Mnogima u Srbiji je stigla ova poruka: Nude stotine hiljada evra, a iza svega se krije prevara koja vam život pretvara u pakao
Internet prevare postale su sve učestalije i to je naročito uzelo maha nakon pandemije koronavirusa. Sve češće se dešavaju i prilikom onlajn kupovine, a evo kako treba da reagujete kad je primite.
Fišing, “nigerijska prevara” ili “daleki rođak” su najčešće internet prevare današnjice. Obavljaju se putem imejla i društvenih mreža, uglavnom tako što lukavi prevaranti obećanjima o “velikom nasledstvu” ili pozamašnoj uplati mame žrtve da im pošalju novac.
Dobila sam poruku upravo da mi jedna osoba iz Fr koja na zalost umire ostavlja 250k € samo da ostavim mail. Uopste ne kapiram ove prevare? Sta ce s mojim mejlom? Da fasujem virus? Da meni skine lovu? Iskustva…
— Beogradjanka (@tanjagoldie) May 12, 2025
Jedna žena se na društvenoj mreži X požalila na sumnjivu poruku koju je nedavno primila, a u kojoj joj izvesna osoba iz Francuske ostavlja 250.000 evra ako joj ostavi mejl. Sudeći po komentarima, nije jedina kojoj se to ovih dana desilo, a ova vrsta prevare aktuelna je već godinama.
Da nije ova gospođa?
— Jasmina (@JasminaJsmK) May 12, 2025
😂 pic.twitter.com/vaVGYsGrC4
Šablonska poruka u kojoj neko ili umire od neizlečive bolesti ili dobija ogromno nasledstvo od oca naftnog preduzetnika, zadesila je skoro svakoga od nas barem jednom u životu, a reč je o takozvanoj “nigerijskoj prevari” koja može da vam iskomplikuje život.
Šta je “nigerijska prevara”?
Nigerijska prevara (poznata i kao “419 prevara”, prema članu 419 nigerijskog krivičnog zakona koji se bavi prevarama) je vrsta internet prevare u kojoj prevaranti pokušavaju da žrtvu navedu da im pošalje novac, lične podatke ili bankovne informacije pod lažnim izgovorom.
Kako funkcioniše?
Prevara obično počinje mejlom, porukom ili pismom u kojem se pošiljalac predstavlja kao:
– bogat naslednik, vladin službenik, princ, advokat ili udovica
– neko ko ima pristup velikom iznosu novca, zlata ili nasledstva
– neko kome je potrebna pomoć da prebaci novac iz svoje zemlje (često iz “političkih razloga”)
Žrtvi se nudi procenat tog iznosa (milioni dolara) u zamenu za „malu pomoć“ – najčešće da plati troškove transfera, porez ili mito.
Klasični znaci Nigerijske prevare:
– gramatičke i pravopisne greške
– previše dobro da bi bilo istinito
– hitnost (“morate odmah reagovati”)
– molba za poverljive informacije (broj računa, pasoš, itd.)
– postepeno traženje sve više novca
Cilj prevaranata:
Da izvuku što više novca ili da ukradu identitet žrtve.
Iako se zove “nigerijska”, ova vrsta prevare može dolaziti sa bilo koje lokacije, a koristi slične psihološke trikove: lakovernost, pohlepu, sažaljenje i strah.
Ako vam je neko poslao sumnjivu poruku te vrste, najbolje je da ne odgovarate i da je prijavite kao spam ili prevaru.
I kod internet prevara najvažnije je biti dobro informisan. Tako nikada na internetu ne treba ostavljati svoje šifre za mejl, podatke sa platnih kartica, PIN kodove, jednokratne lozinke za plaćanje koje dobijamo putem SMS-a, JMBG, fotografije ličnih dokumenata i slično.
Pametnog i racionalnog coveka ne mozete prevariti. Ali – 250.000 EUR ? Pa zinu apetiti (fin sam). Dobijas lovu, a da nista ne radis. Divota.