5 letnjih stripskih noviteta
Bez obzira na to gde provodite leto, dobro štivo za čitanje uvek treba imati pri ruci, a mi smo ovog puta rešili da vam predstavimo pet stripskih noviteta koji će vas osvežiti.
Do kraja leta pojaviće se i druga izdanja na kioscima i u knjižarama, gde vam pre svega preporučujemo da obratite pažnju na nove brojeve edicije Zlatna serija i Lunov magnus strip, ali za sada donosimo ono što je već dostupno i što odmah možete uzeti u ruke i krenuti da čitate.
Treći dan (Veseli četvrtak)
Veseli četvrtak nastavlja sa svojom odličnom edicijom pod nazivom Međuvreme, gde smo u prva dva broja imali priliku da čitamo vrhunske grafičke romane maestra Ticijana Sklavija. Ovoga puta, stiže nam poslastica u vidu grafičkog romana Treći dan, na 128 crno-belih strana, a koji je nacrtao naš maestro Stevan Subić.
Subić je Zrenjaninac koji već ima bogatu internacionalnu karijeru i koji predstavlja prepoznatljivo ime u krugu ljubitelja sedme umetnosti. Radio je na Konanu, Tarzanu i mnogim drugim stripovima američkih izdavača, a sada je pred nama njegov rad za čuveni Sergio Bonelli Editore.
Treći dan govori o troje kriminalaca u begu po danu prepunom nevremena, koje dočekuje jedno neprijatno iznenađenje iz tmine, a sve je nacrtano vrhunski, tako da je ovo odlična prilika da se upoznate sa Subićevim radom ako već do sada niste.
Nadzirači, 2. izdanje (Čarobna knjiga)
Ukoliko do sada niste imali prilike da čitate ovo remek-delo sedme umetnosti, sad je pravi trenutak da nadoknadite propušteno. Ovo kapitalno delo je prosto nezaobilazno, a Čarobna knjiga donosi novo izdanje vredno počasnog mesta u vašoj kolekciji.
Alan Mur i Dejv Gibons njime su nepovratno uticali na strip, pokazavši da se i do tada bezbroj puta obrađivana tema može okrenuti naglavačke i doneti nove filozofske dileme i promišljanja. Pratimo tim superheroja, drugačiji od onog na koji ste inače navikli, koji se okuplja kako bi utvrdio ko je ubio njihovog bivšeg kolegu, a usput otkriva kakve se sve zavere kuju u okruženju i kakve sve traume iz prošlosti mogu da isplivaju na površinu.
Čak i ako ste gledali nepravdeno napljuvanu filmsku adaptaciju Zeka Snajdera, jedini pravi doživljaj ove priče možete imati ako je pročitate od korica do korica.
Hellboy: Kratke priče drugi tom (300 čuda)
Ljubitelji Helboja dobili su još jednu poslasticu ovog leta u vidu drugog toma kratkih priča ovog lika. Ovih 368 stranica pokriva avanture u periodu od 1961. do 1993. godine i događaja koji se kasnije nastavljaju u epizodi Seme uništenja (koju smo imali prilike da čitamo u prvom tomu omnibusa istog izdavača). Sve je poređano hronološki, a od pojedinačnih kolekcija priča izdvajamo Desnu ruku tame, Vešticu trol i Nevestu pakla.
Helboja zatičemo i dalje nesvesnog svoje uloge i nespremnog za breme koja ona nosi, dok se sukobljava sa mnogim stvorenjima iz Pakla, puca u oko Baba Jage i zagviruje u svoju moguću sudbinu u afričkoj avanturi Makoma. Majk Minjola koristi svaki milimetar stranice za kreiranje prepoznatljive atmosfere, a u pojedinim epizodama u crtanju su učestvovala i druga velika imena, poput Kevina Nolana i Ričarda Korbena.
Korto Malteze: Mu (Darkwood)
Ako bi se neki junak mogao neraskidivo povezati sa letom, avanturama i eskapizmom, onda je to definitivo Hugo Pratov Korto Malteze, neumorni mornar koji konstantno upada u opasne ali i nezaboravne avanture. Iako se sve njegove avanture mogu čitati nezavisno jedna od druge, ovu ćete bolje doživeti ukoliko ste pročitali i sve one koje su joj prethodile.
Naime, u ovoj epizodi Korto traži izgubljeni kontinent uz pomoć brojnih saputnika iz prethodnih epizoda, a ona predstavlja svojevrsnu metafikciju i trenutak u kome je Hugo Prat svog lika poslao najdalje. Korto pokušava da se snađe u neverovatnom lavirintu van vremena i prostora i susreće se sa izazovima potpuno drugačijim od onih koje je savladao do tada.
Leonardo: Genije na (pravoj) strani (Najkula)
Mlada izdavačka kuća Najkula rešila je da ispravi nepravdu i po prvi put na srpskom jeziku objavila avanture Leonarda supergenija, koga su autori Turk i Bob de Grot stvorili po uzoru na čuvenog Leonarda da Vinčija. Samo što je ovaj Leonardo mnogo bliži Gaši šeprtlji nego pravom da Vinčiju.
U ovoj kompilaciji najboljih jednostraničnih gegova pratimo kako simpatični bradonja svoje genijalne ideje pretvara u katastrofe, a sve uz pomoć svog učenika Bazila, koji mu postaje zamorče. Saznaćete kako su nastali pojas za spasavanje, samostrel, televizija i drugi izumi, ili makar jednu moguću varijantu njihovog nastanka.
Naslovna fotografija: Joe Ciciarelli on Unsplash
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.