• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Osluškivanje muzike i publike - Mala škola bontona/Kako se sluša koncert

Osluškivanje muzike i publike – Mala škola bontona/Kako se sluša koncert

Jelena Jovanović
23.01.2022. 3 min Muzika

Svake poslednje subote u mesecu, u velikoj dvorani Kolarca organizuje se program za najmlađe – Mala škola bontona/Kako se sluša koncert. Ovog meseca, tačnije 29. januara, u 11h, održaće se koncert The Bestbeat, a publika će imati priliku da uživa u originalnoj muzici Bitlsa.

Dugovečan i popularni program na Kolarcu odlikuje sjajna atmosfera. Namenjen je deci, dobrodošli su i stariji, a osluškivanje i upoznavanje muzike u najakustičnijoj sali u gradu uvek je poseban doživljaj.

Lela Milivojević, PR Kolarca, u razgovoru za City Magazine podseća da je Centar za muziku Kolarčeve zadužbine osmislio Malu škola bontona/Kako se sluša koncert pre 11 godina, da se od tada program realizuje svake poslednje subote u mesecu, i da je vremenom rastao i postajao sve popularniji.

„Program je raznovrstan i svakog meseca se predstavlja novi instrument, kompozitor, epoha ili muzički žanr. Ovaj jedinstven program vodi Miloš Milovanović koji je po obrazovanju muzičar, a po zanimanju televizijski voditelj.“

Osluškivanje muzike i publike - Mala škola bontona/Kako se sluša koncert
Foto: Kolarčeva zadužbina

Početna koncepcija od pre desetak godina podrazumevala je manje grupe dece sa roditeljima – Miloš Milovanović bi ih dočekivao ispred zgrade Kolarca, pričao o istoriji Zadužbine i njenom osnivaču Iliji Milosavljeviću Kolarcu. Deca su mogla da „zavire” iza scene, da uđu u garderobe gde se muzičari spremaju za koncert, kao i da izađu i na binu i osete kako je to biti na velikoj sceni, te da dobiju aplauz od roditelja.

„Vremenom je promenjena koncepcija jer se broj posetilaca znatno povećao. Miloš im se sada obraća direktno sa scene. On na vrlo specifičan i originalan način decu vodi kroz program. Uz njega, mališani saznaju istorijat Kolarčeve zadužbine, nauče kada i zašto se aplaudira, šta piše u programu, kako se ponaša na koncertu i u jednoj instituciji kulture. On im i šarmantno prenese neke podatke iz istorije muzike i zajedno sa njima kreira opuštenu i prijatnu atmosferu. Program je namenjen deci od pet do deset godina, ali dolaze i manja deca. Najmlađima je sve dozvoljeno na ovim programima, oni igraju uz muziku, trče, a neki od njih završe i u Miloševom naručju.“

Na nekim od dosadašnjih izdanja Kako se sluša koncert deca su imala priliku da saznaju sve što ih zanima o saksofonu, da se druže sa polaznicima Muzičke radionice Čarobna frula, da čuju muzičku bajku Peća i vuk Sergeja Prokofjeva… Zanimljivo osmišljen program uvek je drugačiji, a tako će biti i ove godine.

Lela Milivojević navodi i da se tradicionalno, svake poslednje subote u januaru sluša koncert jednog od najistaknutijih Bitls tribjut bendova na svetu – The Bestbeat.

„Kako bi što više približili liverpulske bube, članovi beogradskog benda sviraju na istim instrumentima na kojima su svirali Bitlsi, nose posebno napravljene perike i odeću, a svaki član se trudi da verno odigra svoju ulogu. Kao i svaki put do sada, očekujemo da će i mališani, ali i njihovi roditelji uživati u najvećim hitovima legendarnih Bitlsa.“

A u priči o dosadašnjim reakcijama i komentarima publike, Lela Milivojević ističe da je za ovih 11 godina stasala čitava generacija mlade publike. A mnogi od njih se često i vraćaju na koncerte poslednje subote u mesecu.

„To nam govori da je program interesantan i tinejdžerima, posebno kada nastupaju bendovi poput The Bestbeat. Ovom programu raduju se posetioci svih uzrasta, a za neke koncerte se traži i karta više.“

Osluškivanje muzike i publike - Mala škola bontona/Kako se sluša koncert
Foto: Kolarčeva zadužbina

90 godina Velike dvorane

Lela Milivojević podseća da Kolarčeva zadužbina u 2022. obeležava 90 godina Velike dvorane, te da će cela godina biti u znaku ovog jubileja.

„Dvorana koju je projektovao arhitekta Petar Bajalović otvorena je 4. februara 1932. godine koncertom Beogradske filharmonije, tako da će i na njen 90. rođendan svirati ovaj orkestar, a solista će biti naš proslavljeni violinista Nemanja Radulović za koga se slobodno može reći da je odrastao na Kolarcu.”

Naša sagovornica kaže i da će publika na Kolarcu tokom čitave godine imati prilike da uživa u vrhunskim koncertima.

„U okviru obeležavanja 90 godina jedne od najakustičnijih dvorana u regionu, zadovoljstvo nam je da za 9. februar najavimo koncert Simfonijskog orkestra RTS sa pijanistom Kemalom Gekićem, dok nas narednih meseci očekuju koncerti pijaniste Aleksandra Madžara, baritona Marka Pantelića i pijaniste Đorđa Nešića, Big benda RTS-a na kojem je solista saksofonista Viktor Goines, pijaniste Mihaila Arkadijeva, i mnogih drugih.”

Naslovna fotografija: Kolaračeva zadužbina

Oznake:

bitlsiKolarčeva zadužbinakoncert za decuMala škola bontona/Kako se sluša koncertMiloš MIlovanovićthe bestbeat

Podeli

Zaprati Autor

Jelena Jovanović

Profesor književnosti i novinar. U novinarstvu dugo, u City magazinu od 2010. Najčešće i najomiljenije teme- kultura, trendovi i moda.

Ostali članci

Spektakularan video otkriva ko će sve nastupiti na poluvremenu predstojećeg Superboula
Prethodni

Spektakularan video otkriva ko će sve nastupiti na poluvremenu predstojećeg Superboula

Najbolji filmovi Džejn Fonde
Sledeći

Najbolji filmovi Džejn Fonde

Sledeći
Najbolji filmovi Džejn Fonde
24.01.2022.

Najbolji filmovi Džejn Fonde

Prethodni
22.01.2022.

Spektakularan video otkriva ko će sve nastupiti na poluvremenu predstojećeg Superboula

Spektakularan video otkriva ko će sve nastupiti na poluvremenu predstojećeg Superboula

No Comment! Be the first one.

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    Otvorene prijave za novu sezonu IDJPepsiShow-a: Da li si ti nova muzička zvezda regiona?
    Otvorene prijave za novu sezonu IDJPepsiShow-a: Da li si ti nova muzička zvezda regiona?
    CityMagazine
    Goran Bregović
    Goran Bregović je bio “bitanga”, a ona je bila princeza: Ovoj lepotici je popularni bend posvetio svoj veliki hit
    CityMagazine
    bata živojinović
    Bata Živojinović kakvog niste videli pre: Pre 60 godina slavni glumac je zaigrao u priči koja je poslužila i kao inspiracija Holivudu
    CityMagazine
    elio
    Zoe Saldana na svetskoj premijeri letnjeg hita „Elio”
    CityMagazine
    ФOMO
    Фomo vas poziva na još jedan Matinée! Zvezda svetskih bina La La u Beogradu!
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