Dijabetes ne voli kada se brinete o sebi!
Ako živite sa dijabetesom, važno je znati da dijabetes, ukoliko nije dobro kontrolisan, može prouzrokovati hronične i ozbiljne zdravstvene probleme, kao što su srčane bolesti, gubitak vida i oštećenje bubrega. Dobra vest je da možete sprečiti ili odložiti komplikacije zbog dijabetesa vodeći računa o sebi. Kako biste to postigli najbolje je da držite nivo šećera u krvi, koliko je to moguće, blizu vaše ciljne vrednosti i redovno ga proveravate.
Vaš lekar će vam dati posebne smernice o tome koliko često treba da merite šećer u krvi kod kuće. Isto tako, važno je da se hranite zdravo i redovno praktikujete fizičku aktivnost. Potrudite se da šetate oko 30-45 minuta svakog dana. Mnogo je važno da svakodnevno proveravate stopala na posekotine, žuljeve, crvene mrlje i otoke. Perite zube i koristite konac svakog dana kako bi vaša usta, zubi i desni bili zdravi.
Ne treba ni da spominjemo, ali najbolje je da prestanete da pušite. Osim toga, održavajte svoj krvni pritisak i holesterol na nivou koji je odredio vaš lekar i uzimajte lekove kako vam ih je lekar prepisao. I svakako posećujte vašeg lekara redovno, barem svakih 6 meseci i informišite ga o svemu šta ste primetili.
Dijabetes je hronična bolest koja nastaje zbog nesposobnosti pankreasa da luči insulin, ili kada insulin ne funkcioniše pravilno u telu. Glukozu dobijamo iz hrane bogate ugljenim hidratima koji se razlažu do glukoze u našem telu, a zatim ulaze u krv. Bez insulina ili njegovog pravilnog funkcionisanja, glukoza ne može da uđe u ćelije, i kao posledica toga dolazi do povećanog nivoa glukoze u krvi.
Postoje tri glavna tipa dijabetesa – tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes, i još neki ređi tipovi. Dijabetes tip 1 javlja se najčešće kod dece i odraslih osoba. Razlog pojave bolesti je nemogućnost pankreasa da proizvodi dovoljno insulina ili ga uopšte ne proizvodi pa se mora lečiti svakodnevnim injekcijama insulina ili insulinskom pumpom. Dijabetes tip 2 češći je kod odraslih osoba i predstavlja 90% svih slučajeva dijabetesa. Razlog pojave bolesti je taj što insulin proizveden u telu ne funkcioniše u ćelijama pravilno i glukoza ne može da uđe u njih.
Gestacijski dijabetes (GDM) može se pojaviti tokom trudnoće i povezan je sa komplikacijama kako za majku tako i za dete. Obično nestane nakon rođenja deteta. I na kraju, iako se pandemija COVID-19, nažalost, još uvek nije završila, rizik obolevanja od tog virusa verovatno će biti niži ako dobro upravljate vašim dijabetesom.
Tekst realizovan u saradnji sa Sanofi
MAT-RS-2100484 -0.1-10/2021