Tajvanski bend Dharma već više od 5 godina kombinuje death metal i budizam
Tajvanski bend Dharma doneo je nesvakidašnje prizore na mnoge muzičke festivala u ovoj zemlji u prethodnih nekoliko godina.
Naime, Dharma nastupe počinje tako što ih budistička sveštenica pozove, a onda na binu kroče petorica obučena u crno i umazana bojom crnom poput krvi.
Kada se čuju prvi rifori, sve odmah asocira na death metal, subžanr hevi metala koji se u Sjedinjenim Američkim Državama pojavio sredinom 1980-ih.
On se karakteriše kao ekstremniji žanr sa ne baš prijatnim načinom pevanja i agresivnim gitarama, kao i uglavnom vrlo mračnim temama.
Međutim, bend Dharma ne prenosi uobičajene poruke, već kroz muziku prenosi budističke mantre i blagosilja sve u publici.
Oni su verovatno prvi na svetu koji su kombinovali budističke spise na sanskritu ili mandarinskom kineskom sa modrenim zvukom ovog žanra.
Još od nastanka 2018. godine, izdvojili su se od mase drugih metal bendova širom sveta svojim stilom i činjenicom da ih budističke sveštenice uvek pozivaju na binu.
Dharma je krenula u osvajanje sveta korak po korak
Krajem prošle godine imali su prvi nastup van matične zemlje, u Kerali, a veruju da je to samo početak širenja njihove poruke.
„Verujemo da u 21. veku treba da se menjaju i hevi metal i antičke religije”, rekao je Džek Tang, osnivač i bubnjar benda.
Ovaj bend zanimljiv je zbog toga što u potpunosti prevazilazi očekivanja povezana sa death metal žanrom i sa fanovima ove muzike uopšte.
Brojni muzičari činili su sve i svašta u ime „autentičnosti”, što je dovelo do pojave poznate kao „moralna panika”, koju je opisao britanski sociolog Stenli Koen u knjizi Folk Devils and Moral Panics.
On je tada opisao kako se opšta javnost plaši od izvesne supkulturne grupe, u ovom slučaju rok i metal muzičara, jer smatra da kalja njihove suštinske vrednosti.
Dharma smatra da je danas došlo do promene koja omogućava da metal bude način za prenošenje budističke poruke.
Kada je Tung 2000. godine otkrio da postoji veza između death metala i budizma kao ventila za izbacivanje osećanja iz sebe, shvatio je da ih može spojiti u jedan projekat.
Trebala mu je skoro cela decenija od zamišljanja koncepta da pronađe odgovarajuće ljude za bend i pridružili su mu se Endi Lin 2018. i Džo Henli 2019. godine, a kasnije i jedna, pa druga sveštenica.
One smatraju da imaju suptilnu ulogu u širenju budističkih uverenja, jer kažu da su svi jednaki bez obzira na to koju muziku slušaju.
Takođe smatraju da vera ne mora nužno da ima veze sa budizmom, taoizmom, hrišćanstvom, katolicizmom niti islamom, već da predstavlja verovanje u dobrotu i ljubav prema svetu.
Širi se dobra volja, a ne jedan sistem verovanja
Prihvatanje benda Dharma ipak je došlo kao iznenađenje članovima sastava, jer su od prvih nastupa naišli na veoma pozitivne reakcije publike.
To je izazvalo i brojne spontane akcije i ponašanje fanova na koncertima, a ništa od toga bend ne potencira niti uslovljava.
Kažu da ne žele da nametnu ikome ikakav sistem verovanja niti da propovedaju svoj, već samo da prenesu poruku zasnovanu na učenjima Bude, a da na pojedincima ostaje da vide da li im ona nešto znači.
Fizičke kopije njihovog poslednjeg izdanja Three Thousand Realms in a Single Thought Moment su blagoslovene od strane budističkih sveštenika kako bi donele pozitivnost i dobre stvari.
Zbog svega onoga u šta veruju, 15 posto svakog honorara koji bend zaradi donira se u humanitarne svrhe.
„Amitaba Buda kaže da ima 84 hiljade načina da se praktikuje budizam i možda je death metal jedan od njih”, rekao je Tung. „Zato mi verujemo da budizam i death metal ne kontriraju jedan drugom, makar u našim srcima – a sve počinje iz srca.”
Izvor: Al Jazeera