Predstavljamo: Radijska emisija „Žena u kutiji”
Važne teme i angažovana dobra muzika! Tako bi se najkraće mogla opisati radijska emisija RTV-a Žena u kutiji autorki Tamare Srijemac i Milice Kravić Aksamit.
Njih dve pokazale su se kao dobar tandem još dok su radile televizijski jutarnji program u kome su rado davale glas diskriminisanima u društvu, govoreći o rodno zasnovanom nasilju, LGBT populaciji, siromaštvu, prostituciji… Premeštaj na radijske talase, odlučile su, kažu, da iz minusa pretvore u plus… i tako je nastala Žena u kutiji.
Emisija kroz rubrike Udarna, Nepoznata, Uspešna i Kulturna analizira aktuelnosti i zakonske regulative po pitanju ženskih prava, razbija predrasude koje nose rodnu dimenziju, predstavlja uspešne žene (ne nužno javne ličnosti) i analizira događaje s kulturne scene koji se poigravaju rodnim pitanjima.
„Rubrike su nastale kao odgovor na medijsko izveštavanje o temama kojima se bavimo. Previše je senzacionalizma kad se govori npr. o femicidu i rodno zasnovanom nasilju, a žena je najčešće u medijima prikazana u svojoj tradicionalnoj ulozi (domaćica, majka), zatim seksualizovana ili kao žrtva. Mi smo odlučile da preokrenemo situaciju i damo glas uspešnim ženama, ženama u najrazličitijim profesijama, da otvoreno govorimo o položaju žene u Srbiji, o feminizmu, rodno zasnovanom nasilju, trafikingu, diskriminaciji Romkinja, žena u manjim sredinama, transrodnim osobama… Ukazujemo na manjkavosti sistema i društva koje ženu guraju u podređeni položaj, osnažujemo ženu tako što je informišemo i ukazujemo na alternativu i mogućnost rešenja”, kaže Tamara.
Ponekad emisija malo i izađe iz svoje kutije, pa tema koja iziskuje dublju analizu dobije ceo termin, poput poslednje koja se bavila pitanjem prava na abortus. A brojne su teme prošle kroz Ženu u kutiji. Autorke kažu da su ponosne na svaku priču koja je pokrenula makar jednu osobu da raširi vidike i pokuša da se stavi u tuđe cipele. Ponosne su i što emisija opstaje petu sezonu i što nije koketirala sa senzacionalizmom i neetičkim izveštavanjem.
„U svom dosadašnjem novinarskom radu najponosnija sam upravo radom na emisiji Žena u kutiji, koja se bavi analizom položaja žene u našem društvu, ne samo u Srbiji već i globalno. Kroz Ženu u kutiji odlučile smo da se profesionalno posvetimo pričama s margine, da se bavimo temama koje u najvećoj meri sprečavaju ljude, a pogotovo žene, da žive dostojanstveno i s poštovanjem. Zato u prvi plan i iskaču teme poput trgovine ljudima i nasilja nad ženama, jer dokle god imamo oduzimanje života i oduzimanje sloboda nekim ljudima, ne možemo biti dobro i zdravo društvo. Mi same mnogo učimo radeći svaku epizodu te radijske emisije, koja i nas same vadi iz kutije, a nadamo se i druge koji je poslušaju”, poručuje Milica.
S tim u vezi, može se reći da je Žena u kutiji više od radijske emisije – da je to mala revolucija, pokret iz kog proizlaze kampanje i festivali… Naime, Milica i Tamara su u saradnji s Udruženjem Sloboda nema cenu „izašle iz radija” obilazeći vojvođanske škole i učestvujući u edukaciji o trgovini ljudima. Članice su grupe Novinarke protiv nasilja, i na taj način umrežene su sa ženama iz struke širom Srbije. Ove godine uz aktivistkinju Jelenu Anđelovsku, SOS ženski centar i organizaciju Irida bile su organizatorke prvog Autonomnog festivala žena (AFŽ) koji se, kako kažu, zalaže za iste principe kao i njihova emisija. Kroz sve to, Tamara i Milica neguju kulturu nenasilja i jačaju solidarnost!
Čak ni muzika u Ženi u kutiji nije samo pauza ili predah, već prenosi aktivističke poruke autorki i neafirmisanih bendova iz Srbije i regiona. Ova emisija neretko nudi i novitete alternativne rok i pop scene, te vam može otkriti mnoga zanimljiva imena poput Olivere Popović, sastava Gazorpazorp, Gorice Šutić…
Žena u kutiji obraća se naravno i muškarcima, ali prvenstveno ženama kojima je potrebna podrška, čemu u prilog ide i strašna statistika.
„Samo ću izneti podatak da svake godine u rodno zasnovanom nasilju najmanje 30 žena izgubi život. Često čujemo opaske da i muškarci trpe nasilje i zašto se ne bavimo nasiljem prema muškarcima. Odgovor je jasan – mi smo specijalizovane za priče o nasilju prema ženama i ženskim pravima, ali time ne negiramo da postoji nasilje prema muškarcima. Svakako moramo imati u vidu da su u Srbiji 94% počinioci nasilja muškarci, a 85% svih žrtava su upravo žene. Ima li jačeg odgovora na pitanje koji su problemi žena u odnosu na one koje imaju muškarci? Osim toga, žene su manje plaćene na istim poslovima u odnosu na muškarce, a svakodnevno na poslu i ulici doživljavaju seksualno uznemiravanje”, pojašnjava Tamara.
„Svi mi često donosimo sud o položaju žena na osnovu našeg najbližeg okruženja. Žene kojima sam ja okružena imaju uglavnom dobar položaj u društvu, znaju da se izbore za sebe, uspešne su, ali su se i one susretale s diskriminacijom, recimo na poslu. Svakako, da bismo dobili širu sliku trebalo bi se udaljiti od svog života. Ako zađete npr. u manje sredine, razgovarate s aktivistkinjama koje u nevladinom sektoru svakodnevno rade sa ženama koje su žrtve nasilja, ako se potrudite da saznate nešto o ženama u prostituciji npr. ili ženama s invaliditetom, shvatite da i te kako u Srbiji ima mnogo onih koje su dvostruko, pa i višestruko diskriminisane”, dodaje Milica.
Žena u kutiji se emituje svakog drugog ponedeljka (Radio Novi Sad 87,7 megaherca) odmah posle vesti u 16 časova. Emisija je na sajtu RTV-a odmah nakon emitovanja, tako da je moguće i odloženo slušanje, a o sadržaju emisije možete se informisati i preko Fejsbuka i Instagrama.
Autor naslovne fotografije: Aleksandar Jovanović