Najbolji filmovi o gangsterima
Kriminalne i gangsterske teme oduvek su bile inspirativne za scenariste i reditelje filmova, tako da postoji izobilje ostvarenja koja se bave njima. Ta inspiracija traje već decenijama unazad, a najviše kvalitetnih filmova je iz ere nakon 60-ih godina, kada su promenjeni zakoni o tome šta sve može biti prikazano na filmu.
Filmovi su tada postali slobodniji po pitanju prikazivanja krvi i nasilja, što je dalo dodatnu dozu upečatljivosti onima sa gangsterima. Nije se sve svodilo samo na teške teme i nasilje, tu ima dosta kvalitetne drame, za šta su između ostalih zaslužni Martin Skorseze, Brajan de Palma i Frensis Ford Kopola. Možda vam se sviđaju opasni likovi, možda specifična odela, a možda ta atmosfera, a u nastavku možete pronaći listu preporuka.
Get Carter (1971)
Možda ste prvo pomislili na rimejk sa Silvesterom Staloneom iz 2000. godine, ali original sa Majklom Kejnom je neuporedivo kvalitetniji film. Džek Karter veruje da je njegovog brata ubila mafija iz Njukasla i rešen je da se osveti svim njenim pripadnicima. Film je poprilično uticao na mnoge reditelje, među kojima su Gaj Riči i Kventin Tarantino.
Scarface (1983)
Iako u početku nije dobijao baš najbolje komentare, ovaj film Brajana de Palme dobio je kultni status i danas je jedan od najčešće citiranih filmova ne samo sa gangsterskom tematikom, već i uopšte. Veliku ulogu imala je rola koju je ostvario Al Paćino i atmosfera koja je upečatljiva u svakom trenutku. Uskoro nas očekuje još jedan rimejk.
The Godfather (1972)
Cela trilogija je legendarna, ali ovo je film koji je sve započeo. Drugi deo se iz današnje perspektive možda smatra kvalitetnijim, ali prvi nam je doneo veliki povratak Marlona Branda i uvođenje u svet porodice Korleone. Takođe je obezbedio mesto Frensisu Fordu Kopoli u panteonu legendi kinematografije.
Mean Streets (1973)
Prva saradnja Martina Skorsezea i Roberta de Nira donela je nam je arthaus hit u kome smo videli i šta sve ume Harvi Kajtel. Priča prati mladog mafijaša koji pokušava da shvati kakav tačno treba da bude njegov problematičan odnos prema crkvi, dok se penje stepenicama kriminala.
Gomorrah (2008)
U ovom filmu na postoji romantiziranje mafije, već je sve sirovo i surovo. Radnja se dešava u Napulju, gde organizovani kriminal ima primat, što konačno dosađuje lokalnom stanovništvu. Oni odlučuju da mu se suprotstave, ali tek onda uviđaju šta je to protiv čega se u stvari bore.
City of God (2002)
Jedan od retkih brazilskih filmova koji je stekao međunarodnu popularnost, a to nije bez razloga. Sve se odigrava u favelama Rio de Žaneira, gde se pištolji stavljaju u ruke deci koja imaju samo nekoliko godina. To odrastanje na ulicama dovodi do mnogih teških scena, ali film vam neće dopustiti da trepnete do kraja i ne treba ga propustiti.
Once Upon a Time in America (1984)
Poslednji film Serđa Leonea nije bio smešten na Divlji zapad, kako su mnogi očekivali, već se odigrava 20-ih godina prošlog veka na Menhetnu. Po izlasku nije dobio upečatljive kritike niti je bio gledan u bioskopu, ali naknadno je stekao kultni status i danas se smatra jednim od najboljih filmova svoje decenije.
Goodfellas (1990)
Neizostavan na bilo kojoj ovakvoj list, Goodfellas je film kojem se teško može naći neka krupna zamerka. Ukusi su različiti, ali mnogi kritičari i fanovi se slažu oko toga da je ovaj film jedan od najboljih svih vremena, kao i da su sve ostvarene uloge maestralne.
The Untouchables (1987)
Film prepun glumačkih zvezda i kadrova koji su poznati čak i onima koji ga nisu odgledali. A šteta bi bila propustiti ostvarenje toliko upečatljivo i fascinantno da je po izlasku ostvarilo ogroman uspeh među ženskom publikom, što je bilo najveće iznenađenje za studio.
Reservoir Dogs (1992)
Film koji je svetu predstavio Kventina Tarantina i njegov speficični rediteljski stil prepun psovki, nasilja i vrcavih referenci. Iako danas veoma cenjen, po izlasku nije bio toliko popularan i mišljenje javnosti o njemu se promenilo tek po izlasku filma Pulp Fiction dve godine kasnije. Nema raznovrsne lokacije, ali ne popušta tenziju do kraja.
Izvor: Esquire
Naslovna fotografija: MICHAEL OCHS ARCHIVESGETTY IMAGES