• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Književni projekat „REKA – Jedna drugačija dunavska antologija”

Književni projekat „REKA – Jedna drugačija dunavska antologija”

CityMagazine
09.03.2022. 2 min Knjige/Stripovi

U okviru programa Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022. biće realizovan projekat REKA – Jedna drugačija dunavska antologija. Nosilac projekta je izdavačka radionica Futura publikacije, koja je u javnosti prepoznatljiva po dve svoje edicije (Nojzac i Kontrateg).

Reč je o trodelnom projektu čiji je stožerni deo antologija književnih tekstova koji raznoliko tematizuju Dunav i koja je u nešto smanjenom izboru i obimu objavljena na nemačkom jeziku 2018. u Beču. Knjiga je nastala u okviru projekta Na Dunavu. Jedan evropski literarni projekat koji je koncipiran i sproveden u kooperaciji Institituta za istoriju i folklor dunavskih Švaba (Tibingen) i Germanističkog instituta Univerziteta-Eötvös-Loránd (Budimpešta). Srpsko izdanje ove antologije objavljeno je 2021. godine.

Ovu jedinstvenu ediciju uredile su Edit Kiraly (Beč, Budimpešta) i Olivia Spiridon (Tübingen), a tokom 2022. u više navrata biće predstavljena publici.

Drugi deo projekta čini trojezična (mađarski, nemački, srpski) prevodilačka radionica koja će u radu sa polaznicima tretirati uzorke tekstova neoavangardne književnosti koja je nastala u podunavskom basenu 60-70-ih godina XX stoleća, odnosno tekstove srpskih pisaca koji se na neki način odnose prema Dunavu, a u saradnji s Katedrom za nemački jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kao rukavac njihove godišnje manifestacije Prevodilački dani.

Voditelji radionice biće Nikolina Zobenica (Filozofski fakultet, Novi Sad, Odsek za germanistiku), Paul Gruber (Europa-Universität Flensburg (EUF)), Kristina Orovec (slobodni prevodilac, TV Novi Sad) i Roland Orcsik (University of Szeged, Institute of Slavonic Studies.)

Radionica će se održati 18. i 19. marta 2022. u prostorijama Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Književni projekat „REKA – Jedna drugačija dunavska antologija”
Foto: Promo

Treći deo projekta je međunarodna konferencija koju će nosilac projekta organizovati zajedno sa srpskim PEN-centrom. Konferencija će se održati 18. i 19. avgusta 2022. u kulturnoj stanici Svilara u Novom Sadu. Tema konferencije je neoavangardna književnost druge polovine XX veka i uzajamne internacionalne veze ovih književnih fenomena.

REKA – Jedna drugačija dunavska antologija predstavlja antologiju u 24 poglavlja u kojoj su zastupljeni najznačajniji pisci iz različitih jezika i književnosti duž Dunava. Izdanje ove publikacije omogućili su Baden-Würtemberg Stiftung i Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture, kao i Uprava za kulturu grada Novog Sada.

Futura publikacije sa ovom jedinstvenom antologijom dobitnik je specijalne nagrade na ovogodišnjem Sajmu knjiga na Novosadskom sajmu.

Futura publikacije u svojoj ediciji Nojzac publikuje prevode mahom austrijske literature, kako one koja je već izborila svoje mesto u svetskoj književnosti (A. Štifter, H. f. Hofmanstal, J. Rot, R. Muzil, H. Broh, E. f. Horvat, T. Bernhard, M. Haushofer…), tako i one koja danas nastoji da se za to mesto izbori (G. Amanshauzer, V. Kapaher, R. Šindl, P. Heniš…). U ediciji Nojzac-Kontrateg publikuju se važne knjige teorijsko-esejističkog karaktera.

Naslovna fotografija: Promo

Oznake:

dunavknjiževnostkonferencijaliteraturanovi sadNovi Sad evropska prestonica kultureradionica

Podeli

Zaprati Autor

CityMagazine

Ostali članci

Ben Aflek i Ana de Armas su neobičan bračni par u psihološkom trileru „Deep Water“
Prethodni

Ben Aflek i Ana de Armas su neobičan bračni par u psihološkom trileru „Deep Water“

Uskoro dokumentarni serijal „Gru tu je!” 
Sledeći

Uskoro dokumentarni serijal „Gru tu je!” 

Sledeći
Uskoro dokumentarni serijal „Gru tu je!” 
09.03.2022.

Uskoro dokumentarni serijal „Gru tu je!” 

Prethodni
09.03.2022.

Ben Aflek i Ana de Armas su neobičan bračni par u psihološkom trileru „Deep Water“

Ben Aflek i Ana de Armas su neobičan bračni par u psihološkom trileru „Deep Water“

No Comment! Be the first one.

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    Otvorene prijave za novu sezonu IDJPepsiShow-a: Da li si ti nova muzička zvezda regiona?
    Otvorene prijave za novu sezonu IDJPepsiShow-a: Da li si ti nova muzička zvezda regiona?
    CityMagazine
    Goran Bregović
    Goran Bregović je bio “bitanga”, a ona je bila princeza: Ovoj lepotici je popularni bend posvetio svoj veliki hit
    CityMagazine
    bata živojinović
    Bata Živojinović kakvog niste videli pre: Pre 60 godina slavni glumac je zaigrao u priči koja je poslužila i kao inspiracija Holivudu
    CityMagazine
    elio
    Zoe Saldana na svetskoj premijeri letnjeg hita „Elio”
    CityMagazine
    ФOMO
    Фomo vas poziva na još jedan Matinée! Zvezda svetskih bina La La u Beogradu!
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