Šta će biti sa seksom? – Top 17 – Najerotičniji filmovi
Sa vanrednim stanjem i ostalim tricama ćemo, kanda, još i tako-tako, ali šta će biti sa seksom u sumraku ili predahu korone? O tome već uveliko većaju i upućeniji i mudriji, a mi možemo barem ovoliko – da se prisetimo nekih od najerotičnijih filmova, njih sedamnaest, naravno, izvan opsega sveta hardkor-industrije.
- Priča o O
Iako često odsutan sa ovakvih lista, mahom zbog anglocentričnosti onih koji biraju, zapravo definitivno najerotičniji film je znamenita francuska Priča o O u režiji velikana softcore filmova, Džasta Džekina, a po istoimenom romanu Polin Reaž. Ovo je zbornik putenosti, te fascinantan spomenik u čast submisivnosti kao sigurnog puta ka ljubavi i pratećim spoznajama, a tome dodajte i teško pojmljivu lepotu Korin Kleri, vrhunski dizajn buržoaskih sedamdesetih i sjajan muzički skor, koji svako malo oponaša ko i kako stigne.
- Emannuelle
Džast Džekin je u stvari daleko poznatiji kao reditelj ovog klasika, prvog u nizu filmova o nepopravljivo pohotnoj Emanueli. Ovaj film nas, podno svega drugog, podno i nestvarne zavodljivosti Silvije Kristel, podseća na istinski hedonizam te ere, kao i na spremnost autora da se bez trunke političke korektnosti i mućenja ionako mutne vode pozabave temama nimfomanije i pratećih joj fenomena nesputanije i osvešćenije seksualnosti.
- Basic Instinct
Ovaj odlični film velikog i ponovo aktuelnog i kreativno vaskrslog Pola Verhovena zapravo je porodio čitav taj moćni i dan-danas intrigantni podžanr odrešitijih erotskih trilera, a dvojac Šeron Stoun-Majkl Daglas, sva je prilika, zadugo još će ostati jedna od prvih asocijacija na temu kojom se bavi i ovaj tekst.
- Crash
Iz burnih i filmski superiornih devedesetih godina prošlog veka nam stiže i ovo remek-delo; Dejvid Kronenberg je pružio do ovog trenutka najnadahnutije i najfilmičnije čitanje Balardove proze, a svaku pohvalu zaslužuje i vrhunski glumački ansambl: Debora Kara Anger, Džejms Spejder, Holi Hanter, Elias Koteas…
- 9 ½ Weeks
O seksualnim apetitima i navikama reganovske Amerike najefektnije je progovorio ovaj film Adriana Lina o strasti kao mogućoj barikadi na putu prave ljubavi i istinske vezanosti. Ovaj film je u red ikoničnih filmskih starova katapultirao i Kim Besinger i Mikija Rurka. Ko nije, neka obrati pažnju na roman Elizabet Meknil na kome je zasnovan pomenuti film.
- The Last Seduction
U moru erotskih trilera koji su usledili nakon pominjanih Niskih strasti kao najvrednije ostvarenje brzo se ističe ovao remek-delo američkog neo-noara u režiji Džona Dala. Ovaj vrcavi i inteligentni triler donosi i scene eksplozivnog seksa, a hemija na potezu Piter Berg-Linda Fiorentino-Bil Pulman je teško ponovljiva.
- Y Tu Mama Tambien
Potpuno drugačije viđenje putenosti predstavlja jedan od uporišnih stubova ovog vrsnog ranijeg filma uvek pouzdanog i nadahnutog Alfonsa Kuarona. Priča o putovanju jednog neobičnog i neusklađenog trojca, pored evidentno viralne seksualnosti, gledaocima pred oči pruža i diskretne nagoveštaje tragizma. I da pomenemo ova tri glumačka imena – Maribel Verdu, Gael Garsija Bernal, Diego Luna.
- Body Heat
Naravno, teško da bi bilo Niskih strasti i/ili Poslednjeg zavođenja da nije bilo efektnog, uglađenog i višeslojnog dragulja kakav je ovaj klasik glasovitog Larensa Kasdana iz dana mu vrhunske forme. Gotovo da je moguće osetiti vrelinu koja silovito boji ovu neo-noar intrigu, kao i privlačnost koja spaja likove u izvrsnom tumačenju Ketlin Tarner i Vilijama Harta.
