Booka: Januarski noviteti – Uelbek i Blažević
Izdavačka kuća Booka započela je 2024 izdavanjem dugoočekivanog romana Poništeno Mišela Uelbeka i romana Sezona berbe Magdalene Blažević.
Poništeno
„Poništeno” je osmi roman najprevođenijeg francuskog autora Mišela Uelbeka.
Provokativni pisac je svojim poslednjim romanom objavljenim 2022. iznenadio i čitaoce i kritiku – otkrio je svoju nežniju, melanholičnu stranu u knjizi koja se može čitati kao ljubavni roman.
Radnja romana „Poništeno“ odvija se u Francuskoj uoči predsedničkih izbora 2027. Dok teroristički napadi potresaju Francusku i ceo svet, savetnik predsedničkog kandidata se suočava s krizom srednjih godina, ocem na samrti i pokušajem da popravi svoj brak, odlučujući da preispita sebe i svoje porodične odnose pre nego što bude prekasno.
Prerušen u intrigantan triler, „Poništeno“ je delo političke kritike, anatomija preteće društvene stvarnosti, kompleksan porodični portret, a pre svega intimna i egzistencijalna pripovest o bolu, smrti i ljubavi.
Provokativan i apokaliptičan roman koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim, satirični nedeljnik Šarli ebdo (Charlie Hebdo) je ocenio kao „najdelikatniji, najmelanholičniji i najnežniji roman Mišela Uelbeka“.
„’Poništeno’ je virtuozni roman o svetu na ivici haosa“, piše Figaro (Le Figaro), dok Mond (Le Monde) ističe da je „ovim uzbudljivim romanom Uelbek dostigao novi nivo; njegove najdirljivije stranice slave obične prolazne gestove koji će vas rasplakati“.
„Svojim osmim romanom ’Poništeno’ književna zvezda nas vodi na dugo nemirno putovanje između porodične drame, političke epopeje i terorističkog aktivizma“, piše pariski Ekspres (L’Express).
Mišel Uelbek (1958), pesnik i romansijer, najtiražniji je i najprevođeniji savremeni francuski pisac. Književnošću počinje da se bavi relativno kasno, ali već njegov prvi roman „Proširenje područja borbe“(1994) postaje kultna knjiga u Francuskoj.
Lišen iluzija, čovek koji na društvo gleda iz ugla usamljenika koga više ništa ne može prevariti, Uelbek doživljava svetsku slavu drugim romanom „Elementarne čestice“(1998). Usledili su romani „Platforma“, „Mogućnost ostrva“, „Karta i teritorija“, „Pokoravanje“ i „Serotonin“. „Poništeno“ njegov je osmi i kako autor nagoveštava, poslednji roman.
Njegove romane, objavljene u milionskim tiražima, deo kritike je ocenio izrazima pamflet i pornografija. Izvesno je, međutim, da čak i oni koju mu zameraju zbog vulgarnog rečnika i siromašnog stila, smatraju Uelbeka sociološkim i književnim fenomenom, nezaobilaznim reperom u istoriji francuske književnosti.
Sezona berbe
„Sezona berbe” je poetično delo o ženskim fantazijama, napuštenim prostorima i neprevaziđenim traumama.
„Sezona berbe“ snolik je roman o vanvremenskoj ljubavi, ispunjen finom erotikom i neponovljivim ljubavnim scenama.
Prvi deo romana pripoveda Una, koja se posle ljubavne afere obraća svom ljubavniku, prisećajući se zajedničkih strastvenih trenutaka, i ne libi se da pokaže ranjivost u čežnji za njim.
Blažević potom čitaoce vodi generaciju unazad, u život Unine majke Ide, koja se takođe obraća svom ljubavniku. Za razliku od Une, ona više nije zaljubljena, ali se drži za tragove predratne ljubavi kako bi se setila sebe kakva je bila pre užasa koji ne može da zaboravi.
Govoreći o svom romanu Blažević je rekla da je svesna da je „riskirala pišući o svemu onome što ’ozbiljna književnost’ zaobilazi – o seksu i čežnji. ’Sezona berbe’ je roman o ženskim fantazijama i hoda rubom između stvarnosti i sna.“
Pisac Ivan Lovrenović istakao je da je nova knjiga Magdalene Blažević „proza jakoga i vrlo individualiziranog pripovjedačkog stila i postupka, koji joj osigurava punu ostvarenost i neporeciv karakter umjetničkoga“.
„Sentimentalnost, koju samosvjesna književnost obično u širokom luku izbjegava ili se od nje žustrom ironijom štiti, u ’Sezoni berbe’ slobodno struji, besramna, gotovo drska. Supostoje ljubav i smrt, i seks i nasilje i život; voće i vlažna zemlja kao dio pejzaža na kojemu se može dogoditi strašni gubitak jednako lako kao i bolna naslada“, napisala je Ana Fazekaš na portalu Kritika HDP.
Gea Vlahović je u književnom magazinu Best Bookukazala na to da „junakinje novog romana Magdalene Blažević u carstvu bolesnom od vlastite prošlosti proučavaju tragove nekadašnje sreće, mjere njezin manjak, pa grabe mrak koji ih okružuje, oštreći vid na dalekim slabašnim svjetlima“.
Magdalena Blažević (1982) rođena je i odrasla u Žepču, u Bosni i Hercegovini. Diplomirala je hrvatski i engleski jezik i književnost. Njene kratke priče objavljivane su u književnim časopisima i na književnim portalima: Balkanski književni glasnik, Riječi, Život, Ajfelov most, Strane, Astronaut itd. Dobitnica je nekoliko nagrada za najbolju priču.
Objavila je zbirku priča „Svetkovina“ (2020), kao i roman „U kasno ljeto“ (2022), snažno antiratno ostvarenje, za koji je dobila nagradu tportala 2023, kao i nagradu „Kočićevo pero“. „Sezona berbe“ je njen novi roman u kom na svoj prepoznatljivo poetski način govori o čežnji, napuštenim prostorima i ljubavi.
Živi i radi u Mostaru.