Najbolji filmovi koji su zabranjeni mlađima od 18
Ponekad je zaista dobro biti stariji od 18 godina, odnosno biti punoletan. Zapravo u Srbiji će vas malo ko sprečiti da gledate film koji nije namenjen vašem uzrastu, ali u inostranstvu kada nešto nije za vaš uzrast, kada prikazuje scene nasilja ili seksa previše otvoreno, dobija oznaku X, a sa takvim simbolom – zna se i kad može i ko može! Ako ste punoletni, nastavite sa čitanjem ovog teksta i proverite da li ste neki od ovih filmova propustili.
1. Kids (režija: Larry Clark)
Ovaj film kod nas je preveden kao Delikventi. Američka drama koja prati život mlađih tinejdžera, u siromašnim četvrtima Njujorka teško može da se izori sa svetom u kojem živi i odrasta – nasilje, maloletnička delikvencija, rano stupanje u nezaštićene seksualne odnose samo su neke od tema koje film odlično obrađuje.
2. Bad Lieutenant (režija: Abel Ferrara)
Ko bi još mogao da zaboravi fantastičnog Harveya Keitela kao zlog poručnika? Korumpirani njujorški policajac ogrezao je u grehu, a pokušava da otkrije istinsko značenje reči oproštaj i sve to u svojevrsnoj neo-noir atmosferi!
3. Last Tango in Paris (režija: Bernardo Bertolucci)
Opšte mesto u poznavanju značajnih filmova i dela iz korpusa stvaralaštva Bernardoa Bertoluccija. Poslednji tango u Parizu bio je te 1972. veliki hit koji je Marlonu Brandou pojačao mačo efekat, ali je zato sudbinu i život mlađane Marie Schneider sasvim povukao na dno…
4. Crash (režija: David Cronenberg)
Šta imaju zajedničko teške saobraćajne nesreće i seksualni čin? Kanadsko-britanski erotski triler iz 1996. godine urađen prema scenariju Davida Cronenberga, po pojavljivanju otvorio je mnoštvo pitanja na koja su traženi odgovori a među njima jedno i verovatno najupečatljivije bilo je – gde prestaju erotski nagoni, a počinje nasilje?
5. Pink Flamingos (režija: John Waters)
Nikada niste, niti ćete gledati film kakav je ovaj. On je bizaran, nesvakidašnji, bolestan, smatraju mnogi. On pomera granice očekivanog, on je šaren i uzbudljiv i verovatno, tužna je istina, čak i realističan. Watersov kriminalac iz Baltimora je Divine, pa vi vidite!
6. Blue Is the Warmest Color (režija: Abdellatif Kechiche)
Francuska romantična drama, koja je 2013 na Filmskom Festivalu u Kanu dobila čak 2 Zlatne palme – jedna je bila za najbolji film, a druga za glavnu glumicu Leu Seydoux. Za sve koji se traže, ili žele da budu pronađeni, da budu slobodni i samo svoji!
7. Shame (režija: Steve McQueen)
Reč je o britanskoj erotskoj drami, snimljenoj 2011. godine i koja je prema zvaničnoj kritici sam vrhunac u dosadašnjoj glumačkoj karijeri Michaela Fassbendera, koji igra Brandona, uspešnog Njujorčanina koji ima ogromne seksualne apetite. Film je svojevremeno u bioskope dovodio mnogo ljudi zainteresovanih da vide upečatljive i vrlo eksplicitne scene seksa!
8. Lust, Caution (režija: Ang Lee)
Erotski triler koji je u Kini morao biti podrobno pregledan i iz kojeg su samo za to tržište izbačene mnogobrojne scene seksa, zbog čega je sam režiser naknadno tvrdio da su kineski mediji skandalizovali određene scene iz njegovog filma. Inače je <em>Lust, Caution</em> snimljen za 100 sati u toku 11 dana, a snimanje je bilo zatvorenog tipa!
9. The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (režija: Peter Greenaway)
Uzimajući u obzir da film, prema rečima cenzorskog tima, sadrži previše scena eksplicitnog erotskog sadržaja, režiser je mogao da se složi sa oznakom X ili da zauvek zaboravi na prikazivanje svog mezimca iz davne 1989. Mnogo leševa, malo gurmanskih čarolija i jedan ljubavni trougao očito su zadali svima dosta muka…
10. Tokyo Decadence (režija: Ryû Murakami)
Teško bismo za ovakav film mogli da kažemo da je u njemu erotika bila razlog što se našao u grupi „zabranjenih za mlađe od 18 godina“. Istina je da Aini klijenti od nje očekuju da im ispunjava različite seksualne fantazije, ali ovo je pre svega priča o dehumanizovanom društvu, o mraku u kojem se baš nigde ne nazire trag svetlosti – o usamljenosti, na kraju, i na početku!