Najbolji filmovi o muzici
Ukusi su različiti i tako je i po pitanju muzike i po pitanju filmova koje neko voli, a to je još izraženije kada se ova dva spoje u jedno – filmove o muzici. Međutim, ima nešto u tome kada uronimo u takvo ostvarenje, bilo da je u pitanju istinita biografska priča ili prosto film prožet muzikom i pričom o muzici.
U poslednje vreme, primetili smo da u Holivudu ne manjka filmova koji se bave ovom tematikom i da uglavnom dobro prolaze na bioskopskim blagajnama širom sveta. Pored svih ostvarenja koja su već izašla, u pripremi su filmovi o Elvisu, Majklu Džeksonu i Bobu Dilanu, što dovoljno govori o tome da je to i više nego plodonosno tržište. U narednim redovima fokusirali smo se na dosadašnje upečatljive filmove čija je tematika muzika, ali ne i na mjuzikle, koji zaslužuju posebnu listu, niti na dokumentarce. Sigurno imate još neki sličan film koji volite a koji nije na listi, tako da je ovo samo jedna moguća varijanta liste od najnovijeg ka najstarijima.
Rocketman
Ser Elton Džon je pregovore sa Diznijem o filmu o sebi započeo još 2000. godine i želeo je da ga na velikom platnu glumi Džastin Timberlejk. Uprkos tome, Tom Hardi je izabran 2013. godine, ali je izgledalo da projekat nikad neće ni biti realizovan. Razvoj se dogodio 2018, kada je njegovo mesto zauzeo Taron Egerton, a to je značilo da ćemo gledati nekoga ko će zapravo moći da otpeva sve pesme. Elton Džon je krajnji rezultat proglasio „muzičkom fantazijom“ više nego biografskom pričom, ali film je dobio ovacije na premijeri i predstavlja jedno detaljno i sa pažnjom pravljeno ostvarenje.
Bohemian Rhapsody
Sve je počelo grubim komentarima na račun zubne proteze koju je Rami Malek morao da nosi tokom snimanja, a završilo se sa četiri Oskara. Impresivne bioskopske brojke ipak nisu bile dovoljne da spreče podelu među gledaocima. Sa jedne strane, film je skoro ignorisao neke detalje iz života Fredija Merkjurija i ne baš najbolje uklopio deo o njegovom seksualnom životu, a sa druge strane to je film za dobro raspoloženje koji prati priču o nekim od kultnih hitova legendarne grupe Queen. Malekova gluma je ipak izvanredna.
Walk The Line
Zanimljivo je da ovaj film predstavlja adaptaciju dve autobiografije koje je Džoni Keš napisao tokom 1970-ih godina. Hemija koju Hoakin Feniks i Riz Viterspun dele na ekranu je i više nego vidljiva i kada pogledate film, verovatno ćete pomisliti da nije postojao bolji odabir glumaca. Film je odlično rađen i u njemu mogu podjednako uživati i obožavaoci lika i dela Džonija Keša i oni koji ne znaju baš puno o njemu. Oboje glavnih glumaca dobili su nominaciju za Oskara, a njega je u ruke ipak uzela samo Riz Viterspun.
Ray
Mnogi smatraju rolu Džejmija Foksa ne samo najboljom u muzičkim filmovima, već i jednom od najboljih u kinematografiji uopšte. Čini se da je sjajno prikazao sve tipično za Reja Čarlsa, od pokreta, preko ponašanja, do glasa. Čak je sve vreme tokom snimanja nosio prostetičke kapke kako zaista ništa ne bi video. Film dostojanstveno i iskreno prikazuje jednog od najvoljenijih muzičkih ikona, a Džejmi Foks je dobio ne samo Oskara, već i ostale četiri najveće nagrade za glumce.
8 Mile
Priča, iako ne biografska, prilično podseća na sam Eminemov život i to film čini još upečatljivijim. Naslov predstavlja granicu između Detroita, sa mahom crnačkom populacijom, od prevashodno belačkih krajeva u okruženju, ali ujedno i psihičku barijeru koju glavni lik mora da savlada kako bi ostvario svoj potencijal. Rep okršaji su fenomenalni, a pesma Lose Yourself postala je prva hip-hop pesma koja je ovenčana Oskarom, a pored toga dobila je i dva Gremija.
Almost Famous
Ovaj Kamerona Kroua je poluautobiografski, a u njemu pratimo mladog novinara magazina Rolling Stone tokom 1970-ih, kada on ide na turneju sa jednim bendom. On pokušava da objavi svoju prvi tekst i polako postaje deo unutrašnjeg kruga benda, tako da vidi sve što oni rade. Saundtrek je fenomenalan, a sve deluje vrlo upečatljivo i istinito, za šta su između ostalog zaslužne odlične sporedne role Bilija Kradapa, Kejt Hadson i Fransis Mekdormand.
This Is Spinal Tap
Za razliku od ostalih filmova na listi, ovaj je svojevrsna parodija svih onih dokumentaraca koji su dolazili pre njega i u kojima su muzičari predstavljeni kao nepogrešivi sveci i bića van ovog sveta. Doneo je format pseudodokumentarca, koji će kasnije iskoristiti mnoge popularne serije, a smeh je zagarantovan. Priča prati izmišljeni „najglasniji bend na svetu“ i njihove dogodovštine, a iako su pesme u njemu parodije, odlično su napisane, baš kao i često apsurdni dijalozi.
Izvor: GQ
Naslovna fotografija: Eli Reed/Imagine/Universal/Kobal/Shutterstock