Najčuvenije gitare iz sveta rokenrola
Električna gitara je jedan od instumenata koji je poprilično promenio istoriju muzičke scene i bez nje druga polovina prošlog veka bila bi siromašnija za mnoge legendarne albume i pesme. Ona se pojavila na sceni u trenutku kada je džez kao pokret počinjao pomalo da zamire i zauzela je mesto duvačke sekcije kao najdinamičniji muzički instrument.
Kako je rokenrol stekao svetsku popularnost, gitara je bila sve rasprostranjenija u mnogim domaćinstvima gde su „neki novi klinci“ pokušavali da pronađu taj magični rif i proizvedu zvuk poput svojih heroja. Električna gitara dolazila je i još uvek dolazi u različitim oblicima i od različitih proizvođača, a nebrojeno puta se pokazalo očiglednim da zvuk koji proizvode zavisi od sposobnosti onoga ko ih svira. Zato i ne čudi da se mnogi muzičari povezuju baš sa kultnim gitarama i da su neke oni i proslavili. U nastavku možete videti neke od najlegendarnijih gitara i muzičara koji su ih koristili.
Erik Klepton – Blackie
Kleptonova gitara je jedna od najskupljih na ovoj listi i ona je 2004. godine prodata za skoro milion dolara na aukciji za prikupljanje sredstava za rehabilitacioni centar koji je on osnovao. Gitara je Fender Stratocaster iz 50-ih godina prošlog veka, a zapravo je sastavljena od delova tri različite gitare koje je Klepton kupio tokom 1970-ih u Nešvilu. Još tri gitare koje je kupio u to vreme poklonio je Džordžu Harisonu, Pitu Taunsendu i Stivu Vinvudu.
Prins – Cloud
Iako je možda prva asocijacija na Prinsa njegov glas i uverljivost na listama pop i fanki pesama, ne sme se zaboraviti ni da je on bio vrsni gitarista. Pored svog nezaboravnog stila, on je ponosno sa sobom uvek imao i gitaru iz koje je dolazio opčinjavajući zvuk, a koju je dobio na zahtev od jednog proizvođača u Mineapolisu. Kasnije je ušla u proizvodnju kod brenda Schecter guitars.
Džimi Pejdž – Gibson EDS-1275
Definitivno jedan od najuticajnijih gitarista svih vremena, bez koga rok muzika ne bi bila to što jeste. On je odgovoran za mnoge kultne pesme 60-ih i 70-ih godina prošlog veka koje se nalaze na večnim top listama, a sve to ne bi bilo moguće bez čuvene gitare sa dva vrata. Nakon što je na njoj odsvirana pesma Stairway To Heaven, mnogi su probali da imitiraju ovu gitaru, ali niko u tome nije uspeo.
Bi Bi King – Lucille
Većina gitarista poznaje ovo ime iako u pitanju nije samo jedna gitara, već je Bi Bi King tako zvao sve svoje gitare. Priča kaže da je on jednom uleteo u zgadu koja je gorela da spasi gitaru, a da je kasnije otkrio da je vatra započela nakon svađe dvojice muškaraca oko devojke po imenu Lusil. Bi Bi King je bio očaran i tako je zvao niz gitara marki Gibson i Telecaster, a na kraju i sopstvenu varijaciju ES-355 kojom je pravio upečatljiv zvuk.
Džimi Hendriks – Monterey Stratocaster
Teško je pronaći čuveniju gitaru, čuvenijeg izvođača i čuveniji nastup. Džimi Hendriks je 1967. svoj Fender Stratocaster zapalio na bini i tako prizvao bogove rokenrola, a nakon nastupa koji je ušao u anale, proizvedene su mnoge kopije ove gitare sa cvetnim dizajnom od kojih se neke koriste i danas. Prvobitni instrument možda nije imao dug vek korišćenja, ali je ostao nezaboravan.
Džordž Harison – Rickenbacker
Kada su u pitanju vrsni gitaristi, konkurencija je bila žestoka 1960-ih i usled toga se često zapostavlja Džordž Harison i njegov 12-žičani Rickenbacker. Rani zvuk Bitlsa ne bi nikako bio moguć bez ove sjajne gitare, koju je Harison dobio na poklon tokom njihove prve turneje u SAD. Harison se odmah zaljubio u nju i redovno ju je koristio.
Kurt Kobejn – Jag-Stang
Kurt Kobejn je bio poznat kao ljubitelj gitare Fender Jaguar, a kada su ga iz ovog brenda upitali koju bi novu gitaru voleo, on je slikao dva njihova modela, iseckao polaroide na delove i spojio u jednu gitaru. U pitanju su bili modeli Jaguar i Mustang i tako je nastala njihova kombinacija po kojoj je bio prepoznatljiv. Dugo je njegova gitara bila jedinstvena, a priznao je da ju je jedva i sam mogao svirati. Kasnije je započela serijska proizvodnja, a prototip boje i šare Kortni Lav je poklonila Piteru Baku, gitaristi benda R.E.M.
Izvor: Far Out Magazine
Naslovna fotografija: Andrew Smith/ Terry O’Neill