Najbolji filmski trileri
Svet sedme umetnosti je bogat raznovrsnim ostvarenjima, a među njima su i brojni trileri. Istina je da dobri trileri nikad ne izlaze iz mode i da postoji nešto zbog čega ne možemo da se odvojimo od ekrana kada je na njemu dobra jurnjava, pljačka ili zavera.
Ono što je vrlo bitno jeste da ponekad u trilerima kreativnost i inovativnost reditelja i scenarista dolazi do izražaja mnogo više nego u drugim žanrovima, jer moraju stalno da pronalaze nove načine da zaintrigiraju gledaoce. Mnogi su uspeli u tom držanju tenzije i pravljenju obrta na kraju filma, a u nastavku pronađite neka ostvarenja koja bi trebalo da pogledate ukoliko već niste.
Rear Window (1954)
Alfred Hičkok je bio majstor trilera i teško je izabrati samo jedan njegov film koji treba pogledati, jer su svi vrhunska ostvarenja. Ovaj film trenutno je aktuelan zbog izolacije u kojoj se nalazi glavni lik koji, nakon što slomi nogu, dane provodi gledajući kroz prozor šta rade njegove komšije. Sve deluje bezazleno do trenutka kada postaje ubeđen da je video ubistvo, ali niko mu ne veruje oko toga.
The Manchurian Candidate (1962)
Ako uzmemo u obzir da su paranoja i sumnjičavost sveprisutne ovih dana, ovaj film je pravi za takvo raspoloženje. U njemu jedan čovek nevoljno postaje ubica i deo komunističke zavere, a inače je bivši ratni zatvorenik. Ovde je sjajnu rolu zabeležio Frenk Sinatra, a postoji i novija verzija filma sa Denzelom Vašingtonom za njegove ljubitelje.
The Silence of the Lambs (1991)
Film koji je započeo opsesiju serijskim ubicama, prisutnu u mnogim drugim filmovima i serijama 90-ih, pa i danas. Osvojio je Oskare u svim glavnim kategorijama i to zasluženo, a sam Entoni Hopkins je neverovatan kao Hanibal Lektor. Ako se odlučite da ga gledate tokom karantina, obavezna napomena je da to nikako ne činite sa decom, jer je film samo za punoletne osobe.
Memento (2000)
Kristofer Nolan čini sve što može da vas zbuni tokom ovog filma, pa tako imate jedan deo priče koji se odmotava hronološki i drugi koji ide unazad, ali ni u jednom trenutku niste sigurni koji je koji. A uz sve to tu je narator kome se baš i ne može verovati, jer ima kratkotrajnu amneziju i pokušava tetovažama da zabeleži sve ono što ne sme nikako da zaboravi.
The Night of the Hunter (1954)
Robert Mičam je ovde verovatno u ulozi karijere, kao jedan od najupečatljivijih filmskih negativaca svih vremena. Glumi čoveka koji ženi bogate udovice i potom ih ubija zbog novca, a situacija se komplikuje kada sazna da su jedine osobe koje znaju nešto o parama zakopanim nakon jedne pljačke deca čoveka koji je pljačku izveo. Tada pokušava da zavede njihovu majku i zadobije njihovo poverenje.
The French Connection (1971)
Njujork sedamdesetih je postavka za priču o krijumčarenju droge i sumnjivom moralu svih učesnika. Džin Hekman i Roj Šajder su na tragu ogromne isporuke heroina i učiniće sve da očiste ulice. Film je prepun dinamičnih sekvenci, a jedna od njih je jurnjava kolima sa gradskim vozom koji se kreće iznad ulica, ujedno i jedna od najpoznatijih scena vožnje u filmovima.
Nightcrawler (2014)
Jedno novije ostvarenje koje prati Lua Bluma u pokušaju da snimi tragične posledice kriminala u Los Anđelesu iz prve ruke i to proda tv stanicama za što veće pare. Film predstavlja odličan osvrt na to kako moderni mediji tretiraju ljudsku nesreću i patnju, a ujedno i dobru studiju toga šta je sve pojedinac u stanju da učini kako bi povećao svoju zaradu.
Izvor: Esquire
Naslovna fotografija: Orion Pictures