Devojka je pitala koliko novca staviti u kovertu za svadbu, a onda su počeli da se ređaju komentari
Kako dođe sezona svadbi, tako se na društvenim mrežama provlače pitanja “koliko treba da se stavi para u kovertu“.
Tako je na Redditu jedna devojka upitala koliko treba novca da da kao kuma.
„Pre oko 2,5 meseca sam saznala da ću biti kuma na svadbi krajem juna. Sad sam u panici jer nemam pojma koliko bi trebalo da stavim u kovertu, niti imam vremena da nešto uštedim. Plata mi je taman da pokrije kredit, račune i putovanje koje sam rezervisala mnogo pre nego što sam saznala. Koliko ste vi davali? Da li ste još nešto stavili u kovertu ili umesto novca poklonili nešto drugo?“
Kuverta kao vjenčana kuma?
byu/anonimus_blond inaskcroatia
Jedan korisnik podelio je da je kao kum na maloj svadbi za 20 ljudi kupio društvenu igru vrednu 150 evra jer, kako kaže, mladenci zajedno zarađuju „sedam puta više od mene“ i nije imalo smisla davati novac.
Drugi je iskreno priznao da kao kum nije dao ništa jer su mladenci samo otišli kod matičara i ručali: „Pitanje je hoće li uopšte imati pravu svadbu.“
Jedna korisnica predložila je sasvim drugačiji pristup – uplatiti putovanje na rate ili kupiti set kvalitetnih noževa ili lonaca. Neki su otišli i korak dalje, pa je neko preporučio – zlatnu polugu.
Iskustva variraju i u visini poklona: jedan barjaktar, koji je bio samo pratnja kumi jer nije imala dečka, dao je 300 evra. Druga korisnica napisala je da je pre dve godine kao kuma, zajedno sa dečkom, dala 600 evra, dok je muški kum (stariji i sa porodicom) dao 1000 evra.
„Realno, nisu ništa očekivali, kumu biraš zbog bliskosti, a ne zbog para.“
Zanimljiv je i savet jednog komentatora koji preporučuje iskren, minimalistički pristup:
„Daj 100 evra i reci: ‘Izvini, u kreditu sam.’ Ako ti tada kuma kaže: ‘Ma daj, ne moraš ništa, zato te i želim za kumu’, znaš da te ceni. Ako ne kaže – onda ni ne zaslužuje više.“
U raspravu se uključila i korisnica koja smatra da društvo često nameće nerealna očekivanja:
„Uvek dajemo previše jer imamo dobru finansijsku situaciju, ali mi je bez veze stalno to pokrivanje stolica, cveća… Želim da verujem da se kumovi biraju zbog prijateljstva, a ne novca.“
Jedna žena podelila je svoje iskustvo kada je bila kuma – znala je dve godine unapred pa je uz svaku platu odvajala malo. Na kraju je dala kombinaciju novca i poklona u ukupnoj vrednosti od 1000 evra. S druge strane, jedna mlada istakla je da joj je kuma, tada studentkinja, dala oko 133 evra i da joj je to bilo više nego dovoljno jer je znala u kakvoj je situaciji.
Dok neki biraju originalne poklone poput umetničkog portreta para, drugi smatraju da je 300 evra i torta sasvim dobar poklon za kumu, a ako se daje 500 evra – „onda ništa uz to“.
Neki se jednostavno ravnaju prema svojim mogućnostima.
„Muž i ja smo kao kumovi dali 800 evra – po 400 sa svake strane, plus poklon i još 200 evra harmonikašu. Ali imali smo pola godine da se pripremimo.“
Drugi priznaje da je dao 1.000 evra i platio momačko veče – „previše“.
Na kraju, sve se svodi na to da ne postoji „tačan“ iznos. Neko ko živi sam sa platom od 1300 evra jednostavno ne može dati isto kao neko čije domaćinstvo ima 5000 evra mesečnih primanja. Ulogu igra i bliskost s mladencima, ali i njihova (ne)spremnost da gostima dozvole da ne glume bankomat.
Možda jedan komentar najbolje sažima sve: „Daj koliko možeš, iskreno i s osmehom. Ako si prava kuma – to je važnije od svake sume“, prenosi „Večernji“.
Не знам за кумове, али гости обично дају отприлике колико кошта ручак који поједу на свадби, а они који су при парама додају још мало.
Idite samo na svadbe, gde Vam decidno, mladenci poruče: insistiramo – bez poklona!
Blago onima koji imaju tolika primanja od 1.300 ili 5.000 evra. Mi svi zajedno u kući, nas troje, ne možemo da skupimo 1.000 evra. A, koliko je još takvih domaćinstava?
Najrealnije bi bilo dati 200 evra i neki lep poklon, ali praktičan, a ne poklanjati escajg ili slike, kao što smo mi dobijali za svadbu 2000. godine, koja je tada koštala 20 maraka. Dobili smo čak 3 slične slike. Više sam se radovala lampi, jer je korisnija.
Tih 2000-ih uspeh je bio ako ti neko pokloni od 50 do 100 maraka. Samo najuža rodbina i roditelji su davali više.