Pol Makartni konačno otkrio ko je stvarno rasturio Bitlse
Fanovi legendarnih Bitlsa vole da svale krivicu na Joko Ono i Pola Makartnija za raspad svog omiljenog benda. Danas, više od pola veka od trenutka kada je liverpulska četvorka prestala da postoji kao grupa, jedan od najčešće prozvanih, Pol Makartni, objasnio je šta se stvarno dogodilo sa Bitlsima 1970. godine.
U intervjuu za BBC Radio 4, poznati muzičar je novinaru Džonu Vilsonu rekao da je Džon Lenon bio taj koji je prvi rekao zbogom Bitlsima. „Džon je jednog dana ušao u prostoriju u kojoj je bio ostatak benda i izjavio ‘Napuštam Bitlse’, nakon čega je dodao da je veoma uzbuđen i da se oseća kao da se razvodi“, opisao je Makartni trenutak kada je bilo jasno da grupa više neće postojati. On je dalje rekao da je to bio najteži period njegovog života do tada.
Mada je tokom naredne decenije označen kao osoba koja je rasturila Bitlse, prava istina je da je Makartni uvek želeo da grupa nastavi da svira i snima jer kako on tvrdi danas: „Bend je i dalje stvarao dobru muziku. Albumi Abbey Road i Let It Be uopšte nisu bili loši“. Bivši basista, pevač i autor pesama Bitlsa je, naravno, skroman kada kaže da ovi albumi nisu loši, budući da oba važe za remek-dela popularne muzike, a posebno prvi od njih. Makartni smatra da je Lenon napustio grupe jer je hteo da otpočne novi život sa svojom tadašnjom ženom Joko Ono i oslobodi se stega koje su ga novodno sputavale u Bitlsima. Zbog čega je onda deo javnosti decenijama bio uveren da iza raspada grupe stoji Pol Makartni?
Razlog ovog mita leži u činjenici da je on prvi novinarima objavio vest da su se Bitlsi raspali na konferenciji za štampu 10. aprila 1970. Grupa je, međutim, prestala da postoji nekoliko meseci ranije, ali su zbog nekoliko preostalih ugovornih obaveza na savet menadžera Alana Klajna krili ovu informaciju od javnosti. „Više mi je dojadilo da se pravim da je sve u redu, pa sam rekao istinu“, kaže danas Makartni, koji je nedavno bio u fokusu dokumentarne serije McCartney 3,2,1.
Izvor: Vintage News
Autor naslovne fotografije: Raph_PH / CC 2.0 / Wikimedia Commons