„Modesti Blejz 5″: Fatalna i nezaustavljiva
Modesti Blejz je jedan od onih likova koji je odavno voljen na našem prostoru i koji ima dugu tradiciju izlaska na srpskom jeziku.
Njene avanture izlazile su u „Politikinom zabavniku”, „Stripoteci”, „Gigantu” i drugim izdanjima, a trenutno izlaze u okviru Darkvudove biblioteke „Modesti Blejz”.
U trenutku pisanja ovog teksta izašlo je 7 knjiga od ukupno 12, iako ću se ja fokusirati na broj 5, takođe ovogodišnji, a još uvek aktuelan, u kome se nalaze epizode 33-40.
Prvo mali uvod za one koji nikad nisu čitali ovaj strip. U pitanju je lik nastao iz pera Britanaca Pitera O’Donela i Džima Holdaveja, koji je bio prvi crtač u nizu.
Radnja prati devojčicu koja je imala burnu prošlost, pobegla iz logora, naučila umetnost preživljavanja i postala devojka umešana u razne špijunske i kriminalne aktivnosti.
Njen verni pratilac je Vili Garvin, koji bi sve učinio za nju i koji joj uvek čuva leđa, a sa kojim uprkos očekivanjima čitalaca, nikada nije bila u ljubavnoj vezi.
Drugi važan lik je ser Džerald Tarant, deo Britanske tajne službe, zahvaljujući kome Modesti i Vili dobijaju razne zadatke koji ih šalju širom sveta.
U knjizi broj 5 uveliko se obrađuje period kada je serijal crtao Enrike Romero, nakon što je preuzeo dužnost od Holdaveja nakon njegove smrti.
Nažalost, Romero nas je napustio ove godine, ali brojne epizode Modesti Blejz koje je nacrtao, među kojima su i one u ovoj knjizi, ostaju kao svedočanstvo njegovog umeća i uticaja.
Kadrovi su i dalje koncipirani tako da se skoro uvek neko nalazi u fokusu, da je nečije lice u prvom planu, dok se pozadina tek nazire kao nešto prateće.
Ipak je vidljivo da to nije baš u svakom pojedinačnom kadru, a promena stila najočiglednija je na samoj Modesti, koja je dobila nešto oštrije ivice, ali i dalje ima fatalan pogled i oči koje hipnotišu.
Ono što je sasvim očigledno je da se O’Donel zabavljao tokom pisanja ovih epizoda i da se potpuno prepustio mašti, dozvoljavajući da svaka naredna pustolovina bude zabavna na svoj način.
Tako imamo epizodu inspirisanu legendom o Robinu Hudu, jednu koja se odigrava u cirkusu, jednu u kojoj Modesti mora da se oslobodi stega pod vodom poput Hudinija…
Fizikalnost je i dalje bitna, od najobičnijih telesnih pokreta, do borilačkih veština, pa sve do vratolomnih akrobacija i, naravno, brojnih presvlačenja.
Važan aspekt su i brojna vozila, od običnog motora, preko džipa pa sve do helikoptera, jer nema dobre avanture bez dobre vožnje i opasnih kaskada.
Ima i trenutka kada vidimo likove obučene u rimske gladijatore, što je ne samo osnova za zanimljiv razvoj priče, nego i verovatno jedna od najtipičnijih dečjih i muških fantazija.
A naravno, kao strip nastao vrlo davno, u kome je glavni lik izuzetno sposobna privlačna mlada ženska osoba, Modesti Blejz u puno kadrova deluje kao da je stvorena isključivo po muškoj fantaziji, naročito u onima gde je oskudno obučena.
Nemojte da vas to zavara, ona nije dama u nevolji kojoj je potreban muškarac da je spasi, ume da se snađe u bezizlaznim situacijama i ako vidite njeno lice u mraku, verovatno ste vi u nevolji.
Uprkos tome što je ovo retro strip i retro stil odiše iz svake pore, ako volite dobru avanturu i nešto poput „Džejmsa Bonda”, a sa jakim i dobro pisanim ženskim likom, nećete pogrešiti.
Serijal je takav da se možete uhvatiti manje-više za bilo koju knjigu ove biblioteke i nećete se osećati izgubljenim, već se odmah možete prepustiti avanturama koje ne prestaju.