City letnja preporuka #11: Astro šetnje po Fruškoj gori
Možda nisu više orijentir u snalaženju, ali zvezde su i danas pokazatelj romantičnosti onih koji umeju da ih tako vide. Sve ih manje vidimo u gradovima koji blješte u neonskim svetlima. Zbog toga je lepše zagledati se u njih u prirodi, a leto je sa toplim noćima zgodno za to.
„Na severnoj hemisferi Zemlje, noćno nebo leti je pravi spektakl za amatersko bavljenje astronomijom i astro fotografijom. Svakog leta dočekaju nas dve prelepe kiše meteora. Početkom avgusta možemo posmatrati Delta Akvaride, koji predstavljaju ostatke dve komete: Marsden i Kracht. Nažalost, pun Mesec ove godine će znatno otežati ovo posmatranje. Takođe, jedna od najvećih kiša meteora koja se može posmatrati sa Zemlje jesu Perseidi sredinom avgusta. Meteori će dolaziti iz sazvežđa Persej ali se mogu javiti i na ostalim delovima neba“, pojašnjavaju u udruženju „Carpe Noctem“ koje, u okviru projekta „Fruška gora ispod zvezdanog mora“, organizuje astro šetnje po Fruškoj gori.
Leto je takođe pogodno za posmatranje skoro svih planeta Sunčevog sistema, ali i najbliže galaksije našem Mlečnom putu – Andromede koja je u najboljim noćnim uslovima vidljiva i golim okom, a ako imate dvogled možete doživeti nezaboravno iskustvo izlazeći iz naše galaksije u daleki svet. Posebno iskustvo gledanja zvezda jesu astro šetnje koje okupe na Fruškoj gori 300 ljudi. Oni jednim delom staze duge devet kilometara prolaze kroz šumu gde je najveća tama, dok je drugi deo pod otvorenim nebom.
„Ideja ovih šetnji je da se ljudi iz gradskih sredina priviknu na prirodnu tamu koju smo skoro potpuno isterali iz naših naselja, čime ćemo, nadamo se, ublažiti iracionalni deo straha od tame i ‘otvoriti oči’ građanima, skrećući im pažnju na problem svetlosnog zagađenja kao produkta veštačke rasvete koji negativno utiče na živi svet. Trudimo se da na šetnje donesemo i teleskop kako bi prizor Meseca ili možda čak i Jupiterovih satelita zaista probudio znatiželju i podstakao druge zanimljive teme za razgovor“, pojašnjavaju u udruženju „Carpe Noctem“ navodeći da u budućnosti planiraju i individualne šetnje.
Na Fruškoj gori se, kažu, zvezde najbolje vide na zapadnim obroncima koji su najudaljeniji od Novog Sada i Beograda, dok su u Srbiji savršeno tamne lokacije na području N. P. Đerdap, na Staroj planini, Pešterskoj visoravni, Zlataru, Tari i drugim pograničnim i brdovitim područjima gde nema velikih urbanih površina.