3 suptilna znaka da ste doživeli digitalno odbijanje
U vremenu kada karijere mogu da procvetaju online, a odnosi se razvijaju bez ijedne izgovorene reči, čak su i odbijanje i najsuptilniji oblici ljudske komunikacije postali digitalizovani.
Majkl Dejvis, istraživač sajber psihologije, iz prve ruke je video kakav emotivni danak digitalna otuđenost – a naročito digitalno odbijanje – može da ostavi, posebno kod mlađih korisnika.

Foto: Instagram
Šta je digitalno odbijanje?
„Digitalno odbijanje je iskustvo ignorisanja, isključivanja ili umanjivanja značaja u online interakcijama – poput poruka na koje niko ne odgovara, isključivanja iz grupnih razgovora ili praćenja vašeg sadržaja bez ikakvog komentara ili reakcije“, rekao je Dejvis za Newsweek, a prenosi Index.hr.
„Psihološki bol u ovakvim situacijama često je jednako jaka kao i kada vas neko ignoriše uživo.“
Ovaj fenomen nedavno je dospeo u žižu javnosti zahvaljujući jednoj objavi na Instagramu.
Objava, koju je 3. aprila podelio profil @latenightepiphanies_, sadrži screenshot iz aplikacije Notes sa spiskom suptilnih oblika društvenog odbijanja.
Sve – od malog broja lajkova na objavi, preko prihvatanja zahteva za praćenje bez uzvraćanja, pa do hladnih odgovora na mejlove – navedeno je kao primer digitalnog odbijanja.
Znakovi da vas neko odbacuje online
Dejvis je naveo tri suptilna, ali jasna znaka digitalnog odbijanja:
U grupnim razgovorima dobijate kratke, ravnodušne odgovore, dok drugi međusobno živo komuniciraju.Isključuju vas iz grupnih četova, događaja ili zajedničkih projekata.Neko redovno gleda vaše storije ili poruke, ali nikada ne komentariše, ne lajkuje, ne reaguje – samo „tiho posmatra“, što dodatno produbljuje osećaj izolacije.
No Comment! Be the first one.