Studiji nisu verovali u ove filmove, ali su oni ipak postali hitovi
U Holivudu se sve vrti oko novca. Studiji žele da ostvare visoke profite od prodaje bioskopskih ulaznica, glumci žele da lepo zarade, a režiseri žele adekvatan budžet za svoju viziju filma. Naravno, retko se dešava da baš svi oni dobiju ono što hoće.
Uglavnom su filmadžije ti koji izvise. Ipak, ponekad se dešava da i sa relativno mizernim budžetom i lošom promocijom filma od strane studija, neka ostvarenja ipak postanu veliki hitovi. U narednim redovima ćemo vam otkriti neke od takvih filmova…
Ritam ludila (2014)
Ova drama o odnosu jednog talentovanog džez bubnjara i njegovog veoma agresivnog učitelja je koštala svega 3,3 miliona dolara. Film je na bioskopskim blagajnama zaradio gotovo petnaest puta više novca (49 miliona dolara), a na kraju je i nagrađen sa tri statue Oskara i jednim Zlatnim globusom.
Moja velika mrsna pravoslavna svadba (2002)
Kreatorima ovog filma je pošlo za rukom da za 5 miliona dolara snime dopadljivu romantičnu komediju o ljubavi između jedne Amerikanke grčkog porekla i njenog izabranika, tipičnog predstavnika više srednje klase američkih protestanata. Kako to obično biva u ovakvim filmovima, roditelji glavne junakinje se protive njenoj odluci da se uda za muškaraca koji nije Grk. Koliko god da ova priča zvuči izlizano, publika nije mogla da odoli filmu i omogućila mu je da postane romantična komedija sa najvećom zaradom u SAD ikada (241 milion dolara).
Dobri Vil Hanting (1997)
Scenario ovog filma je prošao kroz mnoge ruke pre nego što je završio u studiju Miramax, a i ovaj studio nije bio spreman da u film uloži više od 10 miliona dolara. Dobri Vil Hanting je priča o jednom mladom genijalcu koji radi kao domar na čuvenom Masačusetskom institutu za tehnologiju. Glavne uloge u filmu tumače Robin Vilijams, Met Dejmon i Ben Aflek. Poslednja dvojica su ujedno i autori scenarija, i za svoj rad na njemu su nagrađeni Oskarom na ceremoniji 1997. godine. Film je imao izuzetno uspešan bioskopski život i do kraja prikazivanja je zaradio 226 miliona dolara.
Pročišćenje (2013)
Pročišćenje je niskobudžetni horor (koštao je 3 miliona dolara) koji prikazuje viziju budućnosti SAD u kojoj je na vlasti totalitarna politička partija koja stavnovnicima zemlje daje mogućnost da jednom godišnje u periodu od 12 sati krše zakon bez posledica. Film je zaradio 89 miliona dolara i iznedrio dva nastavka, jedan prikvel i popularnu televizijsku seriju.
Izvor: Bright Side