Nebojša Krstić nam je čestitao Međunarodni dan spomenika tako što se ponovo izblamirao na Tviteru
Međunarodni dan spomenika i lokaliteta obeležava se svake godine 18. aprila.
Po preporuci Izvršnog komiteta Međunarodnog veća za spomenike ovaj dan se ove godine obeležava pod sloganom “Promene nasleđa (Heritage Changes)”, sa fokusom na uticaj klimatskih promena na kulturnu baštinu.
Jedan od poznatijih spomenika sa ovih prostora je “Bitka na Sutjesci”, na Tjentištu koja decenijama fascinira čitav svet. Ceo svet, osim očigledno Nebojše Krstića koji je na svom glavnom mediju sa kojim se razračanava sa neistomišljenicima, Tviteru, rešio da podeli svoje mišljenje o spomeniku.
Nebojša Krstić nam čestita Međunarodni dan spomenika:
ene pic.twitter.com/OOGIaIgJjx
— Aleksandre (@blentostamin_) April 18, 2024
“Jedan od najodvratnijih monstruma Bogdana Bogdanovića, projektovanih kako ne bi simbolisao ništa i kako ne bi o istoriji rekao bilo šta ljudsko i istinito” napisao je Krstić, i naravno da su odmah nakon toga usledili i komentari na ovo, pre svega, netačno razmišljenje.
Ono što uprada u oči je ime Bogdana Bogdanovića arhitekte i umetnika, koji nije napravio spomenik “Bitka na Sutjesci”, već je to monulemntalni rad kipara Miodraga Živkovića.
Živković je zamislio da spomenik bude postavljen u obliku dva bela betonska krila, a prostor između njih simboliše prodor oblikovan borcima i kolonama. Iza spomeničkog prodora nalazi se “Plato brigada” sa kamenim trakama na kojima su upisani nazivi jedinica. Ali Krletu to ipak ne predstavlja ništa.
Skupio je Krstič dosta komentara na ovo nepoznavanje istorije umetnosti, od toga da je četnik – početnik, do toga je najbolje kao i uvek sa svim ostalim trolovima na interentu, najbolje ignorisati.
Miodrag Živković je bio autentičan umetnik u vajar čiji su radovi pored Tjentišta našli u Šumaricama, na Kadinjači, ali i Čileu, Italiji.
Maketu spomenika je čuvao u svom stanu, i nije želeo nikome da je da. Kako je u jednom intervju rekao može samo da je pozajmi ako nekome treba zbog snimanja. Koliko je poštovan, ali i koliko je bio autentičan lik govori i podatak da na otvaranju spomenika, koji je otkrio lično Tito, i na kom su prisustvovali svi bitni zvaničnici i državnici, Živković je došao u džemeru, sa ešarpšom i ljubičastim pantalonama.
A kad je već Krle pomenuo Bogdanoviča, red je da pomenemo da njegov spomenik je onaj koji se nalazi u Jasenovcu, ali i u Čačku, Bihaću i Kruševcu.