Živa ti nama bila, Mila, na mnogaja leta još: Top 9 + uloga Mile Jovović
I ove godine (usred sve ove pandemijske grozote i usred ove praktično pa simulacije bioskopske ponude) naše gore liska, krasna Mila Jovović, ponovo po distopijskim bespućima vija i tamani razne guje, ale, karakondžule i ine dosadnjakoviće – doduše, u vrlo dobrom akcijašu upravo te fele, filmu Lovac na monstrume supruga joj, Pola V.S. Andersona. I neka je tako, i neka i dalje bude tako. Žala ima jer već neko vreme Milu Jovović ne viđamo u drugačijim ulogama, negde se na tom putu punom VFX neumerenosti zaturila sestra eklektika. A, i na to ćemo vas u ovom tekstu podsetiti, bilo je tu svačega atipičnijeg u njenom ranijem glumačkom opusu. Hronološki bi to izgledalo, recimo, ovako…
- Dazed and Confused (1993)
U ovom, već neko vreme čvrsto potvrđenom remek-delu i ikončnom filmu tada mladog scenariste i reditelja Ričarda Linklejtera, Mila Jovović je bila Mišel, gotovo pa nepojmljivo lepa hipi-tamburašica, svakako važan deo glumačkog ansambla koji su činili još i: Džejson Landon, Džoi Loren Adams, Adam Goldberg, Rori Kokrejn, Šon Endrjuz, Kol Hauzer, Mišel Berk, Metju Mekonahi, Parker Pouzi…
- Peti element (1997)
Premotamo li samo nekoliko godina unapred, stići ćemo do krunske role Mile Jovović ne samo u tom delu karijere – nestvarno eterično i enigmatično lepe Lilo u ovoj Besonovoj izvrsnoj naučnofantastičnoj sapunskoj operi. Ako je to uopšte ranije i bilo upitno, ovaj mega-hit je jasno pokazao zašto je ova naša krasotica stvorena upravo da krasi filmski kadar i bude značajan deo njega.
- He Got Game (1998)
Ovaj film Spajka Lija, možda i nedovoljno vrednovan u trenutku inicijalne distribucije po festivalima i u bioskopima, često se na prvom mestu pominje kao film koji donosi scenu intimne bliskosti Denzela Vošingtona sa beloputom koleginicom. U filmu, srećom, ima dosta toga drugog zanimljivog za videti i analizirati, a Mila Jovović je sigurno igrala (i to u ulozi deglamurizovane lepotice u teškoj životnoj situaciji) pored superstara i odličnog glumca Vošingtonovog kalibra.
- Jovanka Orleanka (1998)
Junakinja ovog odabira bivala je u narednim godinama ključna muza Lika Besona – u ovom biografskom spektaklu, Beson je dovoljno vešto spojio holivudsku ambicioznost, buku i razmahanost i vlastiti, specifični autorski senzibilitet, a to ne bi bilo moguće u toj meri da nije bilo samopouzdane Mile Jovović na čelu glumačke kolone.
- Hotel od milion dolara (2000)
Sam kraj veka za nama doneo je ovaj pravično zaboravljeni arthaus-film Vima Vendersa, žanrovski eluzivan i neprecizan, u kome dosta toga maši metu, ali neka ostane zapisano da je i tu Mila Jovović bila sasvim solidna, i to u društvu Mela Gibsona, Džeremija Dejvisa, Džimija Smitsa, Pitera Stormera, Amande Plamer, Glorije Stjuart, Donala Loga, Džulijana Sendsa… Autor priče za film bio je odnekud prizvan Bono Voks.
Zoolander 1 i Zoolander 2 (2001+2016)
E, ovo je zbilja bila i jeste glumačka vinjeta za baš dugi nezaborav; na omeđenom prostoru Mila Jovović je u ovoj efektnoj satiri Bena Stilera pokazala zavidnu komičarsku formu, te će njena zlokobna, jezičava i surova Katinka zadugo još biti prva asocijacija na ovu sprdnju na temu stanja stvari u modnoj industriji tih i ovih naših dana.
- Resident Evil
Već sledeća godina donosi zaokret i to je pravac u okviru kog će se ogromnim delom kretati karijera naše Mile. Nema spora, divno je gledati Milu kao prpošnu i nezaustavljivu Alis uglavnom u hiperseksualizovanim odevnim kombinacijama i sa hipertrofiranim oružjem u ruci, a u lovu na zombi-nemani, pa bilo to i bezmalo dve decenije u nizu. Zanimljivo je da najbolji film u toj franšizi nije režirao tu najuposleniji Anderson, već prekaljen Rasel Malkeji – naravno reč je o Resident Evil 3, sa prigodnim podnaslovom Istrebljenje.
- No Good Deed (2002)
Istina, imajući u vidu broj i značaj okupljenih talenata (za početak, veliki Bob Rafelson koji režira film po priči legendarnog Dašijela Hameta), ovaj film je trebalo da bude i znatno bolji, ali neka ovde ipak stoji da upravo tako nešto nedopustivo dugo manjka u karijeri naše heroine. U pitanju je sasvim korektni i upotrebljivi neo-noar u kome je ona ekran delila sa Semjuelom L. Džeksonom, Stelanom Skarsgardom, Džošom Eklandom, Grejs Zabriski…
- Tri musketara (2011)
Anderson je zdravorazumski rešio da malo predahne od zombi-kuluka, te je pre desetak godina sročio ovu šarmantnu i sasvim funkcionalnu varijaciju na dobro znanu avanturističku priču, a Mila Jovović je i melem za oči i primer odmerene i neusiljene glume u svom viđenju nezgodne miledi de Vinter. *** za kraj kratko podsećanje i na prilično dobar muzički album Mile Jovović – The Divine Comedy, izveden mahom u duhu neo-askustičarskog i neo-folk zvuka, na kome Mila za tamburom očarava recimo i ovako:
Naslovna fotografija: Sony Pictures