Najbolji superherojski filmovi po sajtu Rotten Tomatoes
Žanr superherojskih filmova i dalje je u procvatu i čini se da fanovima još uvek nisu dosadile brojne najave novih projekata. Ne prolaze svi filmovi isto na blagajnama, a ne dobijaju ni iste ocene, naročito kada se uporede komentari fanova i kritičara. Sajt Rotten Tomatoes, na kome se nalaze i jedni i drugi, poznat je po kontroverznim komentarima kritičara i ocenama koje se često razlikuju od onih sa sajta IMDb. Kada su u pitanju superherojski filmovi, ovi su dobili najviše ocene.
Thor: Ragnarok (2017) – 93%
Ne samo da je film uticao na to kako će Tor biti korišćen kao lik u narednim filmovima, već predstavlja i jedan od najsmešnijih filmova celog Marvelovog univerzuma. Humor je od tada igrao značajniju ulogu nego ranije, za šta je zaslužan reditelj Taika Vaititi. Film je ujedno i jedno od najboljih okupljanja nekolicine heroja na istom mestu, a da nije pretrpan.
Spider-Man 2 (2004) – 93%
Ovo je jedan od najboljih filmskih nastavaka, ne samo superherojskih, nego i uopšte, koji je uzeo ono što je original činilo odličnim i ponovio formulu sa produbljivanjem likova i priče. Sem Rejmi je nadmašio sebe i stvorio jedan od filmova koji fanovi i dan-danas rado ponovo gledaju.
Wonder Woman (2017) – 93%
Uspešno prebacivanje jednog od najznačajnijih ženskih likova u istoriji stripa na veliko platno pokazalo je da je publici stalo i do superheroina, a ne samo superheroja. To je superherojski film, ali i ratni film, drama, i uopšte epski doživljaj.
Superman (1978) – 94%
Po mnogo čemu prvi, ovaj film je postavio mnoge postulate superherojskog žanra i napravio legendu od Kristofera Riva. Ogroman budžet utrošen je na prelepe kadrove, za to vreme revolucionarno korišćenje plavih ekrana i čuvenu muziku Džona Vilijamsa.
Iron Man (2008) – 94%
Povratak Roberta Daunija Džuniora u formu započeo je ovim filmom, a on je predstavljao i iskru za stvaranje kompletnog Marvelovog filmskog univerzuma. U poređenju sa kasnijim filmovima, on je zreliji, sa više nasilja i manje humora, a pokazao je koliko je kasting bitan u ovom žanru.
Avengers: Endgame (2019) – 94%
To je kulminacija više od 20 ostvarenja i predstavlja završetak priče mnogih likova i začetak nekih novih delova univerzuma. U tri sata stalo je puno toga, tako da je film prepun referenci, čuvenih trenutaka i izjava, što se dopalo i fanovima i kritičarima.
The Dark Knight (2008) – 94%
Kristofer Nolan uspeo je da natera fanove da ponovo ozbiljno shvate Betmena i ovaj, drugi deo u njegovoj trilogiji predstavlja savršen primer o tome kako se treba odnositi prema njegovom najvećem neprijatelju. Hit Ledžer postao je prvi glumac nagrađen Oskarom za ulogu u superherojskom filmu, ali nije samo njegova rola ono što nosi film, već se sve uklapa perfektno.
Black Panther (2018) – 96%
Ovaj film izašao je u pravom trenutku i iskoristio rasne razmirice kao temu na koju su mnogi reagovali. Iako je završetak pomalo zbrzan i možda ne tako ubedljiv, celokupna scenografija i kostimi neporecivo su prelepi, a gluma je na dovoljnom nivou za odličan krajnji utisak.
The Incredibles (2004) – 97%
Iako su na ovaj film uticali mnogih superheroji, njegovi likovi su stvoreni isključivo za potrebe velikog platna. Uprkos mnogim referencama i omažima, ono što film čini toliko uspešnim je porodična drama pokazana iskreno i ogoljeno. Bračni par pred razvodom, dva tinejdžera koji se svađaju sa njima, a sve to uz superherojske moći, prikazano je tako da i deca i odrasli imaju puno toga da nauče iz ovog ostvarenja.
Spider-Man: Into The Spider-Verse (2018) – 97%
Spajdermen je imao više pojedinačnih filmova od drugih superheroja, ali se kritičarima najviše ipak dopalo ovo animirano ostvarenje u moru igranih. Ono što ga izdvaja je specifičan stil animacije zbog kog deluje kao da je svaka scena uzeta direktno iz stripa. Glasovna glumačka postava je odlična i ubedljiva, a film je i sjajno predstavio koncept multiverzuma i više varijanti istog lika.
Izvor: Screen Rant
Fotografije: Warner Bros/Marvel/Sony/Disney