10 najboljih rokenrol knjiga
Postoji jedna stvar u koju možemo biti potpuno sigurni, a to je da je većina nas u tinejdžerskim danima imala nekog muzičara, pevačicu ili bend u koje smo bili zaljubljeni. Ta fascinacija ljudima koji su poznati i stvaraju nešto u čemu se prepoznajemo i osećamo lepo je univerzalna i svojstvena svima nama, a posebno je izražena kad je u pitanju muzika. Za nas, obične smrtnike, muzičari su ljudi koji obično vode veoma turbulentne živote i žive na način koji je nama potpuno stran i nezamisliv. Jedan način da im se na neki način malo približimo, osim kroz onaj očigledan – muziku, jeste upravo kroz knjige. Postoji mnoštvo autobiografija i biografija raznih muzičkih grupa i pevača koje su jako interesantne, a mi ćemo ovog puta podeliti 10 knjiga koje će vam se sigurno dopasti ukoliko ste zaljubljenik u rok muziku.
1. Sav moj bol (Lidija Nikolić)
Hajde da krenemo od domaće scene. Možete da se složite ili ne, ali EKV je jedan od najvećih domaćih bendova. Niko nije tako opevao samoću i nemoć. U ime cele jedne buntovne generacije glasno su govorili kako je ovaj svet neprijateljski nastrojen prema svakome ko teži ka slobodi i individualnosti. Ali nekako deluje da su se izgubili negde početkom devedesetih kad je realnost počela da se menja. Muzički gledano, jedan su od jugo bendova čija je muzika čist sklad. Knjiga koja je divan omaž ovom bendu jeste Sav moj bol i to nije biografija benda u pravom smislu te reči, već zbirka tekstova i novinskih članaka o bendu, njihovih stihova i fotografija. Između ostalih, ovde se nalaze tekstovi i same Margite Stefanović, pa zatim Miljenka Jergovića, Dejana Cukića, Petra Janjatovića i mnogih drugih rok kritičara i novinara.
2. Born to run (Brus Springstin)
Kažu da kad počneš da slušaš Springstina, to znači da si omatorio. Ali ako uzmemo u obzir da je to čovek koji sa svojih 70 godina i dalje žari i pali, ta izjava i te kako pada u vodu. Ne zovu ga džabe Boss – jedan je od najvećih (ako ne i najveći) kantautora u istoriji rok muzike i jedan od simbola američkog rokenrola. O njegovim počecima i celokupnom razvoju njega kao muzičara možete čitati u njegovoj autobiografiji koja nosi naziv po jednom od najvećih njegovih albuma. Ovo je knjiga u kojoj se Springstin baš razotkriva i knjiga koja pokriva i njegovo odrastanje, probleme sa ocem, ali i borbu sa depresijom i anksioznošću. Born to run je pre svega fenomenalno napisana autobiografija, duhovita i iskrena, puna života, ali i puna rokenrola.
3. Dva su jahača prilazila (Mik Vol)
Evo jedne savršene rok biografije rok zvezde koja je jako kratko bila u životu, ali gori i dalje i goreće večno. Neverovatna je pomisao da postoje zvezde poput Džimi Hendriksa, zvezde čija karijera je trajala 4 godine, ali se slušaju i dalje, više od trideset godina kasnije. Hendriks je za 4 godine uspeo da bude najuticajniji gitarista svih vremena. Knjiga nosi naziv po stihu njegove najpoznatije pesme, All along the watchtower, koja zapravo i nije njegova. Bob Dilan je taj koji je napisao ovu pesmu, ali je čak i on bio potpuno oduvan Džimijevom verzijom. Mik Vol je čovek koji je napisao i biografiju bendova Metallica i Led Zeppelin, a Hendriksov život je svakako jako zanimljiv. On je bio jedan od retkih crnaca koji su se u to vreme usuđivali da sviraju rok muziku, pošto je ona bila donekle rezervisana za belce. Ukoliko vas interesuje život ovakvog jednog buntovnika, Dva su jahača prilazila može biti sjajna knjiga za vas.
4. Život (Kit Ričards)
Ako bi trebalo danas da izdvojimo jednu jedinu i najveću živu rok zvezdu, bilo bi potpuno nepravedno ako bi to bio bilo ko drugi do Kit Ričards. On je taj koji je Rolingstonsima odsvirao sve one najpoznatije rifove i on je taj bez kog oni ne bi bili najveći rok bend u istoriji muzike. Kit Ričards već više od 40 godina živi najrokenrol životom koji se može zamisliti, a u knjizi Život nam iznosi i svoju priču koja je pre svega sinonim za neustrašivost. Ovo je svakako jedna od najboljih rok autobiografija koje su ikada napisane, a pored toga što govori o verovatno najzanimljivijem čoveku na planeti, napisana je i jako iskreno i razotkriva nam stvarno mnogo o ovoj ikoni rok muzike.
