“Pumpaj, pumpaj Ibar vodo” danas odjekuje Srbijom: Priča o besmrtnoj pesmi koja je simbol protesta u Kraljevu
Pesma „Stani, stani Ibar vodo“, starogradska balada duboko ukorenjena u kolektivnoj svesti, dobila je novo značenje ovih dana – postala je simbol protesta i poziva na dostojanstvo, pravdu i zajedništvo.
Uoči studentskog protesta zakazanog za sutra u Kraljevu, upravo ova pesma odzvanja društvenim mrežama i okuplja građane uz snažnu poruku: „Pumpaj, pumpaj Ibar vodo!“
Pesmu su studenti izabrali kao emotivni poziv narodu da im se pridruži, oslanjajući se na njen simbolički potencijal i duboku vezu sa rekom Ibar, koja protiče kroz srce grada. „Stani, stani Ibar vodo“ govori o rastanku, čežnji i zavičaju, a u ovom trenutku postaje i pesma otpora i nade, posebno među mladima koji žele da ostanu i stvaraju u svom gradu.
Iako pesma potiče iz narodnog stvaralaštva sredine 20. veka, široku popularnost stekla je kroz interpretaciju Predraga Gojkovića Cuneta, čija izvedba i danas budi nostalgiju i duboku emociju. Tekst koji govori o mladiću koji se rastaje sa zavičajem dok Ibar odnosi sve pred sobom, sada je dobio novu težinu – u trenutku kada mladi ne žele više da odlaze, već da se bore za promene ovde i sada.
Ko je zapravo autor pesme „Stani, stani Ibar vodo“?
Uprkos raširenom verovanju da je reč o narodnoj pesmi, mnogi stručnjaci, istoričari muzike i ljubitelji starogradske pesme danas prihvataju da je autor teksta i muzike – Dragiša Nedović, poznati srpski pesnik, kompozitor i kantautor.
Dragiša Nedović (1916–1966) bio je izuzetno plodan stvaralac koji je napisao preko 800 pesama, od kojih su mnoge ušle u narodno muzičko nasleđe i često se i danas izvode kao „narodne“, upravo zato što su u duhu narodne poezije i muzike.
Postoji izvesna zbrka oko autorstva, jer Nedović često nije potpisivao svoje pesme (ili su kasnije izdavane bez njegovog potpisa), a i sam je govorio da mu je najvažnije da pesme „žive među narodom“. Zbog toga su mnoge njegove pesme vremenom pripisane narodnom stvaralaštvu.
U slučaju „Stani, stani Ibar vodo“, pesma je toliko prisutna u narodu da su mnogi verovali da je nastala anonimno, a ime Spasoja Hadži Popovića ponekad se pojavljuje u kontekstu inspiracije, ali ne kao potvrđen autor.
Pumpaj, pumpaj Ibar vodo
Dođi u centar! Pumpaj, pumpaj, Ibar vodo! ❤️❤️❤️ pic.twitter.com/bpMJcvI62b
— Јелена Даничић (@ekova_ruza) April 13, 2025
Protest je zakazan za utorak, 17. april, u 16 časova na glavnom trgu u Kraljevu, a organizatori ističu da je okupljanje mirno i nenasilno, u duhu solidarnosti i borbe za budućnost. Studenti su pozvali sve generacije da im se pridruže, a pesma je postala i neformalna himna okupljanja.
U vremenu kada se mladost sve češće identifikuje sa odlaskom, pesma „Stani, stani Ibar vodo“ odzvanja kao molba da se stane – da se sačuva ono što vredi i da se ne dozvoli da grad i ljudi u njemu tek tako „otplove nizvodno“.
No Comment! Be the first one.