Ova pevačica je originalno otpevala „Lipe cvatu“: Kultni album i pesma Bijelog dugmeta slave 40. rođendan
Čuveni neimenovani album grupe „Bijelo Dugme„, na kom se nalazi veliki hit „Lipe cvatu“ a koji je otpevao Mladen Vojčić Tifa slavi svoj 40. rođendan.
Tog 12. decembra 1984. godine pojavio se album grupe „Bijelo Dugme“, objavljen bez imena, ali se često naziva po imenu benda, a neki ga znaju i kao „Kosovka djevojka“, po istoimenoj slici Uroša Predića koja se nalazi na omotu albuma.
Album ćemo pamtiti po dve bitne stvari za istoriju kako benda tako i muzike ovih prostora. Ovo je jedini album sa pevačem Mladenom Vojčićem Tifom, koji je mesto pevača nasledio od Željka Bebeka. Druga je pesma „Lipe cvatu“, pesma sa kojom je Dugme po prvi put prestalo laki peting sa narodnom muzikom i napravilo prvi pravi narodnjak, koji se bez neke velike razlike od ostatka repertoara i dalje svira na raznim veseljima.
Lipe cvatu:
Ipak, ta pesma iako izdata 1984 nije nova, tj Bregović je sa tom melodijom ali drugim aranžmanom već radio. Naime Bregović je pesmu prvo snimio sa čuvenom Biserom Veletanić.
Bisera Veletanlić će ostati upamćena u istoriji domaće pop i dzez muzike kao sjajan vokal, prefinjenih nota, čije pesme mnogi bračni parovi biraju za prvi ples na svadbama. Ipak 1975. je odradila pesmu sa “gospodarom pastirskog roka”, kako su zvuk Bijelog dugmeta voleli mnogi da nazovu, Goranom Bregovićem.
Pesma “Šta ću nano dragi mi je ljut” deluje i zvuči baš onako kako je i Bregin bend zvučao u tom trenutku. Tvrd gitarski rok, obojen etno motivima, koji je iznenađujuće savršeno legao na Biserin glas. Što je samo dokaz da veliki pevači mogu da otpevaju sve.
Samim klikom i slušanjam 10 sekundi ove pesme, skontate koliko je sati, i ako je do sad niste čuli, prepoznate da je ova pesma gotovo identična melodijski sa kultnim “narodnjakom” Bijelog Dugmeta iz 1984. “Lipe Cvatu”.
Lipe cvatu pre Lipe cvatu:
Alen Islamović će u kasnijim intervjuima ispričati malo drugačiju priču:
„Znam da je „Lipe cvatu“ nastala u Severnoj Makedoniji gde je Goran bio u nekim albanskim kafanama i čuo je kako ljudi interesantno sviraju, pa mu je došla ideja da napravi tu pesmu. Tako da je to bogatstvo što Bijelo Dugme ima, lepeza pesama da ti pamet stane. Jer bilo koju pesmu da krenemo izvoditi, svi pevaju s nama. Ali pevaju i ove nove generacije. To je fascinantno.“
Islamović svakako nije slagao, i sigurno je Brega u navedenim albanskim kafanama čuo aranžman i razne druge ukrase kojim je „Lipe cvatu“ obojio, ali melodija je svakako već 10-ak godina postojala pre nego se pojavila na neimenovanom albumu iz 1984.
Što se tiče samog albuma, radni naziv je bio „Još uvijek nas ima“ ali je odbačen nakon što je odlučeno da se na omotu pojavi slika Uroša Predića.
Imao je odličan prijem kod publike. „Lipe cvatu” je bio najveći hit albuma. Ostali hitovi su „Padaju zvijezde”, „Lažeš”, „Da te bogdo ne volim” i „Jer kad ostariš”. Mnogi kritičari, međutim, nisu voleli album.
Vojičić je pod pritiskom profesionalnih obaveza, iznenadne slave i medijskog skandala izazvanog otkrivanjem upotrebe LSD-a odlučio da napusti bend. Sa Bijelim dugmetom je poslednji put nastupio na koncertu u Moskvi.
Na albumu su gostovali Orkestar narodnih instrumenata Radio televizije Skoplje, folklorna grupa Ladarice, Pece Atanasovski i Sonja Beran-Leskovšek kao i Bora Đorđević, na pesmi „Pediculis pubis“ za koju je i tad kao i danas kružila mitska priča da je posvećena pevačici Alki Vuici.
Album su pratili spotovi urađeni za sve pesma na albumu, i gde se svaki spot nastavljao na sledeći poput muzičkog filma.
Ploča je prodata u 420,000 kopija, a i turneja koja je usledila je bila uspešna i posećena, iako je Tifa stalno kritikovan zbog svog vokala jer bi uspevao da izgori u prevelikoj želji da nadmaši svog prethdonika iz benda.
Ipak, pamti se koncertu na Sajmu u Beogradu, pred 27 hiljada ljudi, što je postao rekord za održani koncert u zatvorenom prostoru.