Doček u Novom Sadu: Proslava koja pomera granice
Jedinstvena umetnička proslava u Evropi, Doček, otvoriće godinu titule Evropske prestonice kulture u Novom Sadu uz program koji će prvi put biti viđen na ovim prostorima.
Doček, najbolji evropski trend brend u oblasti kulture, okupiće više od 400 umetnika iz Srbije i čitave Evrope, spajajući umetnost i nauku, promovišući nasleđe velikih imena srpske nauke i umetnosti, koja su dosegnula svetske okvire – Nikolu Teslu, Milevu Marić Ajnštajn, Milutina Milankovića
Doček 2022 – Novosađani osvetljuju svoj grad 31. decembra
Novosađani će 31. decembra simbolično osvetliti svoj grad i to programom inspirisanim likom i delom velikog naučnika koji je osvetlio ceo svet – Nikolom Teslom. Kod mosta Duga, biće premijerno izveden deo predstave Tesla, izumetnik u režiji Nebojše Bradića, u izvedbi Srpskog narodnog pozorišta, koja uključuje i publiku, formirajući povorku preko mosta spajajući tako dve obale Dunava sve do Podgrađa Petrovaradinske tvrđave, gde će biti multimedijalna Teslina svetlosna galerija.
Tokom 31. decembra i 1. januara, Teslina svetlosna galerija predstaviće retko viđene svetlosne instalacije i spoj različitih umetnika koji priređuju autentičan audio-vizuelni doživljaj. Neki od najznačajnijih umetnika iz oblasti svetlosnih umetničkih instalacija i perfomansa koji će se predstaviti su dr Alberto Novelo, Ivan Marušić Klif, Petko Tančev, dr Milica Stojšić sa studentima Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i Staša Kukić, ali i muzičari kao što su Nipplepeople, Kanda, Kodža i Nebojša, Đorđe Miljenović, Noise Destruction, Minilinija, ali i austrijski trio Elektro Guzzi i duo Kruder & Dorfmajster. Ceo program 31. decembra je besplatan.
Doček 7530 – Kad Novi Sad dosegne Zenit
Svečano otvaranje Evropske prestonice kulture, proslava Zeniteum :: 2022, slovenačkog avangardnog reditelja Dragana Živadinova, zakazana za 13. januar, slaviće, kroz umetnost i kulturu, velika imena srpske nauke – matematičare Milevu Marić Ajnštajn i Milutina Milankovića. Postavka svečanog otvaranja je arhitektonsko-multimedijalni poduhvat koji u Srbiji do sada nije rađen, a samo otvaranje biće održano na jednom od glavnih gradskih bulevara, ispred Banovine. Velikanom svetske nauke i njegovim delom, Milutinom Milankovićem baviće se i izložba Vreme i vaseljena umetnika dr Dušana Jovovića i dr Aleksandra Petrovića, profesora filozofije, koja će biti otvorena 13. januara, u Studiju M.
Doček će i ovog 13. januara za evropske, regionalne i domaće umetnike otvoriti vrata najrazličitijih prostora u gradu, stoga će u Gradskoj kući nastupiti jedan od najboljih klarinetista na svetu, Andreas Ottensamer, dok će kraljicu fada Carminho ugostiti Srpsko narodno pozorište. Jedan od najpopularnijih britanskih elektronskih sastava, Morcheeba, nastupiće u Pozorištu mladih, a u Novosadskom pozorištu jedan od najpoznatijih finskih muzičara Džimi Tenor. Prva Gradska koncertna dvorana rezervisana je za čuveni francuski cover bend Nouvelle Vague. Crkva imena Marijinog, poznatija kao Katedrala, ugostiće autentičnu američku pevačicu Kristu Bel, dok će u Reformatorskoj crkvi nastupiti jedan od najpopularnijih regionalnih umetnika, Damir Urban.
Muzička ikona regiona, Josipa Lisac, nastupiće u Sinagogi, dok će džez pijanista i kompozitor Matija Dedić svirati u Kulturnoj stanici Eđšeg. Prostor SKCNS Fabrika, u Kreativnom distriktu, rezervisan je za britanski broj jedan drum ’n’ bass zvuka, Rudimental DJ, dok će originalna muzičarka Bojana Vunturišević, nastupiti u Kulturnoj stanici Svilara. Doček 7530 donosi i autentični zvuk balkanske muzike, u izvođenju Bilje Kristić i Bistrik Orkestra, u NIS sali, kao i brojna druga imena, na nesvakidašnjim lokacijama.
Programi u okviru Dočeka planirani su i 12. kao i 14. i 15. januara, a detaljne informacije, lokacije i satnicu možete pronaći na sajtu novisad2022.rs. Tokom Dočeka poštovaće se sve epidemiološke mere, zbog kojih će broj mesta za koncerte u zatvorenim prostorima 13. januara biti vrlo ograničen.
Autor naslovne slike: J. Ivanović