Nauka otkrila: Uzdržavanje od društvenih mreža vas neće učiniti srećnijim
Poslednjih godina se dosta priča o tzv. digitalnom postu. Tu se najčešće misli na privremeno uzdržavanje od kompjutera, pametnih telefona i tableta, a samim tim i od društvenih mreža. Iza ovog trenda stoji pretpostavka da će to pozitivno uticati na naše blagostanje, ali da li je baš tako?
Rezultati jednog novog naučnog istraživanja kažu da nije, bar kada su u pitanju društvene mreže. Ova eksperimentalna studija je otkrila da abstiniranje od društvenih mreža u periodu od četiri nedelje ni na koji način ne povećava naše blagostanje i kvalitet života.
Džefri Hol i njegove kolege sa univerziteta u Kanzasu su učesnike eksperimenta podelili u pet grupa. Učesnici prve grupe su imali slobodu da koriste društvene mreže, dok su ostali učesnici dobili zadatak da abstiniraju od njih u periodu od 7, 14, 21 ili 28 dana, u zavisnosti od toga kojoj grupi pripadaju. Na kraju svakog dana, istraživači su pitali učesnike eksperimenta kako se osećaju i tražili su od njih da im kažu kako su provodili vreme.
Analizom njihovih odgovora, istraživači su došli do saznanja da je uticaj digitalnog posta na naše blagostanje praktično nikakav. Ljudi koji su bili srećni sa društvenim mrežama, ostali su takvi i kada su se uzdržavali od njih na neko vreme, dok se raspoloženje onih koji su se osećali usamljeno nimalo nije poboljšalo kada su rekli zbogom svom životu u digitalnom svetu.
To, naravno, ne znači da nije poželjno da smanjimo vreme provedeno na društvenim mrežama. Samo treba da budemo svesni da nas to samo po sebi neće učiniti srećnijim, već ćemo morati da poradimo na drugim stvarima u svom životu i pronađemo druge aktivnosti koje nas ispunjavaju kako bismo se osećali bolje.
Izvor: Research Digest