Stripski jubileji u ovoj godini
Deveta umetnost je ona koja se možda i najčešće potcenjuje po pitanju svoje ozbiljnosti, raznovrsnosti i uopšte preporučljivosti. Situacija se ipak menja i sve više ljudi polako upoznaje čari stripova i grafičkih romana kao vrlo zanimljivog štiva za različite generacije. U prilog tome da nikako ne treba potcenjivati ovu vrstu umetnosti govori činjenica da su stripovi u modernom obliku prisutni bezmalo ceo vek, a da pravo poreklo vode još iz Japana iz 18. veka. S tim na umu, mnogi junaci ove godine slave manji ili veći jubilej, pa smo za vas izdvojili deset slavljenika, i to od najstarijeg do najmlađeg.
Fantom (85)
Nakon uspeha koji je postigao njegov Mandrak, Li Fok dobio je zadatak da stvori još jednog uspešnog stripskog junaka, što mu je i uspelo. Lik Fantoma, odnosno „duha koji hoda”, nastao je po uzoru na legendu o Kralju Arturu, ali i likove Tarzana, Zoroa, pa i dečaka Moglija iz Kiplingove Knjige o džungli. Može se reći da je on postavio pravilo kostimiranja i maske za sve superheroje koji su došli posle njega, ali se izdvaja po jednoj činjenici.
Uprkos tome što se predstavlja kao besmrtni zaštitnik prirode i nemoćnih za kojeg mnogi veruju da je star više od 400 godina, u pitanju je maska koja se nasleđuje po muškoj liniji; više od četiri veka sin menja oca nakon njegove smrti. Svi Fantomi nose ime Kristofer Voker i žive u izmišljenoj afričkoj zemlji Bengali gde se bore protiv nepravde.
Prvo pojavljivanje: The Singh Brotherhood #1 (17. 2. 1936)
Čudesna žena (80)
Ne samo što je u poslednje vreme popularna usled nastavka igranog filma s Gal Gadot, nego je u pitanju možda i najznačajniji ženski lik u istoriji stripa. Nastala je kao ženski pandan Supermenu i Betmenu, a njen tvorac, psiholog Vilijam Marston, bio je inspirisan svojim životom i odnosom sa suprugom i zajedničkom ljubavnicom. Čudesna žena je preuzela mnoge osobine od prvih feministkinja i svojim pojavljivanjem i avanturama razbila je stereotip o „dami u nevolji” kojoj je neophodna muška pomoć.
Princeza Dajana od Temiskire rođena je na ostrvu na kome postoje samo žene, uz pomoć svoje majke kraljice Hipolite, i u kasnijoj verziji stripa, boga Zevsa. Ona poseduje razne moći starogrčkih bogova, a u stvarnom svetu uzima ime Dajana Prins.
Prvo pojavljivanje: All Star Comics #8 (21. 10. 1941)
Zeleni Strelac (80)
Originalno je zamišljen kao „novi Betmen” koji treba da privuče istu publiku i izdavaču zaradi dodatni profit. Ponovo imamo mladog bogataša koji ima razna kul pomagala, danju je deo korporativnog sveta, a noću se bori protiv zločinaca. Oliver Kvin je, kako mu ime kaže, odličan strelac i njegov arsenal neobičnih strela je ono što ga vadi iz svake neprijatne situacije.
Tokom godina, ovaj stripski serijal postao je mesto za iskazivanje mnogo ozbiljnijih tema i društvenih problema. Iako ga još nismo videli na velikom ekranu u igranom obliku, rast u popularnosti doživeo je zahvaljujući nedavno završenoj seriji Arrow.
Prvo pojavljivanje: More Fun Comics #73 (novembar 1941)
Rip Kirbi (75)
U trenutku pojavljivanja ovaj strip izazvao je veliko interesovanje zbog otklona od dotadašnjih „petparačkih priča” i veće dubine glavnog lika. Rip Kirbi je detektiv, bivši marinac, koji donosi nadu u neko bolje sutra nakon povratka iz rata.
On je intelektualac koji nosi elegantno odelo, naočare i lulu, i ne koristi isključivo sirovu snagu za rešavanje slučajeva i konflikata. Donosi suptilniji pristup i često očara partnerke svojih neprijatelja, koje lako padaju na njegov šarm. Jedan od najdugovečnijih „kaiš” stripova.
Prvo pojavljivanje: The Official Rip Kirby #1 (4. 3. 1946)
Talični Tom (75)
Legendarni „kauboj brži od svoje senke” bio je jedinstven odmah po pojavljivanju, jer je ovo bio prvi humoristički vestern-strip, koji je više težio parodiji. Lik je pozajmio od glumca Garija Kupera, a u serijalu su se pored istorijskih ličnosti Divljeg zapada pojavile i reference na brojne poznate likove pop kulture.
