Rajan Rejnolds je kupio fudbalski klub, a ako mu niste poverovali, sad ima i seriju o tome
Još pre nekoliko godina, sve nas je zabavila vest da su popularni glumci Rajan Rejnolds i (nešto manje popularni, ali sa kultnim sledbeništvom) Rob Meklheni kupili velški fudbalski klub, kome će pomoći da uđe u višu fudbalsku ligu. Sada, celu njihovu avanturu možemo da pratimo i kroz seriju „Welcome to Wrexham“.
Reksam se takmiči u petoj britanskoj ligi, ali to je tehnički manje važno, jer znamo koliko je fudbal bitan svima na ostrvu i da su čak i najniže beton lige popularne i stadioni su uvek puni. Reksam je specifičan i po tome što je treći najstariji profesionalni fudbalski klub.
Dva glumca, od kojih je svakako Rejnolds kao poznatiji u prvom planu, rešili su da invesitraju dva miliona u klub, a sam Reksam su opisali kao uspavanog diva. Ne postoji neki specijalan razlog zbog čega je baš ovaj klub izabran da ga vrate na stare slave, mada Meklheni objašnjava da ga to što je pre svega ceo grad orijentisan ka radničkoj klasi dosta podseća na Filadelfiju. Meklheni je inače jedan od autora i glumaca koji stoji iza serije It’s Always Sunny in Philadelphia, sitkoma sa najdužim trajanjem u istoriji američke televizije.
Prve recenzije serije su uglavnom pozitivne. Iako dokumentarna, igra na standarnu fish out of the water, kartu ali i na novonastalu popularnost serije Ted Lasso. Kao što se i pretpostavilo, iako se dešava u Britaniji, serija se obraća najviše američkoj publici. Pravila ligaškog takmičenja se objašnjavaju preko bejzbola, svako ko ima minimum akcenta je titlovan, što je poprilično smešno kad znamo da se se serija snimala u Velsu i u suštini radi o Velšanima.
Međutim, kad se napusti ceo Football for Dummies fazon i ispucaju sve fore na taj račun, onda serija zaista počne, jer tada u prvi plan nastupaju stvarni ljudi koji žive za klub i žive od kluba i to je ono što svim Amerikancima i ostalima koji ne prate i ne razumeju veličinu ovog sporta može da bude više nego jasno i blisko. Navijanje i opsednutost voljenim klubom je univerzalni jezik. Mnogo više nego učenje šta je to ofsajd. Tu se onda čuju i priče o teškom životu, porodici, porocima, ali i sreći koju mogu da ti pruže za devedeset minuta dvadesetak tipova koji trče i džilitaju loptu preko travnatog terena.
S obzirom na to da kamere snimaju i beleže sve, čak mnogo pre i nego je ugovor potpisan i sam klub kupljen, mogućnosti za sjajnu priču su velike, naravno ako se poklope sve zvezde, istrajnost novih gazda ali i kvalitet fudbala samog kluba.
Naslovna fotografija: Disney + Promo