Sintije, Cile, sintije, pokaži mi najbitnije – najbolje od novijeg sintpopa i sintvejva
Piše: Zoran Janković
Trevor Something
Ovaj američki muzičar, kažu, nikada ne pokazuje svoje stvarno lice; ali ko bi još mario za pojavne misterije kada iz tog uma u, srećom, redovnim nam tranšama stižu novi i novi biseri i budući klasici ponajpre retrovejv podusmerenja?
Power Glove
Podosta misterije nude i Australijanci koji stoje iza ovog projekta, u nazivu i očito nadahnutog mikrokosmosom Nintendo amblematičnih stavki? Oni svako malo potcrtavaju svoju gorljivu ljubav prema eri VHS-a, i ta vezanost je središnja tačka i njihovog najnovijeg i baš, baš, baš svežeg novog albuma (Playback).
DEADLIFE
Vraški vešt spoj sintvejva, dark vejv đakonija i primesa i ponešto eksperimentalnijih zvučnih zahvata donosi album Orphan; ono što se ovde mora naglasiti, album u ovoj konkretnoj epizodi u potpunosti jeste prava mera za ovde ponuđen izbor, bez imalo praznog hoda.
Bachelor of Hearts
Primetnu svežinu donosi i album Stay With You; sve je tu kako treba da bude i zvuči uz nedvosmislen dodatak disko, pa i fank poleta i nešto malo hip-hop ukrasa. Retrovejv i sintvejv ovim su izdanjem podsetili i na energičnije lice pomenutog žanra.
Hunter Complex
A Lars Meijer (Hunter Complex, što je tek jedan od brojnih mu umetničkih inkarnacija i pseudonima) na svom trećem albumu Open Sea vraća pomenute pravce svojim čisto instrumentalnim korenima. Pesme su izrazito melodične, zvuk je mahom topao, futuristički melanž je važna odlika ovog izdanja, a tu su i ritam mašine iz neprežaljeno-neprevaziđenih osamdesetih godina prošlog veka.
Nicky Nine
Bespogovorni, bezrezervni i nimalo optimistički darkvejv u srcu je albuma Sunscore ovog projekta. Deset tek uslovno rečeno numera, uz intro i outro, nude prilično ubedljiv i jezovit soundtrack za mračnija raspoloženja ljubitelja i poklonika ove muzičke fele.
https://www.youtube.com/watch?v=X0_1af_IS7k
Orax
Izobilje upečatljive i, reklo bi se, duboko proživljene melanholije,uz povremena iskliznuća u zavodljivi nokturalni čemer, pruža ovaj vanredno uspeo album. Italija se ovim projektom snažno preporučuje kao izvorište znalačkih sintvejv i darkvejv nota.
Michael Oakley
Nije sve u mraku, ima nešto i u razdraganijoj melodičnosti koja jasno sugeriše životnu radost, a sve to, naravno, unutar narečenih podžanrova; to pokazuje album Introspect na kome Michael Oakley šeta kroz brojne stilske rukavce, da bi na kraju došao do prilčno osobenog popvejv ugođaja.
Kitka
Sa mnogo toga temi ovog teksta poigravaju se i mladi/mlađi Šveđani na albumu ciljano kriptično-minimalističkog naslova K. Ovde je reč o svežim snagama i novim nadama, te njihovo tek dolazi, kao što im tek sledi i nužna stilska profilizacija. Zasad su ostavili dobar utisak, a pokazali su da nisu gadljivi i na neprekriveni pop.
Frank Woodbridge
Izobilje melodične sintvejv ortodoksije je na album Synthscapes koji, evo preporuke iz ličnog iskustva, zna da prija u naletima migrene.
Kasper Hate
Kasper Hate na najnovijem albumu ni ne pokušava da prikrije svoje neprolazne fascinacije; Play More Synthpop, međutim, vrca i od plesne elektronike, čime ovaj autor dokazuje svoju stalnu potrebu da i unutar strogo kodiranog sistema pretrčava iz mikro-žanra u mikro-žanr. I dobro mu to ide.
https://www.youtube.com/watch?v=0vQbb5xkvWg
Parralox
Sa sada već punih deset godina iskustva ovi Australijanci su odvažno objavili prvi deo zbirke demo-snimaka i rariteta. Naravno, ima tu podosta restlova i lutanja, ali i to deluje zanimljivo i privlačno. Napomenimo da su se Parralox drznuli da obrade veličanstvenu I’m not Scared od Eight Wonder-a (zapravo, Pet Shop Boys-a). Ako, neka, sintpop i sintvejv katkad moraju da budu i suludo odvažni.
Neonski revolver
Može sintvejv, može sintpop i po, u šali, naravno, ćirično. Imamo dokaz – tu je Neonski revolver, ljudski dobra i sasvim efektna muzička avantura mladog i nadarenog srpskog montažera i reditelja, Nemanje Ćeranića.