„Spiru i Fantazio 6″: Dvojac koji ne poznaje granice
Među najpoznatijim francusko-belgijskim stripovima, Spiru i Fantazio zauzimaju posebno mesto i oni su prisutni na štampanim stranicama već više od 75 godina.
Iako nije njihov tvorac, Andre Franken je onaj koji je od manje-više kaiš stripa koji je bio baziran na štosovima napravio smisleni serijal sa dugim pričama i zapletima u nekoliko brojeva.
Njegov rad na ovom delu smatra se zlatnim i najvoljenijim periodom tog stripa, iako je posle još puno autora radilo na njemu i stvorilo sjajne epizode.
Čarobna knjiga nedavno je objavila izdanje „Spiru i Fantazio 6″ u kome je zaokružila Frankenov deo serijala u tvrdom povezu.
Ono obuhvata epizode „Ljudi-mehuri“ (zajedno sa „Minijaturama“), „Šum iz Perecburga“, „Nevolje u Šampinjaku“ i „Bravo braća“, kao i „Tembo Tabu“, koji je hronološki kasniji deo serijala.
„Ljudi-mehuri“ nam donose priču o ukradenom i porinutom blagu, neobičnoj ideji o podvodnom gradu i jednoj zabuni koja naše junake dovodi u opasnost.
Radnja se odvija dinamično i na zemlji i pod vodom i crtež je sjajno upotpunjem bojom, kao i u ostatku serijala. „Minijature“ predstavljaju neobičnu priču o figuricama za koje se greškom pomisli da su smanjeni ljudi.
„Šum iz Perecburga“ je najduža i ujedno najkompleksnija epizoda u izdanju, koja nas vodi u izmaštanu zemlju u kojoj je kralj zatočen, dok njegovi savetnici vode pravu politiku.
Oni njega drže pod sedativima kako bi potpisao sve što im je potrebno da se bogate na račun siromašnih ljudi, koji jedva sastavljaju kraj sa krajem.
„Nevolje u Šampinjaku“ su verovatno najluđa epizoda ovde i vraćaju u fokus Zorgluba, starog poznanika ljubitelja serijala, koji se ovde ponaša kao beba dok ga čuva grof od Šampinjaka.
„Bravo braća“ pokazuje sve pritiske rada u redakciji, uz neke meta šale na račun samih autora stripa, čemu se dodaje novi nivo cirkusa u vidu neposlušnih majmuna iz zoološkog vrta.
U epizodi „Tembo Tabu“, ekipa putuje u Afriku, gde traže nestalog američkog autora, ali sve se komplikuje zbog lokalaca, ali i preke naravi Marsupilamija, vernog pratioca dvojca Spiru i Fantazio.
Treba napomenuti da je Marsupilamija stvorio baš Franken i da je on skoro pa neizbežan u avanturama naslovnog dua, baš kao i veverica Spip.
Ali tu je povremeo i Gaston, kod nas poznatiji kao Gaša Šeprtlja, još jedna od Frankenovih tvorevina koja obično sa sobom donosi situacije za vrištanje od smeha.
Sveukupno gledano, ovo je još jedno izdanje prepuno odličnih epizoda i albuma, koji radnju smeštaju u različite oblasti, gde se i odvijaju drugačijim dinamikama.
Prepoznatljivi humor je tu, kao i česta upotreba raznih vozila, što je idealno za ljubitelje retro scena, baš kao i vrlo upečatljive okoline.
Spiru i Fantazio su pogodni za sve uzraste
Naravno da preporučujem da pročitate i ranije i kasnije epizode ovog serijala, jer Spiru i Fantazio su pogodni za sve uzraste, ali nećete biti zbunjeni ni ako uletite direktno u ovo izdanje.
Ono ključno za serijal, šarm i živahnost, tu su od prve do poslednje strane i obavezno treba čitati svako slovo, svaku onomatopeju i posmatrati svaki nacrtani pejzaž i detalj zarad sveukupnog efekta.
A kada se prepustite tome otvorenog uma i izgubite se u njihovim avanturama, videćete zašto se Spiru i Fantazio i danas odlično drže i zašto neka dela devete umetnosti nikad ne zastarevaju.