Serijal je voljen širom Evrope, a i u našoj zemlji oduvek ima kultni status. Zanimljivo je da je njegov tvorac Moris hteo da „ubije” braću Dalton već posle samo nekoliko pojavljivanja, ali ga je u tome sprečio Rene Gosini, inače kokreator Asteriksa.
Prvo pojavljivanje: Spirou Almanach 47 (7. 12. 1946)
Zagor (60)
„Duh sa sekirom” je pored rodne Italije bio i ostao među najpopularnijim stripovskim junacima na našem prostoru. Patrik Vajlding, ili Zagor, zaštitnik je svoje šume Darkvud i spona između svih Indijanaca, čuva mir između njih i bledolikih koji bi da ih ugroze i uzurpiraju oblast.
Njegov verni pratilac je simpatični debeljko Čiko, a avanture se ne odvijaju samo u močvari oko šume, već ih vode na neka nova i neistražena mesta gde se suočavaju s raznim nedaćama i neprijateljima. Zagorova najveća slabost je što nikako ne trpi nepravdu i mora da se umeša svuda gde vidi makar i njenu trunčicu.
Prvo pojavljivanje: Collana Lampo #1 (15. 6. 1961)
Fantastična četvorka (60)
Nastali su kao Marvelov odgovor na DC-jevu Ligu pravde Amerike i brzo postali svetski popularna superherojska četvorka. To je prvi tim iz pera legendarnog dvojca Sten Li i Džek Kirbi, koji je svoje supermoći dobio odlaskom u Negativnu zonu. Odlučili su da ne kriju svoje identitete, već da sposobnosti iskoriste da čine dobro pod okriljem javnosti.
Tim čine Rid Ričards (Gospodin Fantastični), Suzan Storm Ričards (Nevidljiva Žena), Džoni Storm (Čovek Baklja) i Ben Grim (Stvor). Još uvek se čeka prava, verna igrana filmska adaptacija njihovih avantura.
Prvo pojavljivanje: The Fantastic Four #1 (novembar 1961)
Komandant Mark (55)
Iako je u pitanju italijanski strip, čudnom igrom slučaja premijeru je prvo doživeo u Francuskoj, pa tek onda u rodnoj zemlji. Naslovni junak predstavlja neku vrstu kopije ili brata Velikog Bleka, prethodno popularnog lika istih autora, koji je život posvetio obračunu s Englezima u borbi za američku nezavisnost.
Vođa je grupe patriota koja sebe naziva Vukovi s Ontarija, predstavlja odličnog borca prsa u prsa, ali i vrsnog stratega i umešnog govornika. Društvo mu prave dobroćudni Mister Blaf i Indijanac Žalosna Sova, koji zajedno s njim osujećuju mnoge zavere i spletke.
Prvo pojavljivanje: Collana Araldo #1 (septembar 1966)
Dilan Dog (35)
Nakon što je strip Marti Misterija dokazao da se italijanska izdavačka kuća Sergio Bonelli Editore ne mora baviti samo vestern-stripovima, pojavio se i novi lik Dilan Dog koji je otvorio vrata horora. Čuveni istraživač noćnih mora umnogome je inspirisan pričama o Šerloku Holmsu, a lik je pozajmio od glumca Ruperta Evereta.
Popularnost ovog stripa u Italiji i bivšoj Jugoslaviji uslovila je činjenica da veliki deo njegove publike čine žene. Možda tajna leži u tome što, uprkos sveprisutnom hororu i krvavim scenama, Dilan uvek pronađe vreme da se istinski zaljubi u svaku lepu devojku koju sretne.
Prvo pojavljivanje: L’alba dei morti viventi (oktobar 1986)
Dedpul (30)
Poznat kao „Lajavi strelac”, Vejd Vilson ili Dedpul pojavio se kao reakcija na mnoge superherojske naslove prepune teške drame i velikih životnih pitanja. Postao je akciona parodija na mnoge likove i žanrove, i platforma na kojoj je ceo tim koji je radio na njemu maksimalno sebi davao oduška.
Serijal je prepun eksplicitnih scena, ali i vrhunskog humora i čestog rušenja „četvrtog zida” i pop-kulturnih referenci. Nedavno je postao još popularniji nakon što ga je na velikom ekranu dva puta tumačio Rajan Rejnolds.
Prvo pojavljivanje: The New Mutants #98 (februar 1991)
Ove godine jubileje slave i: Dik Trejsi (90), Kapetan Amerika (80), Akvamen (80), Kapetan Miki (70), Stvorenje iz močvare (50), Nejtan Never (30)…
Naslovni kolaž: bdaddikcom/oneofus.com/starstills.com