„Talični Tom 14 i 15″: Humor i šarm usamljenog kauboja koji nikad ne zastarevaju
Talični Tom je usamljeni kauboj, daleko od doma svog, a ujedno i kauboj brži od svoje senke i to zna svako ko je ikada čitao čuveni Morisov strip.
Ovo remek-delo frankobelgijske škole stripa jedno je od najpopularnijih dela devete umetnosti u celoj Evropi, pa tako i na našim prostorima, gde se objavljuje više od pola veka.
Nakon nekoliko pojedinačnih i albumskih izdanja, „Talični Tom“ dobija integrale u izdanju Čarobne knjige, a nedavno su na red došli broj 14 i 15, svaki sa po tri epizode.
Ovde smo već uveliko došli do dela kada Moris ne radi sve sam, već mu desnu ruku predstavlja čuveni Gosini, poznat kao koautor „Asteriksa“ sa Alberom Udercom i „Iznoguda“ sa Žanom Tabarijem.
Kao i sve druge epizode serijala „Talični Tom”, i ovih šest može se čitati bez prevelikog predznanja, jer je tu prepoznatljiv humor i neporeciv šarm glavnog lika.
Možemo ponoviti da je Talični Tom pravični kauboj, uvek na strani dobra, koji svuda ide sa svojim pametnim konjem Džolijem Džamperom i pokušava da ispravi sve nepravde i pomogne svim nemoćnim.
Naravno, tu su neizbežni Daltonovi, priglupi kriminalci čiji put se uvek ukrsti sa Tomovim, još gluplji pas Lajavko (nekada poznat kao Buvara) i sveprisutni Indijanci.
„Beli konjanik“ nam donosi priču o jednoj zanimljivoj glumačkoj trupi, koja baš igrom slučaja uvek ima predstavu u mestima u kojima nešto bude opljačkano dok su oni na pozornici.
Jedino Talični Tom može da otkrije pravu istinu, iako usput i sam bude optužen za ove neviđene zločine.
Epizoda „Lajavkovo nasledstvo“ počinje uvrnutim zapletom po kome pas Lajavko dobija ogromne količine novca i imovine, a Daltoni žele da ga ubiju kako bi oni to preuzeli.
Njih ponovo vidimo već u narednoj epizodi „Daltoni na lečenju“, gde susrećemo doktora koji tvrdi da se svi kriminalci mogu izlečiti psihoterapijom.
Naravno, ništa ne ide po planu kada su Daltonovi u pitanju, a čak i sam doktor dolazi do nekih skrivenih otkrića o sebi.
Treba napomenuti da su priče smeštene u istorijski period američkog Divljeg zapada, sa referencama na brojne istorijske trenutke.
Zato epizoda „Američki car“ donosi istinitu, iako dosta iskarikiranu, priču o bogatom čoveku koji je umislio da je car Sjedinjenih Američkih Država i naterao brojne ljude iz okoline da poveruju u to.
Kako je ovo ipak komični vestern, potencijalna šteta i žrtve svode se na minimum i većina situacija rešava se ili mudrošću Taličnog Toma, ili ponekim neočekivanim, a često besmislenim obrtom.
Talični Tom se snalazi u svakoj naizgled bezizlaznoj situaciji
„Žica koja peva“ je epizoda o takođe istorijskom postavljanju telegrafskih stubova u Americi, ali sa obrtom da se dve ekipe koje kreću iz suprotnih smerova klade koja će prva stići na odrednicu.
I konačno, tu je kolažna epizoda „Sedam pustolovina Taličnog Toma“, koja predstavlja omnibus po uzoru na 12 teških zadataka Heraklea, iliti Herkula.
Talični Tom će ovde doduše morati da kod zubara odvede jednog vrlo neposlušnog dečaka, pomogne užasnom strelcu da postane gradonačelnik i bude posrednik u nekoliko naizgled nerešivih sukoba.
Kada pričamo o panteonu večnih stripskih heroja, Talični Tom je tu negde na vrhu, a ovih šest epizoda, kao i sve ostale iz serijala, još jednom nas podsećaju na tu činjenicu.