„Traper Keri“ – Kako je Sklavi iz vesterna zašao u horor
Prošlog puta pisali smo o Ticijanu Sklaviju u kontekstu njegove najpoznatije kreacije, odnosno Dilana Doga, ali italijanski majstor je i pre toga stvarao za Serđo Boneli Editore.
Naime, Sklavi je prvobitno angažovan kao lektor i scenarista koji je radio na serijalima „Zagor“, „Mister No“ i „Ken Parker“, nakon čega mu je dozvoljeno da stvara i svoje likove.
Posle prvih epizoda koje je pisao za „Kena Parkera“, Sklavi je radom na „Zagoru“ pridobio mnoge čitaoce i izborio se za veliku kreativnu slobodu.
Tada je napisao specijalnu epizodu posvećenu Čiku, pod nazivom „Horor Čiko“, a onda je došlo i do njegovog prvog lika, odnosno Kerija Skota.
Keri Skot je naslovni lik serijala „Traper Keri“, koji je u Italiji izlazio kao prateći serijal u okviru izdanja Komandanta Marka, a kao takav je viđen i na našim prostorima.
Izlazio je u okviru „Zlatne serije“ između 1983. i 1985. godine, ali je usled prilagođavanja broja stranica jedan deo priče izbacivan, tako da su čitaoci dobili sažete verzije bez pojedinih važnih trenutaka.
Ta nepravda ispravljena je 2010. godine, kada je Phoenix Press izdao kompletne avanture Kerija Skota u tri knjige, ali one su u međuvremenu rasprodate.
Ove 2023. godine, izdavačka kuća Golconda rešila je da Kerijeve avanture u integralnom obliku, bez ikakvog skraćivanja, donese na kioske.
To rade kroz vanredno izdanje svoje edicije „Lunov Magnus Strip“, koja u trenutku kada vi čitate ovaj tekst već ima dva broja, iako ću se ja nadovezati samo na prvi.
U prvom broju koji nosi naslov po imenu glavnog lika pre svega nas dočekuje prelepa naslovnica Branislava Baneta Kerca, koji je uradio naslovnicu i za drugi broj pod nazivom „Dolina tišine“.
Moram da priznam da je prvo Kerijevo pojavljivanje vrlo efektno, jer on tu deluje kao misteriozni, opasni lik iz senke koji sve doslovce ostavlja bez teksta.
Međutim, ubrzo saznajemo da je u pitanju mladi momak koji uopšte nije ni opasan ni misteriozan, već prilično nespreman za ono što ga očekuje.
Naime, on dolazi u oblast Jeloustona iz Nantaketa kako bi pronašao trag svog oca, za kog mnogi veruju da je mrtav, ali za koga je on siguran da je i dalje živ.
Usput će se suočiti sa mnogim ne tako prijateljski nastrojenim ljudima i životinjama i preživeti uz mnogo sreće koja se graniči sa neverovatnim.
A u serijalu nas naknadno očekuje i nešto sa druge strane realnog, odnosno prirodnog, jer je Sklavi u ovaj u osnovi vestern serijal, ubacivao elemente horora i natprirodnog.
Vidimo i uticaje svih ostalih serijala na kojima je Sklavi radio, jer su tu Indijanci, divljina, istraživanje, što su sve odjeci Zagora, Mister Noa i Kena Parkera.
Mnogi Kerija ipak smatraju prvim Sklavijem ekperimentom i pripremom za ono što će uraditi osmišljavanjem Dilana Doga i potpunim prepuštanjem hororu.
Ovaj prvi broj donosi puno akcije i čini se da nema trenutaka predaha, već se svaki kadar koristi ili da prikaže neverovatnu lepotu okruženja ili da dovede Kerija u narednu opasnost.
Baš zbog toga se čita kao sjajan avanturistički roman i, ako je suditi po prvih stotinak strana, očekuje nas jedna vrlo dinamična i nepredvidiva saga.