Najbolji grafički romani koji nisu o superherojima
Već godinama, pa i decenijama, superherojski strip je dominantan žanr u svetu devete umetnosti, a to važi i za grafičke romane. To je prevashodno zbog naslova koje objavljuju giganti DC i Marvel, ali slična situacija je i sa kućama Dark Horse, Image Comics, Dynamite, Valiant Comics…
Međutim, kako su grafički romani često nezavisni od nekog serijala, oni mogu da obrađuju širok spektar tema i omoguće autorima da puste mašti na volju. Sajt Ranker napravio je listu baš takvih dela koja se ne bave superherojima, a koja bi mogla da budu interesantna i onima koji inače nisu ljubitelji stripova.
5. Y: The Last Man
Ovo delo predstavlja subverziju klasičnog postapokaliptičnog žanra, pa tako u njemu svi muški sisari na svetu misteriozno umiru, a jedini preživeli su dečak Jorik i njegovo majmunče Ampersend. Oni postaju deo raznih spletki i planova da se spase čovečanstvo, ali postavlja se pitanje da li su svetu uopšte ponovo potrebni muškarci. Vrlo zanimljiv komentar na mnoge važne društvene i političke teme.
4. Preacher
Definitivno nije za svakoga, a naročito za maloletne osobe. Propovednik iz malog grada postane obuzet natprirodnim stvorenjem koje mu omogućava da svakom izrekne komandu koju ne može da odbije. On odlučuje da krene na (bukvalni) put pronalaska Boga, a društvo mu prave bivša devojka plaćeni ubica i jedan veoma specifičan vampir. Puno krvi i nasilja, ali i ozbiljnih tema, poput religije, alkoholizma i stanja modernog društva.
3. Saga
Može se reći da sublimira priču o Romeu i Juliji na moderan način, kroz kombinaciju naučne i epske fantastike, a sve to inspirisano estetikom Ratova zvezda. Pratimo zabranjenu romansu između članova dve nacije u međugalaktičkom ratu, a njih dvoje moraju da beže sa svojom ćerkom kako bi preživeli. Zanimljiva kombinacija žanrova predstavljena prelepim crtežima i dubokom pričom.
2. Maus
Kao jedini strip koji je autoru doneo Pulicerovu nagradu, Maus je našao i svoje mesto u pojedinim školskim lektirama, sve do nedavne kontroverze. Autor koristi sebe i svog dedu kao glavne likove priče o Jevrejima i holokaustu, u kojoj su Jevreji prikazani kao miševi, dok su nacisti mačke. Veoma dirljiva autobiografska priča koja prikazuje veoma komplikovanu temu na nimalo eksploatatorski način.
1. The Sandman
Gde god da se spomene njegovo ime, Nil Gejmen je garancija kvaliteta i nečega što je vredno pažnje. Ovo je delo na kome se sarađivao sa mnogim umetnicima, a predstavlja niz priča o antropomorfnim verzijama osećanja i neopipljivih entiteta. Tu je sedmoro Večnih ili Svevremenih – San, Smrt, Sudbina, Strast, Stihija, Sumanutost i Sunovrat, likovi koji nikad nisu bili ljudi, ali nisu ni božanstva, a radnja se odvija na mnogim stvarnim i izmaštanim mestima.
Izvor: Screen Rant
Naslovna fotografija: Image Comics/Vertigo