• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Šta je zajedničko Vanji Buliću, Beogradskom sindikatu i Toniju Montanu: Jedna stvar, tako očigledna, da li vam je promakla
foto: Antonio Ahel/ATAImages/FB stranica BEOGRADSKI SINDIKAT

Šta je zajedničko Vanji Buliću, Beogradskom sindikatu i Toniju Montanu: Jedna stvar, tako očigledna, da li vam je promakla

Miloš Dašić
30.11.2023. 3 min MuzikaFilm/TV

Pre 40 godina, Al Paćino je uzeo svoju pušku, uzviknuo “Say hello to my little friend” i otišao u istoriju kao Toni Montana, iliti naslovni “Scarface”.

“Scarface”, film Brajana De Palme je gangsterski ep o kriminalcu sa Kube koji je došao na američko tlo kao niko i ništa, a onda kriminalnim radnjima, dilovanjem droge, ubistvima i pljačkanjima postao glavni bos Floride.

Scenario je pisao Oliver Stoun, a u glavnim ulogama pored Paćina, pojavili su Stiven Bauer, Mišel Fajfer, Meri Elizabet Mastrantoio. Film je rimejk istoimenog “Čoveka sa ožiljkom” iz tridesetih godina prošlog veka, s tim što su Palma i Paćino ipak u svojoj verziji doneli dekadenciju osamdesetih, obojenih neonom, nasiljem i kokainom.

Uticaj ovog filma u svetskoj pop kulturi je nemerljiv, ali i kod nas. Dok se mnogi stini i veliki krimosi grada Beograda već 40 godina lože na ovaj film, mnogi muzičari ali i drugi umetnički pregaoci su na ovaj ili način svojim radom odradili omaž ovom kultnom ostvarenju. Pomenućemo neke od njih.

Toni Montano

Za početak tu je tip koji je rešio da nastupa pod imenom glavnog lika filma “Scarface”. Malo je samo promenio izgovor njegovog prezimena. Velibor Miljković je bio član raznih pank bendova u mladosti, ali je 1986. uzeo umetničko ime Toni Montano i rešio da svira rokenrol i rokabili, mahom oslonjen na obrade i rok standarde.

Pamtimo ga po pesmama “Deset godina”, “Svi se sada njišu”, “Perač prozora”, “Moja žena fudbal ne voli”. Pojavljivao se u filmovima, organizovao je boks meč u kom se sudario rukavicama sa Rambom Amadeusom, i bio poznat po dugačkom jeziku i prozivanju svojih koelga iz sveta rokenrola.

Beogradski sindikat

Rečima mlađahnog gasera Desingerice, Toni Montana oduvek je i zauvek gas. Pa tako ga koriste kao simbol oni koji bi želeli da idu njegovim putem ali i oni koji koriste njegov lik za satiru. Tako su momci iz Beogradskog Sindikata liku u pesmi “Alal vera” dali animirano telo, glavu i stas Tonija Montane, a kroz tekst ispirčali svakodnevni život žestokog momka sa ulice. Naravno izvrćući ruglu takav način života.

Corona

Momak iz Leskovca, zajedno sa svojim trap sapatnicima iz Niša, i imenom kojie vezujemo za ostajanje kod kuće 2020. imao je pesmu Toni Montana. Klasična traka, standardnu za ovaj žanr pesama u kojoj se do iznemoglosti u naslovu pominje jedno ime, u ovom sličaju titularnog “lica s ožiljkom”. Corona je široj publici poznat po saradnji sa kolegom mu Rimskim, sa kojim je od tvrdog trapa došao u nešto komercijalnije vode i saradnju sa pop i narodnim izvođačima.

Juice

“Spustite toke da izvučem lajn koke i Paćino bi se sad na Keš Kolica isprim’o”. Naravno da Juice ima u svojoj karijeri referencu na kultni film. Ovde smo ga videli na početku solo karijere u pesmi “Keš kolica”, koja je obeležila album “Hiphopijum”. I u trenutku kad ide stih iz prve rečenice imamo priliku da vidimo scenu iz filma kako se Paćino, jelte, prima.

Vanja Bulić i njegovi Crni Biseri

Đorđo Moroder je uradio muziku za film koja je mahom disko i sint. Međutim, verovatno najpoznatija tema je ona sporija, odsvirana kao na orguljama, uz koju plovi i beživotno telo Al Paćina u kućnom bazenu na kraju filma, dok ide ispis “The World is yours”. Tu temu je kasnije pozajmio Vanja Bulić za svoju emisiju Crni Biseri, u kojoj je ugošćavao poznate kriminalce, kao i ljude sa interesantnim sudbinama. Melodija iz filma “Scarface” je trebala da bude konekcija sa ljudima sa one strane zakona koji imaju slične priče kao što je ona Tonija Montane.

Oznake:

beogradski sindikatscarfacetoni montano

Podeli

Zaprati Autor

Miloš Dašić

Ostali članci

Random
Prethodni

Podgorički reper Random objavio novi album: “Origano” označava novo poglavlje

Novi španski triler „Sva imena Božja" uskoro u bioskopima
Sledeći

Novi španski triler „Sva imena Božja” uskoro u bioskopima

Sledeći
Novi španski triler „Sva imena Božja" uskoro u bioskopima
30.11.2023.

Novi španski triler „Sva imena Božja” uskoro u bioskopima

Prethodni
30.11.2023.

Podgorički reper Random objavio novi album: “Origano” označava novo poglavlje

Random

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    ratni film
    Za njega kažu da je najtačniji i najbrutalniji ratni film ikad snimljen: Reditelj je pre 40 godina snimio ovo remek delo i svojevoljno otišao u penziju jer nije morao više ništa da kaže
    CityMagazine
    štrumpfovi
    „Štrumpfovi – veliki film“ vodi u nezaboravnu avanturu
    CityMagazine
    ivan tokin
    Najzrelije Tokinovo delo – „Crna noć nada mnom i zvezdano nebo u meni” u prodaji od 10. jula
    CityMagazine
    metal
    Ovo je 5 najvrelijih metal koncerata u Srbiji ovog leta – čak i za one koji inače ne slušaju ovu vrstu muzike
    Miloš Dašić
    United Media ponovo na Pulskom filmskom festivalu: Podrška kreativnosti, autorima i najboljem regionalnom filmu
    United Media ponovo na Pulskom filmskom festivalu: Podrška kreativnosti, autorima i najboljem regionalnom filmu
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