Savremeni crno-beli filmovi
Zabluda je misliti kako je zbog svih tehnoloških inovacija u kinematografskom svetu, crno-beli film pao u zaborav. Ima toliko ostvarenja novijeg datuma koja potvrđuju da postoji dobar razlog za dalji život fimova „bez boje”. Evo 10 primera, a vi nastavite dalje da istražujete.
Napomena na početku
Na listi se ne nalaze crno-beli filmovi koji imaju delove i/ili detalje u boji. Oni su posebna kategorija, pa zaslužuju poseban tekst.
Good Night, and Good Luck (2003)
Ova istorijska drama govori o konfrontaciji novinara Edvarda R. Moroa i senatora Džozefa Mekartiju. Džordž Kluni glumi jednog od glavnih likova, a ujedno je potpisan i kao reditelj ostvarenja. Interesantno je da je film snimljen u boji, a zatim prilikom kolor-korekcije prebačen u crno-belo.
Control (2007)
Biografski film govori o životu Ijana Kertisa, frontmena benda Joy Division. Rastrzan između poslovnog i privatnog života, Ijan se dugo borio sa svojim demonima i epileptičnim napadima. Kontrast crnog i belog u ovom slučaju dodatno unosi dramu, i potcrtava emotivni procep glavnog lika.
Persepolis (2007)
U pitanju je animirani film, zasnovan na autobiografskoj grafičkoj noveli. Ispričan kroz flešbekove, ovaj crtani film prikazuje odrastanje devojčice u Iranu. Crna i bela boja imaju veoma određenu ulogu. Bela asocira na mladost i nevinost, dok crna predstavlja odrastanje i sazrevanje.
The Artist (2011)
Film je osvojio čak pet nagrada Oskar, uključujući i onaj za najbolji film. U pitanju je zapravo svojevrsno ljubavno pismo posvećeno crno-belim nemim filmovima iz dvadesetih godina. Držeći se upravo tog recepta, film ne samo da je crno-beli, već je i nem do samog kraja.
Frances Ha (2012)
Greta Gervig, trenutno najcenjenija rediteljka, u ovom slučaju je u ulozi glavne glumice. Film je inače režirao njen životni partner – Noa Baumbah. Ovde Greta glumi Frančesku, mladu izgubljenu devojku koja živi u Njujorku i bavi se plesom. Crno-beli izgled filma naglašava dublje značenje svega što joj se dešava.
A Field in England (2013)
Okarakterisan kao „istorijski psihološki horor”, film vodi na jedno neobično lirsko putovanje, puno metafora i bizarnih scena. Radnja se dešava za vreme engleskog građanskog rata iz XVII veka. Sve je snimljeno za samo 12 dana, a na odluku da izgled bude crno-beli sasvim spontano došao je direktor fotografije.
A Girl Walks Home Alone at Night (2014)
Još jedan neobičan film na listi zauzima upravo ovo ostvarenje definisano kao prvi „iranski vampirski vestern”. Rediteljka je u fokus stavila mladu vampiricu koja vozi skejt i sluša muziku. Ljubavna tematika je naravno nezaobilazna, a crno-belo stvara dodatno sablasnu atmosferu.
Cold War (2018)
Poljski reditelj se pre ovog filma proslavio jednim drugim. U pitanju je ostvarenje Ida, takođe rađeno u crno-beloj tehnici. Ovde se radnja vrti oko odnosa dvoje muzičara za vreme Hladnog rata. Kontrastni tonovi ostavljaju utisak melanholije i tragedije koja neminovno sledi.
Roma (2018)
Delom autobiografska drama, bazirana je na odrastanju reditelja Alfonsa Kuarona u Meksiku. U centru priče je služavka koja vodi računa o dvoje dece, dok je i sama u drugom stanju. Film je pun običnih trenutaka, prikazanih na neobičan način. Crno-belo unosi nostalgiju, gde svaki kadar deluje kao stara izbledela fotografija.
The Lighthouse (2019)
Uvrnuti psihološki horor prati dvojicu muškaraca koji zbog oluje ostaju zarobljeni na zabačenom ostrvu, gde su čuvali svetionik. Dok ih more drži kao taoce, ludilo polako počinje da isplivava na površinu. Da bi se zadržao osećaj fotografija iz XIX veka, ali i prikazao ekstrem ljudskog uma, odluka je pala da film bude crno-beli.
Naslovna slika: www.gq.com