Najbolji špijunski filmovi
Špijunske teme su oduvek bile primamljive, i u pisanom i u vizuelnom obliku. Zato je snimljeno puno adaptiranog i originalnog materijala, od kog su samo pojedini filmovi izdržali test vremena. A to što je preostalo bi trebalo da se nađe i na vašoj listi za gledanje.
Za ljubitelje špijunskih tema, nedavno smo izdvojili skorije serije, a sada ćemo se osvrnuti na filmove. Doduše, ne samo na one skorijeg datuma, već na odlična ostvarenja iz različitih filmskih era. Teško je naravno u jednu listu uklopiti sve one koji su vredni izdvojenog vremena, ali evo makar nekih od njih.
Bridge of Spies (2015)
Stiven Spilberg je uzeo proverenu vremensku eru za špijunske trilere – Hladni rat, i vrbovao Toma Henksa i Marka Rajlensa. Obojica su ostvarila vrhunske role, Henks kao advokat Džejms Donovan koji dobija zadatak da brani sovjetskog špijuna Rudolfa Abela (Rajlens) i uspeva da ga oslobodi smrtne kazne. Situacija se komplikuje nekoliko godina kasnije kada Donovan treba da bude posrednik u razmeni zatvorenika među kojima je Abel. U filmu nema toliko akcije koliko odličnih dijaloga i izučavanja pojedinačnih likova. Sa scenariom su pomogla čuvena braća Koen.
Enemy of the State (1998)
Ovo je film koji bi snimio Hičkok da je bio živ u to vreme, sa ulogom koju bi mogao da tumači i Robert Redford. U ovom slučaju, glavni lik je Vil Smit, okružni tužilac koji vidi snimak ubistva kongresmena koji nije trebalo da vidi. Tada niti zavere kreću da se raspliću i njegov život postaje glavna meta obaveštajnih agencija. On treba da shvati šta se tu uopšte dešava iza kulisa i ko je za to odgovoran. Džin Hekman briljira u sporednoj ulozi.
Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011)
Postavka je jednostavna – postoji špijun u britanskoj obaveštajnoj službi MI6 i treba ga otkriti što pre. Za gledanje je potrebno strpljenje, dok se otkriva sloj po sloj usamljenosti, ranjivosti i sumornosti iza svega. Film za koji je Geri Oldman trebalo da dobije Oskara, ali je to ispravljeno naknadno, a tu su i Benedikt Kamberbeč, Tom Hardi, Kolin Firt i Mark Strong. Odlična atmosfera i besprekorna montaža.
The 39 Steps (1935)
Jedno od ranijih Hičkokovih remek-dela, koje je čak i Orson Vels pohvalio kao genijalno, a koje je proglašeno četvrtim najboljim britanskim filmom prošlog veka. Pratimo Ričarda Haneja, optuženog za ubistvo koje nije počinio, a koji mora da razotkrije naslovno tajno udruženje kako bi skinuo ljagu sa svog imena. Vidimo sve prepoznatljive rediteljeve postupke: časnog čoveka koji upada u nečiju spletku, neočekivani preokret na glavnu temu i čudni i opsesivni odnos prema seksu po kome će kasnije postati prepoznatljiv.
From Russia With Love (1964)
Moramo uključiti i najpoznatijeg tajnog agenta na svetu, s tim što je teško odlučiti koji je najbolji film iz ovog dugovečnog serijala. Kada su u pitanju strogo špijunske teme, ovo ostvarenje ipak dolazi među prvima. Tu vidimo mnoge scene koje su postavile ton za sve ono što se dešava u kasnijim filmovima, od skrivenog otrova, preko obaranja helikoptera puškom sastavljenom od kofera do čuvenog obračuna iznad Orijent ekspres voza.
North By Northwest (1959)
Još jedno kultno Hičkokovo ostvarenje kome je teško pronaći manu. Priču pratimo iz perspektive nevinog Rodžera Tornhila, koga tumači Keri Grant na svom vrhuncu, koga jedna tajna organizacija pomeša sa nekim i zbog čega on mora da beži od njih. Film nam je podario jednu od najčuvenijih kinematografskih sekvenci sa avionom za zaprašivanje, a tu je i dinamična završnica na vrhu Maunt Rašmora. Vredi istaći i besprekoran stil glavnog lika.
The Lives Of Others (2006)
Ovo je nemački pogled na to šta se dešavalo iza „Gvozdene zavese“ i kako je bilo u Istočnom Berlinu tokom 1980-ih. Nalik Velikom bratu, glavni lik je agent nemačke tajne policije koji posmatra jednog dramskog pisca, a ni sam nije siguran da li mu se sviđa šta i za koga radi. Ovde nema likova za koje navijamo bez razmišljanja i nema naznaka srećnog kraja, već je fokus na sivilu i zastrašujućoj mašineriji u senci. Nije za lako opuštanje pre spavanja, ali jeste obavezna lektira.
The Third Man (1949)
Legendarno ostvarenje Orsona Velsa mora se naći na listi preporuka, jer je to vizuelno savršen film. Ne manjka mu ni upečatljivih dijaloga, a ni nezaboravnih scena. Veći deo filma snimljen je u Beču koji je i dalje bio razoren od rata, tako da su mnoge ruševine apsolutno autentične. Atmosfera je apokaliptična, a priča će vas terati da se filmu vratite više puta. To i ne čudi, kada se uzme u obzir da ga mnogi smatraju najboljim špijunskim filmom i jednim od najboljih dostignuća kinematografije uopšte.
Izvor: Esquire
Naslovna fotografija: Getty Images