- Blue is the Warmest Colour
Epitet remek-dela zaslužuje i ovo recentnije vrhunsko arthaus ostvarenje Abdelatifa Kešiša, u kome sve pršti od strasti koja umnogome određuje i izbore i odluke mladog lezbijskog para. Ovaj film je na ekran doneo silovitu strastvenost kakva se zbilja retko sreće u savremenom evropskom umetničkom filmu.
- Exotica
Iako je u pitanju mrtvozbiljna umetnička drama u kojoj je pokrenut niz zanimljivih pitanja na temu egzistencijalizma, ovaj biser autora Atoma Egojana može da se pohvali i naglašenom erotičnošću, što je najočiglednije u i potresnoj i zavodljivoj sceni u striptiz-klubu u kojoj Mia Kiršner pred očima Brusa Grinvuda pleše uz Everybody Knows Leonarda Koena.
- The Unbearable Lightness of Being
Nešto slično se da izreći kao jedan od mogućih sudova i u slučaju ove elegantne i slojevite intelektualističke drame u režiji Fila Kaufmana; ako treba podsećati, u toj ekranizaciji Kunderine proze udarne uloge su odigrali Danijel Dej-Luis, Džilijet Binoš i Lena Olin (u ulozi života).
- The Dreamers
Iako bi po ovoj osnovi očigledniji izbor bili neki drugi Bertolučijevi filmovi, upravo je u Sanjarima (izniklim iz proze Gilberta Aidera) ovaj nezaboravni sineasta na najupečatljiviji način uspeo da prikaže seksualnost kao pogonsko životno gorivo u zanimljivim ideološkim i društvenim kontekstima, a kroz priču o romansi nekoliko mladih revolucionara uzavrelih glava i strasti.
- In the Mood for Love
Izobilje zavođenja i suptilno zauzdane seksualnosti ima u ovom divnom filmu Vonga Kar Vaija, u kome zapravo ne postoji ama baš nijedna scena seksa. Ovaj film, tako, podseća na snagu tek nagoveštenog ili pogrešno iščitanog.
- Bound
Tada braća Vačovski su se mudro preporučili za zamašnije produkcijske poduhvate upravo ovim vešto skockanim erotskim trilerom, utemeljenom i u tipskoj zavodljivosti lezbijskog seksa u doživljaju sveta heteroseksualnih. Đina Geršon i Dženifer Tili su očito odlično osetile i razumele i srž i ton filma, a baš dobro se pokazao i Džo Pantoliano.
- Eyes Wide Shut
Pomalo neočekivano, neprevaziđeni Stenli Kjubrik je svoj najputeniji film stvorio u poodmakloj životnoj i autorskoj dobi; ova krajnje osobena i pipava ekranizacija Šniclerove Novele o snu svakako je film koji je mudro reprizirati i otkriti možda baš u ovim danima velikih prevrata na planu budućnosti seksa.
- Weekend
Pre desetak godina dobar deo filmofilnog sveta je veoma prijatno iznenadila ova vanserijski taktilna a rečita kamerna i svedena studija jedne u prvi mah brzopotezne gej veze koja će se brzo izroditi u nešto više i suštinskije. Endru Hejg je sačinio izuzetan rediteljski celovečernji prvenac, a suverenu glumačku podršku pružili su mu Tom Kalen i Kris Nju.
- Wild Orchid: Blue Movie Blue (Two Shades of Blue)
Isprva glumac, Zalman King je čitav svoj rediteljski rad na filmu (a što je možda slučaj samo sa pominjanim Džekinom, kao i Valerinom Borovčikom) posvetio erotskom podžanru. On je i scenarista 9 ½ nedelja, a u ovom nastavku Divlje orhideje (koja je, ako ćemo pošteno, u stvari bila varijacija na Linov film, ponovo sa Rurkom u glavnoj ulozi) on je otišao u rikverc i stvorio zaista ubedljivu i sjajno dizajniranu retro-dramu o spoznaji seksa kao mogućeg oruđa moći.
Naslovna fotografija: TriStar Pictures