uzeo gotsku atmosferu istoimenog romana i na sve to dodao psihološku kompleksnost, a rezultat je neizvesnost tako tipična za njegova ostvarenja. Posledica je čak 11 nominacija za nagradu Oskar. Glavne uloge tumače Džoan Fontejn i Lorens Olivije na vrhuncu forme.
Strangers on a Train (1951)
Hičkok je voleo da svoje filmove postavlja u ograničene prostore, a nije zaobilazio ni vozove. U ovom filmu pratimo priču o dva muškarca koji se dogovaraju da počine dva ubistva u međusobnu korist, tako da svako bude alibi onom drugom. Naravno da dogovor ne teče tako glatko, naročito kada se u to umešaju nepoznati ljudi iz voza i razne skrivene pobude.
Vertigo (1958)
Po mnogim anketama, ovaj film je možda i najbolji svih vremena, a svakako je obavezan na listi preporuka. On meša nekoliko žanrova, ali tako da uopšte ne primetite promenu u trenutku, jer su i režija i kadriranje urađeni vrhunski. Isto važi i za glumu Džimija Stjuarta i Kim Novak, kao i za upečatljive muzičke aranžmane, koji samo doprinose još jačem efektu koji ovaj film ostavlja na svakog ko ga pogleda.
North by Northwest (1959)
Film sadrži jedan od najčuvenijih kadrova ikada, a Hičkok je prvobitno želeo da Keri Grant beži ne od aviona, već od tornada. Zamenjen identitet, špijunske intrige i tesno izbegavanje smrti su ono što glavni lik proživljava na svakom koraku, ni kriv ni dužan. Veruje se da je ovaj film umnogome inspirisao dela iz serijala o Džejmsu Bondu.
Psycho (1960)
Iako se nije dopao svim kritičarima po izlasku, fanovi su bili oduševljeni činjenicom da je film drugačiji od onog na šta su navikli i da je hrabro prikazao izvesne teme i prizore. Predstavlja preteču takozvanih slešer horora, ali sa perfektnom atmosferom i mnoštvom nezaboravnih jezivih kadrova. Nije film za opuštanje, ali ne sme se nikako propustiti, a njegova godišnjica je idealna prilika da ga konačno pogledate ako to već niste učinili do sada.
The 39 Steps (1935)
Ovaj film se smatra prvim istinskim remek-delom u karijeri čuvenog majstora i tu vidimo mnoge prepoznatljive tehnike i trenutke koje će koristiti u kasnijim ostvarenjima. Ričard Hanej je nepravedno optužen za ubistvo i pokušava da otkrije istinu o mračnim silama koje ga okružuju i sazna šta predstavlja misterioznih 39 stepenika koji ga žele mrtvog. Ne dajte da vas odvrati godina izlaska, vredi pogledati.
Rear Window (1953)
Voajerizam je česta tema Hičkokovih filmova, mnogi bi rekli čak i opsesija, a ovaj se najdirektnije bavi tom temom. Kada jedan fotograf slomi nogu i završi u gipsu do kuka, zanimaciju će mu pružati dvogled i posmatranje komšija kroz prozor. U jednom trenutku posumnja da je svedočio ubistvu i da je jedna žena nestala i zajedno sa svojom devojkom pokušava da otkrije istinu. Tada i gledaoci postaju jednako paranoični, ali i voajeri kao glavni lik.
Izvor: Esquire
Naslovna fotografija: HERBERT DORFMANGETTY IMAGES