Summer of Soul – dokumentarac o zaboravljenom festivalu u Harlemu
Okosnicu dokumentarca Summer of Soul (Or, when the revolution could not be televised) koji je premijerno prikazan krajem januara na američkom festivalu Sundance, čine raritetni snimci koji nikada ranije nisu prikazani. Film podseća na veliki kulturni i muzički festival održan u Harlemu 1969. godine.
Summer of Soul koji je režirao muzičar Ahmir Kalib Tompson (Questlove) osvojio je na ovogodišnjem Sundance festivalu i nagradu žirija (Grand Jury Prize) i nagradu publike (Audience Award). I ocenjen kao iskopano blago američke muzike i afroameričke istorije.
Zaboravljeni snimci
Dokumentarac i koncertni film, Summer of Soul podseća na zaboravljeni epski kulturni događaj koji se dogodio u isto vreme kad i slavni festival Vudstok, samo pedesetak kilometara dalje. Prisustvovalo je više od 300 000 ljudi, ali događaj nije medijski propraćen. Film o letu duše (odnosno soula) sa podnaslovom – Kada revolucija nije mogla biti prikazana na televiziji – predstavlja odabir iz 45 sati snimljenog materijala koji je pet decenija ležao zaboravljen. Pored koncertnih snimaka, film predstavlja i priče učesnika i posetilaca festivala.
Harlem Cultural Festival predstavio je seriju koncerata najrazličitijih žanrova – džeza, bluza, gospela, R&B-a, popa… Održan je u parku Maunt Moris (današnji park Markus Garvej) u Harlemu, i trajao šest nedelja. Uprkos velikoj posećenosti i slavnim muzičarima koji su na njemu nastupali, ovaj festival je ostao nepoznat i nezabeležen u istoriji pop kulture. Na festivalskim binama koncerte su održali i Stivi Vonder, Nina Simon, B.B. King, Gladys Knight and the Pips, The Fifth Dimension, Sly and the Family Stone, Mahalija Džekson, The Staple Singers.
Festival afroameričke kulture je ostao u senci medijski ispraćenog Vudstoka, nikada nije predstavljen na televiziji, i brzo je pao u zaborav. Film Summer of Soul pokušao je da ispravi tu nepravdu, i da istraži zbog čega se to dogodilo.
Crni Vudstok
Festival u Harlemu je krajem šezdesetih slavio afroameričku kulturu i njeno bogatstvo, i predstavio značajne muzičare tog vremena. Predstavio je i rasni ponos i jedinstvo, i nazvan je – Black Woodstock (U turbulentnim šezdesetim su se, pored svih ostalih borbi za promene, događale i one za poštovanje ljudskih prava i ukidanje rasne diskriminacije).
Nakon ovogodišnje premijere na Sundance festivalu (i sjajne recepcije), film Summer of Love dobio je i odlične ocene na sajtu Rotten Tomatoes. Kritičari su naveli da film spretno prepliće neverovatne žive snimke i razotkrivajuće intervjue, te da beleži duh vremena, kao i kontekst određenog trenutka u istoriji pop kulture.
Naslovna fotografija: Sundance