5. No one here gets out alive (Džeri Hopkins)
Evo jedne čiste psihodelije koju preporučujemo svakom ko ima priliku da čita na engleskom. Biografija Morisona je baš kao i njegov život – uzbudljiva i psihodelična, puna kontroverzi i suprotnosti. The Doors su takođe bend koji je zapravo veoma kratko trajao, ako realno pogledamo, ali sve što su snimili sluša se i danas. Džim Morison je i danas ikona kad je reč o muzici i načinu života sedamdesetih. Ukoliko vam je hipi kultura zanimljiva, zanimaju vas Doors-i i možete da čitate na engleskom, ovo je knjiga koja bi vam mogla biti neverovatno zanimljiva.
6. Kad svinje polete (Mark Blejk)
Pink Flojd je jedan od najvećih rok bendova svih vremena, sastav čiji se albumi smatraju umetničkim delima, a ovo je ultimativna knjiga o Pink Flojdu koja donekle rasvetljava i sve one njihove međusobne razmirice unutar benda, pošto su Rodžer Voters i Dejvid Gilmor nekoliko godina komunicirali isključivo preko advokata. Dakle, Kad svinje polete je baš priča iz prve ruke. Da podsetimo, oni su jedan od najvećih bendova svih vremena, a Gilmor i Voters su dva člana tog benda koji su uvek bili u nekom nesporazumu. To je bila prosto borba za moć između dva megatalentovana umetnika, borba koja se završila na sudu. Ipak, to ne umanjuje činjenicu da je Pink Flojd jedan od najvećih bendova svih vremena, a dva albuma koja su Gilmor i Voters snimili zajedno su u top 20 najvećih rok albuma ikad.
7. Hronike (Bob Dilan)
Kad je Bob Dilan dobio Nobelovu nagradu za književnost, njegovi fanovi širom planete bili su veoma prijatno iznenađeni. Ali bilo je i onih koji su negodovali. Međutim, voleli ga ili ne, ne možemo da osporimo činjenicu da je Dilan jedan od najvećih pesnika današnjice. Svaka njegova pesma nosi veoma snažnu poruku. Čak i ako nije angažovana i ako ne govori o nekoj socijalnoj nepravdi, stihovi su apsolutno prelepi. Mnogi su čista poezija. Knjigu Hronike sam je pisao i tu su, u suštini, opisani neki doživljaji iz njegovog života koji su uticali na njega. Dakle, u pitanju nije klasična linearna autobiografija, ali jeste knjiga u kojoj će svaki hardkor fan Bob Dilana zaista uživati.
8. Dejzi Džouns i šestorka (Tejlor Dženkins Rid)
Pred kraj, želimo da izdvojimo jednu knjigu o muzici koju može da čita svako, a ne samo hardkor fanovi rokenrola. Pisana u formi intervjua, navodno po uzoru na bend Fleetwood Mac, Dejzi Džouns i šestorka priča priču o izmišljenom bendu iz sedamdesetih godina. Ovo je knjiga koja je pre svega veoma zabavna ukoliko vam treba neko štivo za razonodu. Ima mnogo žurki, droge, alkohola, muzike i u njoj će uživati svako ko želi da opusti mozak i pročita nešto što će ga lepo provozati.
9. Samo deca (Peti Smit)
Pretposlednja knjiga na listi je autobiografija Peti Smit, njena životna priča koja je napisana veoma poetično i nekako toplo i nežno. Ovo nisu obični memoari, već jedno blago od knjige koje će vas odvesti u Njujork sedamdesetih, objasniti vam tadašnju modu, ispričati priče o umetnicima tog doba i odvesti u kultni Chelsea hotel da spavate u sobi koja prokišnjava dok u sobi pored vas neki bitnik piše svoje stihove. Nemojte misliti da je rezervisana samo za rokenrol zaluđenike – Peti piše prelepo, tako da je ovo delo u kom će uživati svako ko voli vrhunske memoare.
10. Žive rane (Entoni Kidis)
Red Hot Chili Peppers su jedan od retkih rok bendova koji je veoma teško smestiti u granice nekog određenog žanra. Oni su početkom osamdesetih uzdrmali rok scenu Kalifornije svojim fanki zvukom i uspeli da postanu jedan od najuticajnijih bendova svih vremena. Onaj koji je tu bio sve vreme jeste upravo pevač Entoni Kidis, a ovo je priča o njegovom životu i priča o Peppers-ima. Mnogi Žive rane karakterišu kao ubedljivo najbolju rok autobiografiju ikada napisanu, s obzirom na to da je i sam Kidis neko ko ima i zanimljivo poreklo, a vodi jedan skroz rokenrol život.
Fotografije: Zorana Karapandžin