Smehom strah pokrijem uvek…: Deset izvrsnih odrešitijih sitkoma za bindžovanje
Ne samo zašto što je smeh, pa bio i iznuđen i manje-više-kiseo, dokazano terapeutsko pomagalo, red bi bio da se podsetimo i da se podsetite i nekolicine izvanrednih sitkoma koji, između ostalog, plene i odrešitijim i apsurdističkim humorom i inteligentnijim pristupom tom, inače, strogo kodiranom podžanru televizijskog izraza. Može, naravno, i metodom hitrog bindžovanja. Sve su to vrhunci ponude i baštine, te idemo pošteno – abecednim redom. Nema ljutiš…
- Absolutely Fabulous / AB-FAB (ukupno 39 epizoda, uključujući i 8 specijala)
Svi koji ovo vole (i svako malo imaju poriv da ponovo zarone u taj čarobni svet dve nepopravljive a ne baš mlade zgubidanke sa samog oboda visokog londonskog društva) znaju da je ovo pravi primerak one sugestivno moćne odrednice UK gold (britansko zlato). Ovo je gejzir uvrnutog humora, riznica zaumne samoironije, biblija kempa i svetionik britanske dominacije svetom popularne kulture današnjice (i, nazovimo to tako, skorašnjice).
- Birds of a Feather (ukupno 128 epizoda, uključujući i specijale)
Nešto posve drugačije, a gotovo pa jednako ubojito i neodoljivo nudi i ovo britansko savršenstvo. Polazna tačka je naglašen naturalizam, a glavno oruđe su rafalno brzi humor i maestralna dinamika između tri udarna lika – dve sasvim oprečne sestre, koje, nakon nenadanog odlaska muževa na dugogodišnju robiju, uprkos svom kokni/radničkom poreklu, ostaju u skupoj kući u prestižnom kraju. A tu je i njihova noćna mora – komšinica Dorijan, ocvala a nezaustavljiva zavodnica svako malo spremna da sestre podseti na mesto im porekla i prirodniji im habitat.
- Brooklyn Nine Nine (ukupan broj epizoda: 143)
Pre samo par leta ova briljantna satira na policijski žanr i stereotipe koji mu služe kao potporni stubovi bila je na samo par koraka od ukidanja. Srećom, našlo se mudrih glava koji su dali još jednu šansu ovoj nasušnoj potrebi mnogih gledalaca širom planete. Nema tog opšteg mesta koje ovde nije hrabro prevrnuto naglavačke, a publika naprosto može da i fizički oseti sa koliko ljubavi i iskrenog zanosa Endi Semberg tumači lik policijskog detektiva, spadala sa hiljadu mana.
- Community (ukupno 110 epizoda)
Sličan ton i srodan tip humora zatičemo i u ovom istinski vanserijskom TV radu. Osnovna potka je posve jednostavna – priča prati grupu raznorodnih i s koca i konopca prikupljenih studenata ni najmanje prestižnog i zahtevnog lokalnog koledža (pandan našim ranijim radničkim univerzitetima, recimo). Neverovatno je koliko je mašte i autorske drčnosti prisutno u ovoj sjajnoj i, na žalost, ipak ukinutoj seriji za domaćinski dugo pamćenje.
- Frasier (ukupno 263 epizode)
Frejžer, usamljeni, vazda anksiozni i malo je reći snobovski ostrašćen radijski psihijatar iz Sijetla (u vrhunskom tumačenju Kelsija Gremera) jedan je od ikoničnih likova američkog sitkoma u onom najviđenijem delu njegove bogate istorije. I ovaj sitkom se oslanja na osvedočenu moć britkog humora, hitrih glumačkih reakcija i izvrsno nijansirane dinamike među najznačajnjim likovima. Ukupan utisak nije pokvarila ni vidno slabija poslednja sezona, a ovu seriju obeležava i dobohotni duh američkih osamdesetih i devedesetih godina 20. veka.
- It’s Always Sunny in Philadelphia (ukupno 153 epizode)
Ova začudno dugovečna alternativna bravura ukazuje da i u eri piplmetara i do zla Boga dosadnih i sitničavih istraživanja ukusa i javnog mnjenja i dalje ima nekakvog prostora za radove koji nedvosmisleno teže ka snažnoj kosini i evidentnom otklonu u odnosu na tipsko, oveštalo, konfekcijsko…, ma koliko ono bilo fino skockano i upakovano. Sunny in Philadelphia je istorijski podvig zbilja slobodnih umova, a, pritom, i urnebesna komedija čija maštovitost svako malo ostavlja bez daha.
- Parks and Recreation (ukupno 125 epizoda)
Gradsko zelenilo (prevedimo to tako), osim apsurdističkog humora i efektnog insistiranja na paradi bizarnih likova i situacija, a sve to u sklopu priče o dnevnim dogodovštinama sada već čuvene Lesli Noup i ostatka ovakvih i onakvih opštinskih uhleba, u igru je donela i taj zgodan i koristan ukras u vidu moc-doc-a (lažnog dokumentarca). Onda nimalo ne čudi što je Parks and Recreation bio zalog za ubrzo bogate filmografije većeg dela odličnog glumačkog ansambla, a tu su bili: Ejmi Poler, Nik Oferman, Obri Plaza, Kris Prat (!!!), Rašida Džouns, Azis Ansari, Adam Skot, neprolazni Rob Lou…
- Schitt’s Creek (ukupno 80 epizoda)
Avaj, još samo dve epizode (i potonji dokumentarac za rastanak) nas dele od kraja ove u dobroj meri i neočekivane kanadske majstorije, koja počiva na oprobanom receptu sudara krajnosti i različitih svetova, ovde datom kroz povest o surovom padu američkog milijardera i njegove porodice kada se, nakon bankrota, prizemlje u ubogom gradiću u teškoj dubini teritorije. Likovi su izvanredno napisani i pozicionirani, humor nepogrešivo učinkovit, a Den Levi i Ketrin O’Hara su ostvarili antolgijske uloge.
- Seinfeld(ukupno 173 epizode)
Zapravo, temi ovog teksta i osnovnom kriterijumu za baš ovaj i ovakav odabir najviše odgovara upravo neponovljivi i nenadmašivi Sajnfeld. Tu se krenulo od delimične autofikcije, u kojoj Džeri Sajnfeld glumi sebe, a ubrzo se stiglo do one pomalo zbunjujuće a tako precizne ocene da je ovo najbolja komedija (i šire uzev – najbolja serija) ni o čemu. O tome, između ostalog, svedoči i izrazito zanimljiva studija (objavljena u komšiluku – u Hrvatskoj) Seinfeld i filozofija (knjiga o svemu i ničemu) urednika Bila Irvina. Osim toga, Sajnfeld je dušu dao za česte reprize, jer svako novo gledanje donosi nova opažanja, nove slojeve i ranije nezapažene finese.
- The Golden Girls (ukupno 177 epizoda)
Referentne ankete ukazuju – reč je i o zvanično najboljem sitkomu svih svih vremena; ta je titula zapravo i jedina moguća i jedina ispravna ocena za ono što su Zlatne devojke donele svetu. Podsećamo, suština zapleta tiče se zajedničkog života tri (i bukvalno) stare prijateljice i malo je reći nezgodne majke jedne od njih. Zlatne devojke su američka televizija u svom najboljem izdanju, a dramaturška rešenja opažena u ovom radu u upotrebi su danas. A tu je i Beti Vajt!!!
Naslovna fotografija: Alamy