Naučna pismenost je neophodna
Ne možemo reći da je sada vreme kad nam je nauka najpotrebnija, jer nam je nauka snažno potrebna u svim vremenima, ali nesumnjivo vlada osećaj da poverenje u nauku slabi umesto da s novim otkrićima jača. Promocija nauke nije lak zadatak kad smo bombardovani informacijama sa svih strana, a naučne fakte često nije ni jednostavno razumeti. Ipak, inovacija je i tu ključna. Koje su te nove metode koje nauku mogu vratiti u ruke građana, i zašto nam je ona potrebna?
Pre nešto više od deset godina, Ministarstvo nauke Srbije osnovalo je Centar za promociju nauke (CPN). Ova javna institucija svoju misiju, premošćavanje jaza između nauke i društva, sprovodi kroz veliki broj različitih aktivnosti širom zemlje. Pored toga, CPN je uključen u više od deset evropskih projekata, čime doprinosi implementaciji aktuelnih svetskih trendova u naučnom obrazovanju i naučnoj komunikaciji i kod nas.
U proteklih 11 godina CPN je organizovao nebrojeno radionica, manifestacija, interaktivnih izložbi, tribina i predavanja, pokrenuo laboratorije, naučne kampove, obuke i stručne seminare, upustio se u izazovne međunarodne saradnje, pa čak lansirao i svoj časopis, radio-emisiju i naučnopopularni portal. Brojni noviteti koje CPN kod nas uvodi nastaju na globalnom nivou, a iza njih stoji svest da je neophodno da se građanima pribilže nauka i tehnologija, i da u tome leži preduslov za povećanje naučne pismenosti i tehnološki napredak čitave zemlje u budućnosti.
Građansko naučno istraživanje
Misija CPN-a se ne ogleda samo u tome da se premosti jaz između nauke i društva, tj. da se naučne teme približe javnosti. Cilj je i da se kroz različite pristupe, formate i metode omogući građanima da bolje razumeju naučne koncepte na osnovu kojih sutra mogu da donose određene informisane odluke. Jer, na kraju krajeva, kvalitet svakog pojedinačnog segmenta naših života zavisi upravo od toga kako razmišljamo i na osnovu čega odlučujemo, kako individualno, tako i kolektivno.
Među najsavremenijim metodama i načinima integracije građana u nauku ističe se građansko naučno istraživanje (eng. Citizen science). Ovaj koncept naziva se još i građanska participacija u naučnom istraživanju. Svoje korene vuče iz devedesetih godina XX veka, pa možda i nešto ranije, ali se poslednjih godina izrazito popularizuje. On počiva na ideji da se nauka vrati u ruke građanima i građankama tako što im omogućava da učestvuju u različitim etapama naučnog procesa i time smanjuje umetno kreiran jaz između „profesionalnih” naučnika i amatera.
Odbrana od lažnih vesti
Građansko naučno istraživanje podrazumeva da se naučna istraživanja ne dešavaju „tamo negde”, daleko od očiju javnosti kojoj se tek rezultati prezentuju, već da sama javnost učestvuje u procesu. Ovakav pristup omogućava građanima da uče, razumeju i diskutuju o naučnim metodama, standardima i vrednostima, čime zapravo grade sopstvenu naučnu pismenost. To vodi podizanju svesti o vrednosti naučnog istraživanja koje adresira različite svakodnevne probleme i globalne izazove. Time ne samo da građani imaju prilike da bolje razumeju kako nauka funkcioniše i time jačaju mehanizme da se odbrane od lažnih vesti, već i nauka dobija benefite od građanskog uključivanja.
Koncept građanskog naučnog istraživanja pruža priliku da se nauka na određeni način ponovo omasovljava. U tome participacija građana otvara vrata za potpuno nove mogućnosti u naučnim istraživanjima, skraćuje drastično vreme potrebno naučnicima da izvedu studiju, omogućava im obimnije prikupljanje i obrađivanje podataka, i donosi brojne koristi za samu nauku, direktno za građane, a zajedno i za čitave zajednice.
I Beograđani učestvuju
Konkretno, evropski projekat TeRRIFICA na kome je CPN jedan od partnera donosi građansko naučno istraživanje Beograđanima. Ovaj projekat poziva građane da na onlajn interaktivnoj mapi obeleže mesta u našem gradu na kojima se osećaju prijatno/neprijatno tokom vrelih letnjih talasa, ali i mesta koja smatraju problematičnim po pitanju voda, vetra i zemljišta. To podrazumeva da su građani direktno ti koji prepoznaju probleme, lociraju ih i pomažu u njihovom rešavanju. Kroz ovakav direktan doprinos, građani pomažu u kreiranju lokalnih akcionih planova u domenu klimatskih akcija, koji su ključni mehanizmi kako bi promene mogle da se planiraju i strateški i sveobuhvatno ostvaruju.
Centar za promociju nauke se trudi da promoviše nauku kroz što više kanala i time stiže do širokih slojeva javnosti i do publike raznih generacija. Jedan od značajnih programa CPN-a je art+science, tačka susreta nauke i umetnosti. Već više od pet godina, CPN radi na formiranju održive mreže koja okuplja naučnike i umetnike, podstiče njihovu saradnju i razvoj zajedničkih projekata. Time se iniciraju i podržavaju kolaboracije, stvaranje novih veza, pomeranje ili brisanje granica između disciplina i ne samo novo razumevanje nauke, već i njeno korišćenje u različitim sferama. Jedna od takvih saradnji oličena je u projektu „Kvantna muzika”, gde su umetnici, naučnici i inženjeri zajedničkim naporom izradili novi, kvantni instrument – hibridni klavir. Naizgled nespojivi svetovi kvantne fizike i muzike kroz naučno utemeljeno i umetnički nadograđeno istraživanje koncertno su se izvodili i kod nas, u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
Mejkers spejs
„Ardusajzer”, prečišćivač vazduha od algi, mini motorna vozila napravljena od „škart” materijala, tkanine koje „govore”… samo su neki od „izuma” koji su napravljeni u oazi za razvoj dobrih ideja pod imenom Mejkers spejs. Ova otvorena laboratorija Naučnog kluba nalazi se u centru Beograda, u Kralja Petra 46, a prostire se na više od 130 kvadratnih metara i okuplja više od 300 članova. Članstvo u Mejkers spejsu je besplatno za zainteresovane svih generacija koji žele da materijalizuju svoje ideje uz pomoć dostupnih materijala, alata i stručne podrške. Za članove se organizuju i posebni kursevi iz STEM oblasti (science, technology, engineering, math), a rezultati ovog udruženog rada su brojni prototipi koji su iz ove radionice izašli.
CPN jednom mesečno emituje emisiju Radio Elementi na Radioaparatu, a kroz nju prolaze brojni gosti s kojima promišljamo različite društvene i naučne fenomene koji utiču na naš svakodnevni život i okruženje. Izdavaštvo Centra takođe je dinamično, uz naučnopopularni časopis Elementi kao jedno od najpopularnijih izdanja. Pored toga što koristi različite kanale i okreće se inovacijama i na polju medija i vizuelne komunikacije, CPN veoma polaže i na svoj vizuelni identitet. Prepoznatljiv dizajn publikacija, programa i svih aktivnosti obogaćuje prezentacije Centra za promociju nauke, čineći i na taj način nauku savremenom i lepom za oko, i kroz preklapanje disciplina dolazi do srca šire publike.